grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar merhaba, bugün dikkat ettiğimde disklerin paslandığını farkettim. Neden olur? Nasıl giderebilirim? Birde araci bir iki gün hareket ettirmedim diyelim. Üçüncü gün hareket ettirdiğimde sanki disklerden bir yerlere yapismislarda ben ayirmisim gibi ses geliyor. Ama sadece ilk harekette. Giderken problem yok. Fikri olan var mi?
Bu da foto

Discovery cihazımdan gönderildi

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1433353936141.jpg
    uploadfromtaptalk1433353936141.jpg
    107 KB · Görüntüleme: 61
  • uploadfromtaptalk1433353952510.jpg
    uploadfromtaptalk1433353952510.jpg
    114.6 KB · Görüntüleme: 56

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Disk üzerindekiler fren yaptıkça geçer bence. Kaliperi boyadığımda diske sıçrayan boyalar birkaç frenle geçmişti. Soğuk havada o ses bazen denk geliyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Gayet normal bi durum abi

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
[member=9]domestos[/member] , [member=763]ALPEREN58[/member] , [member=4]kadir[/member] teşekkür ederim arkadaşlar. Sevindim problem olmamasına ;D ;D :D konu kısa sürede kapanmıştır sanırım :D :D hiç bir forum sitesinde bu kadar kısa sürede cevap yazılmamıştır ve çözüm üretilmemiştir. :D :D

Mazdagaraj bir numarasın sen
Aradığım cevabı bulurum hemen..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=9]domestos[/member] , [member=763]ALPEREN58[/member] , [member=4]kadir[/member] teşekkür ederim arkadaşlar. Sevindim problem olmamasına ;D ;D :D konu kısa sürede kapanmıştır sanırım :D :D hiç bir forum sitesinde bu kadar kısa sürede cevap yazılmamıştır ve çözüm üretilmemiştir. :D :D

Mazdagaraj bir numarasın sen
Aradığım cevabı bulurum hemen..

Biz bunu aylar öncesinden yazmıştık oysa... Yani bizim için rutin şeyler, forumu kurarken çoğu şeyi düşünmüştük... ;)

Teşekkürler Melih...

http://www.mazdagaraj.com/pratik-bilgiler-t254.0.html;msg10198#msg10198

Senin fotoğrafların gibi benimde çekip paylaştığım ve bu durumu anlattığım başka bir mesaj vardı ama 10 bin küsur mesaj içinde bulamadım... ;)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Biz bunu aylar öncesinden yazmıştık oysa... Yani bizim için rutin şeyler, forumu kurarken çoğu şeyi düşünmüştük... ;)

Teşekkürler Melih...

http://www.mazdagaraj.com/pratik-bilgiler-t254.0.html;msg10198#msg10198

Senin fotoğrafların gibi benimde çekip paylaştığım ve bu durumu anlattığım başka bir mesaj vardı ama 10 bin küsur mesaj içinde bulamadım... ;)

Gözümden kaçmış. Teşekkürler Veli. Yarın denicem çözümü. O0 O0

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
bu pasları gördükçe sinir oluyorum. arabayı komple wd40 içine yatırasım geliyor :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu bir sorun değil Melih ;)
Bu bir sorun değil mazdaya has bi durum değil sebeplerini ben sana aktarayım
1.si aracı yıkarken doğal olarak disklerde ıslanıyor ve bir gecelik bekleyişin ardından ince pas yapıyor pas gözükmese bile disk fren birbirine yeniden alışana kadar o dediğin sesi yapar zaten pası çözmeye çalışma wd-40 sakın kullanma yağlı olduğu için fren mesafeni bile etkilersin balata spreyi bile kullansak gereksiz tekrar olacak
2.si araçla yol yaptınız diskler sıcak sabaha kadar gecenin de nemini yediği için pas tabakası oluşabilir de oluşmayabilirde ama ilk fren ve harekette gene o sesi çıkartır yol yaptıkça pasta seste yok olur...
Asıl mevzu şu aslında araçlarımız hakikaten sorunsuz olduğu için kendimiz en ufak hatayı abartıyoruz....Pireyi deve yapıyoruz :)
Tabikide araçlarımızı düzenli kontrol edip gözlemleyelim ama bi renocuya opelciye desenki ya benim diskler ince pas yapıyo ilk hareket ve frenlemede ses yapıyor
Cevapları ooooo oda sorun mu kardeşim benim yok kapı pimlerim takırtı yapıyor arkadan kütürdü geldi yok start stop tuşum bazen çalışmıyor vs vs vs....
Dert etme bunlar normal durumlar :)
Sen gene titiz ol arabanı gözlemle :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aynen katılıyorum, fren mekanizmalarına yağlayıcı madde sürmeyin. orada yazdığım arabanın diğer aksamları için idi.
Ayrıca fren balata spreyinin sese olumlu katkılarını önceki yarisimde çok görmüştüm.
Ve evet gerçekten sıkıntısız bu araçlar bakımı yapıldığı ihmal edilmediği sürece. Corolla'sı Auris'i olup da etrafından trim sesi geliyor, tıkırtı geliyor diyen çok. Honda'lara süspansiyonu çok sert deniyor. Yol sesi çok alıyor deniyor. Benim izlenimlerin Mazda'nın gerçekten de Japonların en iyisi olduğu yönünde, gerek yol sesi, gerek rüzgar sesi, gerekse de konforu açısından.
(Yol sesi için yazın yayların taslarına kauçuk şilte yerleştirerek sesi azaltmayı planlıyorum. Takipte kalın. :) )

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son cümle hoşuma gitti, takipteyiz merkez... :D

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Aynen katılıyorum, fren mekanizmalarına yağlayıcı madde sürmeyin. orada yazdığım arabanın diğer aksamları için idi.
Ayrıca fren balata spreyinin sese olumlu katkılarını önceki yarisimde çok görmüştüm.
Ve evet gerçekten sıkıntısız bu araçlar bakımı yapıldığı ihmal edilmediği sürece. Corolla'sı Auris'i olup da etrafından trim sesi geliyor, tıkırtı geliyor diyen çok. Honda'lara süspansiyonu çok sert deniyor. Yol sesi çok alıyor deniyor. Benim izlenimlerin Mazda'nın gerçekten de Japonların en iyisi olduğu yönünde, gerek yol sesi, gerek rüzgar sesi, gerekse de konforu açısından.
(Yol sesi için yazın yayların taslarına kauçuk şilte yerleştirerek sesi azaltmayı planlıyorum. Takipte kalın. :) )
Tecrübelerini merakla bekliyoruz :)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Bu bir sorun değil mazdaya has bi durum değil sebeplerini ben sana aktarayım
1.si aracı yıkarken doğal olarak disklerde ıslanıyor ve bir gecelik bekleyişin ardından ince pas yapıyor pas gözükmese bile disk fren birbirine yeniden alışana kadar o dediğin sesi yapar zaten pası çözmeye çalışma wd-40 sakın kullanma yağlı olduğu için fren mesafeni bile etkilersin balata spreyi bile kullansak gereksiz tekrar olacak
2.si araçla yol yaptınız diskler sıcak sabaha kadar gecenin de nemini yediği için pas tabakası oluşabilir de oluşmayabilirde ama ilk fren ve harekette gene o sesi çıkartır yol yaptıkça pasta seste yok olur...
Asıl mevzu şu aslında araçlarımız hakikaten sorunsuz olduğu için kendimiz en ufak hatayı abartıyoruz....Pireyi deve yapıyoruz :)
Tabikide araçlarımızı düzenli kontrol edip gözlemleyelim ama bi renocuya opelciye desenki ya benim diskler ince pas yapıyo ilk hareket ve frenlemede ses yapıyor
Cevapları ooooo oda sorun mu kardeşim benim yok kapı pimlerim takırtı yapıyor arkadan kütürdü geldi yok start stop tuşum bazen çalışmıyor vs vs vs....
Dert etme bunlar normal durumlar :)
Sen gene titiz ol arabanı gözlemle :)
@faroz_52 tesekkur ederim guzel anlatmissin. Evet arabada değişik birşey olunca hemen rahatsız ediyor. Keşke biraz daha rahat olabilseydim

Discovery cihazımdan gönderildi

Üst Alt