Mazda 3 BK (2003-09) Dynamic ile Comfort Farkı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni yeni Mazda'ya gönül verenlerin en sık karşılaştığı sorundur bu... Dynamic nedir, Comfort ne değildir?

Mazda ile haşır neşir olmuş birisinin ise; küçük bir köşesini gördüğünde anlayabileceği donanım farklarını, ben dilim döndüğünce yazmak istedim, unuttuğum veya eksik olan yerleri bilenler tamamlarsa daha güzel olur.

Dynamic donanımda olup, Comfort modelinde olmayanlar;

Yan hava yastıkları, TCS çekiş kontrol sistemi, DSC Dinamik Stabilite Kontrol Sistemi, Arka Koltuk Kol Dayama Yeri, Sürücü Koltuğu Bel Desteği, Harita Lambaları, Elektrik Kontrollü Sunroof ve Ön Sis Farları yok.

Alaşım jant yok fakat ben bazı Comfort'larda gördüm, sonradan takılmış olabilir veya bazı modellerde var...

Klima tam otomatik değil, manuel klima var, vites topuzu ile direksiyon deri değil, direksiyonda müzik sistemi kumanda düğmeleri yok, iç kapı kolları ile el freni kolu krom kaplama değil, ön konsol siyah yerine gümüş tasarlanmış...

Comfort'un Lastik ölçüleri; 195/65 R 15.

Dynamic'in Lastik Ölçüleri ise; 205/55/16

Ekli dosyalar

• comfort.jpg
    comfort.jpg
    9.8 KB · Görüntüleme: 720
  • dynamic.jpg
    dynamic.jpg
    6.6 KB · Görüntüleme: 825
  • dynamic iç.jpg
    dynamic iç.jpg
    9.2 KB · Görüntüleme: 974
  • comfort iç.jpg
    comfort iç.jpg
    10.1 KB · Görüntüleme: 947
Son düzenleme:

özkan

Sessiz
Eğer alınacaksa Dynamic alınmalı sonradan pişman olmamak için.Ağzına kadar dolu babamda 2010 focus vardı collection benim arabanın yarısı kadar donanımı yoktu buda mazda farkı demek :tey:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eğer alınacaksa Dynamic alınmalı sonradan pişman olmamak için.Ağzına kadar dolu babamda 2010 focus vardı collection benim arabanın yarısı kadar donanımı yoktu buda mazda farkı demek :tey:

Yazılan farklar için 3-5 bin lira daha az vermek akıl işi değil bencede... Zaten o kadar da fiyat farkı yok piyasada... Comfort 2008 araç için 33 isteyen var...

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Abi bilgiler için teşekkürler. Aşağıdaki tabloda bu modelleri inceleyenler için yararlı olur. Ben M3 alırken bu tabloyu az okumamıştım ::)

Ayrıca Mazda 3 tanıtım broşürünüde ekliyorum

0j8Gm2.jpg

Mazda 3 tanıtım broşürü download adresi:

http://we.tl/o80RY2tjEZ

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
BK (2004-2009) kasalarda hız sabitleyici yok. Bir üst BL kasada var.

onu demiyeydin iyiydi baskan. :)
kafamda farkli planlar var. 30 bin lira cekip hiz sabitleyicili at m3 aliyim diyordum ama gucum yetmez ust kasaya. m6 bakabilirim o zaman. once bi butce planlamasi yapmaliyim tabi.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Vergi konusu sıkıntı olmayacaksa bence 2006-2007 Mazda 6 bak derim... Yok yok olanına tabi... :)

Hayır, ben niyeti bozdum Mazda 3 almak istiyorum dersen de; İlk kasanın son modeli olan 2009 Touring (benim guzudan olanı) modelini al, makyajlamada adamlar bir çok iyileştirme yapmışlar...
Makyaj iyleştirmelerinden de bildiklerimizden aktaralım:
1-Kaput koruyucu eklenmiş
2-Araç süspansiyonu daha sert ve yükseltilmiş
3-Nano koltuk kumaşı kullanılmış
4-Yeni ön tampon panjur tasarımı ile rüzgar direncinde iyleştirme ve yakıt tüketimine olumlu etki
5-Arka tamponda bagaj açma için oyuk yapılmış
6-iç kısımda piano black kaplama ile kalite algısı arttırılmış
7-Aux bağlantısı ipod girişi
8-Cd çalar için mp3 desteği
9-daha ergonomik bir vites topuzu
10-Okunaklı beyaz kadran sport dynamic touring paketlerde az sayıda elektronik gösterge
11-12 volt girişi
12-makyaj aynalarında ışıklandırma desteği
13-krom kapı kolları
Aklıma gelenler bunlar şimdilik...
8-

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Makyaj iyleştirmelerinden de bildiklerimizden aktaralım:
1-Kaput koruyucu eklenmiş
2-Araç süspansiyonu daha sert ve yükseltilmiş
3-Nano koltuk kumaşı kullanılmış
4-Yeni ön tampon panjur tasarımı ile rüzgar direncinde iyleştirme ve yakıt tüketimine olumlu etki
5-Arka tamponda bagaj açma için oyuk yapılmış
6-iç kısımda piano black kaplama ile kalite algısı arttırılmış
7-Aux bağlantısı ipod girişi
8-Cd çalar için mp3 desteği
9-daha ergonomik bir vites topuzu
10-Okunaklı beyaz kadran sport dynamic touring paketlerde az sayıda elektronik gösterge
11-12 volt girişi
12-makyaj aynalarında ışıklandırma desteği
13-krom kapı kolları

Aklıma gelenler bunlar şimdilik...

Teşekkürler Enes... Artı olarak, arka emniyet kemerlerinin uyarı göstergesi var, aynanın orada...

Ben, hiç makyajsız kasa sahibi ile bire bir karşılaşmadım ki, detaylı inceleyebileyim... Yakın tarihte arkadaş aldı ama bana uzak, gidip inceleme fırsatım olmadı...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Teşekkürler Enes... Artı olarak, arka emniyet kemerlerinin uyarı göstergesi var, aynanın orada...

Ben, hiç makyajsız kasa sahibi ile bire bir karşılaşmadım ki, detaylı inceleyebileyim... Yakın tarihte arkadaş aldı ama bana uzak, gidip inceleme fırsatım olmadı...
En ufak ayrıntısına kadar bilgi edinip kıyas yapma fırsatım olmuştu benim moruğu alana kadar aldıktan sonra hafızayı resetlemişim :)
Makyajsız alınmaz demeyelim fakat bu farkları bilerek neye ne kadar para verilebilir onu bilelim...
Mesela makyajsız kasadaki parlement mavisi makyajlıda yok düz mavi yada gece mavisi
O çok beğendiğimiz 5 kol jantlar makyajlıda yok :)
Makyajsızın süspansiyonu daha yumuşak ve araç daha yere basık olduğundan virajlarda daha esnek tedirgin olmuyorsun...
Koltuk dikişleri makyajsızda daha spor bir görünüm oluşturuyor...
Makyajsız bile satın alsanız pişman olmazsınız sadece farları bilerek hangi araca ne kadar para verilir fikir sahibi olalım...Sonuçta m3 ten bahsediyoruz makyajlıya uzanmak tuzlu geliyorsa makyajsız almakta sizi üzmeyecektir cıvıh vıcıh doyoda dan iyidir gene :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ek olarak ben makyajsızın ön tamponunu daha çok beğeniyorum :)

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
gerci benim aradigim ozellik her ikiSndede yok hiz sabitleyici istiyorum. biraz daha bekleyim. bu isler nasip. onceki aracimida benziklite araba yikarken gormustum. sat dedim satti adam. olmadi veli abiye sat derim. oda satar :) hayirlisi bakalim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
gerci benim aradigim ozellik her ikiSndede yok hiz sabitleyici istiyorum. biraz daha bekleyim. bu isler nasip. onceki aracimida benziklite araba yikarken gormustum. sat dedim satti adam. olmadi veli abiye sat derim. oda satar :) hayirlisi bakalim

Nasipse neden olmasın, ama öncelikle son kasa uygun fiyat ve donanıma Skyactiv bulmam gerek, ben kime sat diyeyim acep... :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konunun güzelliğine istinaden hortlatılmıştır... :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
şimdi bk kasaların makyajlı olanları ile veli abinin touring arasında da çok fark var mı?
bk kasada makyajlı ile makyajsız arasında farklar vewrilmeye çalışılmış,
daha önce de bahsettiğim iş yerinden arkadaşın 2007 comfort m3 ü var, ama onunki de makyajlısı galiba, çünkü göstergeler beyaz zeminli
makyajlı comfortun makyajsızdan ne farkı var acaba
tabi dynamic her zaman tercih sebebidir; ancak onun da ev alma durumu olduğundan aracını satma gibi düşüncesi var, fiyat belirlemeye çalışıyoruz 3 aşağı 5 yukarı:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
şimdi bk kasaların makyajlı olanları ile veli abinin touring arasında da çok fark var mı?
bk kasada makyajlı ile makyajsız arasında farklar vewrilmeye çalışılmış,
daha önce de bahsettiğim iş yerinden arkadaşın 2007 comfort m3 ü var, ama onunki de makyajlısı galiba, çünkü göstergeler beyaz zeminli
makyajlı comfortun makyajsızdan ne farkı var acaba
tabi dynamic her zaman tercih sebebidir; ancak onun da ev alma durumu olduğundan aracını satma gibi düşüncesi var, fiyat belirlemeye çalışıyoruz 3 aşağı 5 yukarı:)

BK kasaların makyajlısına zaten Touring ismi verilmiş Abdülkadir... Yani benim guzu touring ve makyajlanmış kasası... 2007'lerin de ikinci yarısı makyajlı ama touring geçmiyor ne hikmetse !! 2008'de distribütör mevzusu yüzünden Türkiye'ye çok fazla Mazda gelmedi...

Comfort'larda makyaj var mı hiç duymadım, bilmiyorum... Zaten Comfort piyasada fazlaca yok... Arkadaşın aracı çok temizse 28-30 ederi olur, haa bilmeyen birisine 35'e de satabilir... :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
BK kasaların makyajlısına zaten Touring ismi verilmiş Abdülkadir... Yani benim guzu touring ve makyajlanmış kasası... 2007'lerin de ikinci yarısı makyajlı ama touring geçmiyor ne hikmetse !! 2008'de distribütör mevzusu yüzünden Türkiye'ye çok fazla Mazda gelmedi...

Comfort'larda makyaj var mı hiç duymadım, bilmiyorum... Zaten Comfort piyasada fazlaca yok... Arkadaşın aracı çok temizse 28-30 ederi olur, haa bilmeyen birisine 35'e de satabilir... :)
anladım abi,
arkadaşın arabanın gösterge paneli beyaz, stoplar da farklı
nadir sayıda var demekki bunlardan , ilanlarda falan da hiç denk gelmedim, satma yönünde karar verirse fotoları falan paylaşırım,
ben de 28-30 arası fiyat olur demiştim, 30 dan fazlaya satman çok zor dedim,
ufak tefek vuruklar ve işle gören yerler var, tramerde yaklaşık 5000 bin tl hasar kaydı var, 2-3 tanesi bunun zamanında oldu, kaskodan, autokindgden, mini onarımdan işlemleri var,
değişen ve boya durumunu net bilmiyorum, ama onun elinde kayıtları olması lazım
onun kasa renk ve iç döşeme olarak bundan
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...zda-3-hb-1.6-dynamic-otomatik-215900737/detay

neyse ben de tam bilgi sahibi değildim öğrenmiş oldum:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu comfort değil ki... 2007'nin ikinci yarısında üretilen makyajlı kasa dynamic... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buradan şunu anlıyoruz ki; Comfort'lar da makyajlanmış... Teşekkürler Abdülkadir. :)

Üst Alt