Mazda 3 BK (2003-09) Hız Ölçümündeki Kadran ile GPRS Farkına Sebep Nedir?

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Bu durumu ilk navigasyon kullandığımda fark etmiştim ama üzerinde durmadım, geçenlerde yine dikkatimi çekince paylaşayım istedim...

Aracımın kadran göstergesi 100 Km/h iken navigasyonda gprs ile ölçülen hızı 97 Km/h gösteriyor... Aradaki %3'lük fark nereden geliyor?

Kadran mı doğruyu gösteriyor yoksa navigasyon cihazı mı?

Ben oyumu navigasyondan yana kullanıyorum acaba doğru mu? :D

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Bu durum hep oluyor abi hiç kafa yormaya değmez, radar cihazları da kadrandan düşük galiba

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Radar cihazları aracın gerçek hızını okur yani 97 km/saati. Bu fark radar cezaları için bir tolerans değeridir. Ayrıca lastik küçültüp büyüterek de bu fark değişir. Mesela 195-65-15 lastiklerde 81 km hız göstergede gözükürken 77 km gerçek hızda gidiyorum (%5 civarı fark). 185-65-15 e geçince fark %10 a çıktı. 100 ile giderken 91 falan gözüküyor.
Tam tersine 205-65-15 kullansam fark azalacak belki 0 lanacaktı. Ama bu fark radar cezaları da düşünülerekten %2-3 fark verilir. Her araçta da vardır.

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bunun da asıl sebebi, hız bilgisi için gerekli devir bilgisi prizdirek milinden alınır. Bu devir ile tekerin çapının çarpımı ile hesaplanan gösterge hızını verir.

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Bu durum hep oluyor abi hiç kafa yormaya değmez, radar cihazları da kadrandan düşük galiba
+1905 katılıp duru :)

Ölçüm yapıpta kadran ile aynı olan hiç duymadım. Hep GPS düşük çıkıyor

Radar aracının tam önünden 125-130 arası geçtim, sınır 121 olması lazım ceza falan gelmedi :)

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
+1905 katılıp duru :)

Ölçüm yapıpta kadran ile aynı olan hiç duymadım. Hep GPS düşük çıkıyor

Radar aracının tam önünden 125-130 arası geçtim, sınır 121 olması lazım ceza falan gelmedi :)
Benim önceki yarisimdeki fark 121 km için 12 km idi. Gösterge 132 yi gösterirken gerçek hızım 121 idi (110 hız sınırı+%10)

Üst Alt