Mazda 3 BK (2003-09) İlk Kalkışta Gelen Ses

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
merhabalar. aracımı 2 hafta önce aldım mazda 3 otomatik. bir sorunu paylaşmak istiyorum belki aramızda rastlayan olmuştur. Şöyleki;

Arabayı ilk çalıştırdıktan sonra 40-50 metre gidiyorum,2. viteste iken hıırrrtttt diye çok kısa(1 saniye falan) bir ses geliyor. Ama sonra diyelim 500 metre sonra bir kırmızı ışıkta durdum tekrar hareket ederken o hırrtt sesi gelmiyor. Bir kaç defa yolda denedim arabayı stop ettikten sonnra ilk hareket ettikten sonra 30-40 metre içinde(genelde 2. viteste) o ses geliyor başka zaman gelmiyor. umarım meremımı anlatabildim sorun ne olabilir.

not: bu arada arabam şu an 110 binde şanzuman yağı hiç değişmemiş.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
bu arada ses önden ve alt taraftan geliyor. o ses gelirken ayak gaz pedalındaykende hafif ayakta duyarlılık hissediyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@sinyor konu ilgili bölüme taşınmıştır...

Bu ses herhangi bir sorun sıkıntı değil ayrıca otomatik şanzıman ile ilgili hiç değil için rahat olsun. İlk kalkışta 2. vitese denk gelir genelde ve 20 kilometre hızı geçtiğinde tırt diye sol ön taraftan ses gelir ve cam açıksa bu daha net duyulur, cam açık değilse de hafifçe ayağında bu sesin vibrasyonunu hissedersin.

Bu sesin kaynağı; DSC'nin devreye girmesidir...

Aracını stop etmedikten sonra bu sesi istediğin kadar dur kalk yap duyamazsın, ama stop edip yürüdüğünde kadrana dikkat edersen 20 kilometreyi geçince bu sesi duyarsın.

Kazasız günler.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Soul Red
araç 2004-2009 arası ise ve seste yay sesi gibi bir tıngırtıya benziyorsa normaldir ilk çalıştırma sonrası yaklaşık 40 -50 km gibi hızlarda aracın sistemlerinden biri aktif oluyordu ama hangisi hatırlayamadım :)

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
domestos bilgin için teşekkür ederim. inş dediğin gibi bir şeydir. galiba aynı ses sende de var öyle mi. Bunu ustalarda bilmez galiba ama bahsettiğin o dsc olayı her mazda 3 otomatiklerde oluyormu? aynı ses 2008 civic otomatikte yok mesela

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu durum bende de var ve aynı kasa mazda 3 ler de var. Manuel mazda 3 test etmedim bilmiyorum. Civic için ne söylesem yanlış olur.

Mazda'yı bilen ustalar tabiki de bu durumu anlayabilir. Bence için rahat olsun.

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
anladım içim biraz olsun rahatladı sağolun. sonuç olarak bu kasa mazda 3 otomotiklerde var diyorsun. inş aynı kasa başka bi mazda görürsem yakınımda bizzat test ederim....

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
yada dsc yi off konumuna getirerek o sesi tekrar dinleyim belki o zaman gelmez ses :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O şekilde bende denemek isterim bakalım dsc den mi geliyor o ses. .. :)

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Evet bende biraz önce denedim dsc sistemi değil. Kapatılması mümkün olmayan bir sistem devreye giriyor demek.

o zaman ne olabilir domestos. yakınızda mazda dan anlayan usta varsa sorabilir misiniz. burda çok yok mazda dan anlayan. ankarada eyüp ustayı telefonla aradım. sesi dinlemek lazım, mazdaların kronik bir sorunu yok dedi. forumda falan hiç mazda ustası yokmu bi yardımcı olunsa

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
o zaman ne olabilir domestos. yakınızda mazda dan anlayan usta varsa sorabilir misiniz. burda çok yok mazda dan anlayan. ankarada eyüp ustayı telefonla aradım. sesi dinlemek lazım, mazdaların kronik bir sorunu yok dedi. forumda falan hiç mazda ustası yokmu bi yardımcı olunsa
@sinyor bu bir sorun değil ki... Devreye giren sistemin sesi sadece... Ya Anti Patinaj devreye giriyor ya da başka bir şey ama sorun olmadığı kesin. İçin rahat olsun.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
merhabalar. aracımı 2 hafta önce aldım mazda 3 otomatik. bir sorunu paylaşmak istiyorum belki aramızda rastlayan olmuştur. Şöyleki;

Arabayı ilk çalıştırdıktan sonra 40-50 metre gidiyorum,2. viteste iken hıırrrtttt diye çok kısa(1 saniye falan) bir ses geliyor. Ama sonra diyelim 500 metre sonra bir kırmızı ışıkta durdum tekrar hareket ederken o hırrtt sesi gelmiyor. Bir kaç defa yolda denedim arabayı stop ettikten sonnra ilk hareket ettikten sonra 30-40 metre içinde(genelde 2. viteste) o ses geliyor başka zaman gelmiyor. umarım meremımı anlatabildim sorun ne olabilir.

not: bu arada arabam şu an 110 binde şanzuman yağı hiç değişmemiş.

üsdat bu konu ile ilgili hiç sıkıntınız olmasın bu sistemi degiştiremessiniz abs kompütür hidrolik beyni yada abs beyni diyeyim araç ilk marş anında çalışır lastikler dönmeye başlar 4 teker abs sensörün den beyine okuduguna dahil sinyal gider ve beyin hızlı bir şekilde sümilasyon testi ni yapar ve ben hazırım hayde yola devam edelim der konunun içerigi budur o duydugunuz ses beyin konpütür sümilasyon sesi dir kolay gelsin ..

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
üsdat bu konu ile ilgili hiç sıkıntınız olmasın bu sistemi degiştiremessiniz abs kompütür hidrolik beyni yada abs beyni diyeyim araç ilk marş anında çalışır lastikler dönmeye başlar 4 teker abs sensörün den beyine okuduguna dahil sinyal gider ve beyin hızlı bir şekilde sümilasyon testi ni yapar ve ben hazırım hayde yola devam edelim der konunun içerigi budur o duydugunuz ses beyin konpütür sümilasyon sesi dir kolay gelsin ..
ustam çok sağol... BU BİR SIKINTI DEĞİL OZAMAN DİMİ... her mazda 3 te yok bu ses sanırım... teşekkürler..

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
senyor bu ses sizi rahatsız ediyor ise abs nin sigortasını çek iptal of durumuna gecicek o zaman duymassınız tabi bu durum da abs patinaj kontrol devre dışı olucak ikisi arasında bir seçim yapın artık ..

bir kereye mahsus olduğu için duymazlıktan geleceğiz artık :) ilginiz için teşşekkür ederimm...

Üst Alt