Mazda 3 BK (2003-09) Kumho Marka Lastik Değişimi ve İzlenimlerim

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
paylaşım güzel, teşekkürler Abi, kazasız belasız kullanırsın inşallah. eski ve yeni lastiklerin ses şiddetini ölçmen çok iyi olmuş ;)

Uygulamanın adı nedir abicim? benim bir uygulama kullandım, abartıyor da olayı :) bu iyiymiş

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Windows Phone işletim sisteminde "toolkit" diye uygulama var onun içinde desibel ölçer var, ölçümü bu program ile yapmıştım...

Pütürlü asfaltta çok daha sessiz olduğunu bayram gezmelerinde test etme fırsatını buldum...

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Abi hayirli olsun bende barum almistim gayet memnunum kumhoda kendini asti artik eskiden dandikti bslans tutmuyor balansi cabuk bozuyordu ama hallettiler artik o sorunlari..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu gün; bilerek çok sert viraja girdim... Kumho lastikler bir önceki lastiklere göre fazla salınım yapıyor... Bunu iki sebebi olabilir, ya görevini bir noktadan sonra sallıyor... :p ya da esnek yapıya sahip olduğundan bu salınımı yapıyor... Bu konuda tecrübeli olmadığım için net fikir sahibi olamadım.

Daha önceki lastiklerimde aynı virajlarda salınım olmuyordu, DSC'nin etkisini hemen hissediyordum, guzu yere mıknatıs gibi yapışıyordu, Kumho'larda bu mıknatıs etkisini net olarak hissedemedim...

Yazdım bir sürü şey ama meramımı anlatabildim mi? :D :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu gün; bilerek çok sert viraja girdim... Kumho lastikler bir önceki lastiklere göre fazla salınım yapıyor... Bunu iki sebebi olabilir, ya görevini bir noktadan sonra sallıyor... :p ya da esnek yapıya sahip olduğundan bu salınımı yapıyor... Bu konuda tecrübeli olmadığım için net fikir sahibi olamadım.

Daha önceki lastiklerimde aynı virajlarda salınım olmuyordu, DSC'nin etkisini hemen hissediyordum, guzu yere mıknatıs gibi yapışıyordu, Kumho'larda bu mıknatıs etkisini net olarak hissedemedim...

Yazdım bir sürü şey ama meramımı anlatabildim mi? :D :D
Lastik basınçlarını en son ne zaman kontrol ettin inen lastik basıncı bu dediğine sebep oluyor aracı park ettiğin zeminin bunda çok etkisi var eminim basıncın 1-2 bar psi düşmüştür

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lastik basınçlarını en son ne zaman kontrol ettin inen lastik basıncı bu dediğine sebep oluyor aracı park ettiğin zeminin bunda çok etkisi var eminim basıncın 1-2 bar psi düşmüştür
İki gün önce bütün lastik basınçlarını 32 yapmıştım, hepsi de sözleşmiş gibi 29'a inmiş bekliyormuş keratalar... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
İki gün önce bütün lastik basınçlarını 32 yapmıştım, hepsi de sözleşmiş gibi 29'a inmiş bekliyormuş keratalar... :)
Testti yaptığında basınçların kaçtı 2 günde tekrar inmiş olabilir bu arada bu basıncı en iyi michealin ile conti koruyabiliyor galiba edindiğim deneyim ve lastikçilerin ağız birliği bu yönde

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Testti yaptığında basınçların kaçtı 2 günde tekrar inmiş olabilir bu arada bu basıncı en iyi michealin ile conti koruyabiliyor galiba edindiğim deneyim ve lastikçilerin ağız birliği bu yönde

Lastikleri Eylül başında taktık, hiç kontrol etmemiştim, iki gün önce aklıma geldi ve biraz da merak ettim bi kontrol edeyim istedim... Basınç 29'a düşmüştü 32 yaptım...

İki ayda 32 den 29'a düşmüş bu da gayet normal zaten de; ben viraja 32 psi basınç ile girdim.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Kumholar sert lastiktir abi salınım yapması zor biraz benimde ilk basıncı düşüktür diye aklıma geldi. 1 sene sonra sertliğini malesef daha iyi anlayacaksın çabuk sertleşip sapıtabiliyor kumho , babamın aracında öyleydi (ecsta )

zenfone 2

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lastiğimizin ilk kaçak yolcusu...

Bir haftadır camı açtığımda şıkır şıkır ses geliyordu, muhtemelen taş sıkışmıştır diye düşündüğüm için incelememiştim... Dün sol ön lastik dışarı doğru park halinde olunca, kaçak yolcuyu tespit etmekte zorlanmadım... :D Allah'tan lastiğin dişine denk gelmişte sorun yok çok şükür... :)

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Yeni konu açmak yerine burdan devam edeyim istedim. Öncelikle geçmiş olsun abi, şanslıymışsın.

Biz o kadar şanslı değiliz malesef. Fotoda gördüğünüz yanak yarığı bugün olmuş ön lastikte, kaldırım sıyırması malum.

Bu konuda ne yapmalı, ne tavsiye edersiniz? İlk aklıma gelen 2 adet yeni ön lastik almak oldu. Tamir olayına girmeyi düşünmüyorum.
IMG-20151221-WA0000.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kışlıkları yeni taktıysan tek lastik kurtarır, ama aşınma vs. Olduysa çift değiştirmekte fayda var...

Tek lastik alıp arkaları öne alabilirsin arkada yeni ve eskisi kalabilir...

Geçmiş olsun... :)

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Kışlıkları geçen yıl Kasım'da aracı alınca almıştım, bir kış kullanıldı sadece, yaklaşık 8-9 bin km diyebilirim. Bu sene ikinci kışı olacak. Dişleri yeni gibi duruyor ama lastikçiye bi sormak lazım belki. Tek lastik kurtarırsa iyi olur malum yanına yaklaşılmıyor bu kışlıkların maliyet olarak.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Yarık yokmuş Bülent, korktuğum kadar değilmiş. Fotograf baya yanıltıcı aslında, sadece lastiğin janta yakın çıkıntılı bir kısmı var, orayı sıyırıp kaldırmış. Herhangi bir şey yapmadı lastikçi de zaten ısrarla yenisini alalım mı diye sormama rağmen. Japonla yapıştırdı sıyrılan yeri sadece. Son halini foto çekemedim, benzer bir foto bulursam atarım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yarık yokmuş Bülent, korktuğum kadar değilmiş. Fotograf baya yanıltıcı aslında, sadece lastiğin janta yakın çıkıntılı bir kısmı var, orayı sıyırıp kaldırmış. Herhangi bir şey yapmadı lastikçi de zaten ısrarla yenisini alalım mı diye sormama rağmen. Japonla yapıştırdı sıyrılan yeri sadece. Son halini foto çekemedim, benzer bir foto bulursam atarım.
Resme bakınca ben de öyle düşündüm o bakımdan sordum, jant koruma çıkıntısı deforme olmuş sadece, lastikte problem yok, masrafa gerek yok, geçmiş olsun

Üst Alt