Mazda 3 BK (2003-09) Kil ve Pasta Cila Uygulaması

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Günaydın arkadaşlar. Geçen hafta perşembe günü aracimda kil ve pasta cila uygulaması yaptım. Ancak paylasabiliyorum.
Önce aracı guzelce yıkadım. Ondan sonra yikarken kullandığım sampuandan sprey kutusunun içine bir kapak tan daha az şampuan atıp suyla karıştırıyoruz. Bu karışım kil hamurunun rahat kullanımı için.
IMG_20160901_121533.jpg
Sıra geldi kil hamuruna. Bende ilk defa denediğimde için tedirgin başladım ama o kadar video seyretrim ki sanki kırk yıldır yapiyormusum gibiydi.
IMG_20160901_094548.jpg
IMG_20160901_100047.jpg
IMG_20160901_100809.jpg
IMG_20160901_101520.jpg
Çok da kolaymış. Fıs fıs ile sıkıyorsun sampuanli suyu sonra kil ile hafif bastırarak uygulama yapıyorsun. En çok da elin mahvoluyor. Resmen elin ağrıyor. Birde arada yogurman gerekiyor ki elimde güç hiç kalmamış. Elinin yorulduğu yerde avucumla bastırarak yaptım. Bittim dediğim yerde hizmetli arkadaş İlhan yardım etti. Hatta bi ara mudur yardımcım ümit hanım bile el attı camları sildi :D:D
Kil ile temizlerken parça parça yapmanız gerekiyor. Kaput bitince yoğur kapıya geç. Tekrar yoğur diğer kapıya geç şeklinde. İlla böyle olacak diye birşey yok. Hamurun kirlenmesine göre yapabilirsiniz. Kaputta iki parça halinde yapmak lazım cunku kaput daha fazla partikül barındırıyor. En temiz yer arka kapılar oluyor. Duz yüzeylerde sıkıntı yok ama yan yüzeylerde yaparken elinizden düşüyor dikkat edin. Bazen arabaya yapışıyor orda kaliyor :p ben dusurdum iki kez. Birinde otun ustune düştü baktım hicbirsey yok yoğurdum ve kullandım. Diğerinde direk betona düştü arabanin altına orda kaldı.
Kil kullanırken birde yukardan aşağıya inin. Kapıların şerit ustunu bitirdikten sonra şerit altına geçin. Çünkü kirlilik oranları farklı oluyor. En son alt kısımları bırakın. Çünkü asıl parçacıklar orada. Fotoğrafta göründüğü gibi.
IMG_20160901_105230.jpg
IMG_20160901_105207.jpg
Bu arada kil hamurunu camlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hamuru kullanırken devamlı fıs fıs ile kayganlastirin. Yoksa matlastirabiliyor. Yada hafiften portakal dokusu oluşturabiliyor. Görüntü olarak değil ama elinizle dokununca hissediyorsunuz.
Ben şampuan kullandım. Ama sıvı cila olsa daha iyi olurmuş. Hem temizler hem de cilalamis olursunuz. Bir daha ki denemem de sıvı cila kullanmayı düşünüyorum.
Kil hamuru ile işim bitince tekrar yıkadım çünkü şampuanla kullanmıştım hamuru. birşey daha kil hamuru ile temizlediğiniz yüzeyi hemen yıkayın yoksa sampuan üzerinde kurur. Sıkıntı olmasın. Temizlik sonrası fotoğraflar.
IMG_20160901_121721.jpg
IMG_20160901_121731.jpg

Kil hamuru ile işim bittikten sonra yıkandı temizlendi sonra kurulandı ve kurumaya bırakıldı yarım saat. İyice kuruduktan sonra pasta cila işi başladı.
Pasta cila işini şarjlı matkap ve ped ile yapayım dedim ama pedin ucunda ki sünger geniş olduğu için çok randıman alamadım. Pedin yanlarını 45 derece acı ile kesip yarım daire şeklinde kesilirse çok daha iyi olacağı kanisindayim. Benimde aklıma sonradan geldi ama işlem bitmişti :D:D:D
IMG_20160901_131452.jpg
IMG_20160901_134346.jpg
IMG_20160901_134349.jpg
Bende turtle wax in kendi süngeri ile elimle yapmaya başladım. Önceki aracim clio idi. Küçük olduğu için kolay oluyordu. Guzu kocaman yap yap bitmiyor. Mahvettin beni. Kil hamuru ve pasta cila işlemini aynı gün kesinlikle yapmayın. :(:(
Pasta cila da dikkat edeceğini şey sürüp beş dakika bekleyip sonra bez ile guzelce temizleyeceksiniz. Plastik aksamlara degmemesine dikkat edin. Birde eklem yerlerinin icine giriyor onları daha sonra temizlersiniz.
Bu arada turtle wax dan memnun kalmadım. 5 liralik pasta ciladan cok daha iyi idi. Turtle wax surdukten sonra kuruyor ve bezle silerken zorlanıyorsunuz. Süngeri nemlendirin diyor kutuda. O şekilde de denedim. Degisen birşey olmadı. Yine pasta cilayi camlarda da kullanabilirsiniz. Sabah başladığım işlem akşam saat 4 de ancak bitti.
IMG_20160901_161523.jpg
IMG_20160901_161542.jpg
IMG_20160901_161551.jpg
Pasta cila beni çok yorduğu icin çok ozenemedim. Artık olduğu kadar. Altı ay sonra yada baharda tekrar yaparım. Temizleme için yanınızda 3-4 tane temiz bez bulundurun. Sonunda bitti.
Bayram tatilinde de lastik temizleme spreyini kullanmayı düşünüyorum. Onunda ayrıca paylasirim. Sevgiler saygılar canlar.

Ekli dosyalar

• IMG_20160901_121743.jpg
    IMG_20160901_121743.jpg
    180.5 KB · Görüntüleme: 57

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık hocam, süper olmuş. Kazasız belasız günlerde kirlensin.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yarasın kuzuya. Bir kil uygulamasıda benim yapmam lazım özellikle kapıların çıtaların alt kısmında nokta nokta kirler var asfalt vs. Havalar biraz daha soğumalı ;) Pasta cilada pedin sertliği önemli. Pasta için sert cila için yumuşak ped seçilebilir. Pasta cila için orta sertlikte bir ped uygun olacaktır.
Ellerinize sağlık.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende ayrı bir konu olarak da acayim diyordum halletmissiniz veli abi teşekkürler.
Ellerine sağlık hocam, süper olmuş. Kazasız belasız günlerde kirlensin.
Güle güle kullan, iyi uğraş vermişsin Melih.
Tesekkur ederim. Yordu ama değdi. Uzun zamandır planliyordum sonunda elim degdide yaptim.
Yarasın kuzuya. Bir kil uygulamasıda benim yapmam lazım özellikle kapıların çıtaların alt kısmında nokta nokta kirler var asfalt vs. Havalar biraz daha soğumalı ;) Pasta cilada pedin sertliği önemli. Pasta için sert cila için yumuşak ped seçilebilir. Pasta cila için orta sertlikte bir ped uygun olacaktır.
Ellerinize sağlık.
Evet havaya dikkat etmek gerekiyor. Kapalı bi havada yaptım. Ped de orta derece idi ama yinede dediğim gibi kubbe gibi olsaydı ped harika olurdu. Maket bıçağı ile keseceğim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ellerinize sağlık. Daha bir keyifle binilir şimdi. :)

Üst Alt