Mazda 3 BK (2003-09) Direksiyon Yağı Kutusunda Meydana Gelen Taşma

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rutin olarak kaputu açar genel kontrollerimi yaparım, üç dört gün önce yaptığım kontrolde hiç bir şey yoktu, dün guzuyu park ederken bir kaç defa direksiyonu sona dayamıştım, eve geldim ve kaputu açıp baktığımda direksiyon yağ kabından hafif taşma olduğunu gördüm...

Bu taşma; direksiyonu sona dayamakla ilgili midir? Yoksa; başka sebepleri de var mıdır? Ayrıca; yağ seviyesi Maksimum'un üzerinde, fazla yağdan dolayı bunu yapar mı?

Temizledim, akça pakça yaptım ve pusuya yattım bir daha aynı şey olacak mı diye bekliyorum... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Veli abi o Max çizgisi bu nedenle vardır.
Çünkü direksiyon sona dayandığında yağın seviyesi yükselir. Direksiyon düzken fazlalık yağı alıver abi.
Ayrıca park halinde de direksiyonu çok dönmüş şekilde bırakmamak gerekir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Max. üzerinde olduğunu daha önce de gözlemledin mi abi?
Evet daha önce de aynı seviyede idi, yani maksimum seviyenin üzerinde olması buna sebep değildir dedim kendimce, aracı aldığımdan beri aynı seviyede...

Ben dünkü park esnasındaki direksiyonu sona dayamaya bağlıyorum, gerçi bu gün kontrol ettim, direksiyonu üç beş defa sona dayadım ve gaz verdim yapmadı...

Veli abi o Max çizgisi bu nedenle vardır.
Çünkü direksiyon sona dayandığında yağın seviyesi yükselir. Direksiyon düzken fazlalık yağı alıver abi.
Ayrıca park halinde de direksiyonu çok dönmüş şekilde bırakmamak gerekir.

Hocam daha önce de aynı seviyede idi fakat hiç bu kadar sona dayadığım olmamıştı, her iki olumsuzluk çakışınca belki bu kaçırmayı yapmış olabilir, haklısın... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Direksiyon sona dayanmaktan olduğunu sanmıyorum ki olsa bile anında yapmaz galiba. Direksiyon düz konumdayken de max. seviyesinin üzerindeyse, yakın zamanda komple ATF değişimi iyi olacaktır, kuzu da rahatlar, senin kafan da.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Direksiyon yağı değişmediyse değişimi iyi oluyor pamuk gibi oluyor direksiyon :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Direksiyon yağı değişmediyse değişimi iyi oluyor pamuk gibi oluyor direksiyon :)

Direksiyon sona dayanmaktan olduğunu sanmıyorum ki olsa bile anında yapmaz galiba. Direksiyon düz konumdayken de max. seviyesinin üzerindeyse, yakın zamanda komple ATF değişimi iyi olacaktır, kuzu da rahatlar, senin kafan da.

Bu zaten epeydir aklımda ama sanırım üşengeçlik yapıyorum...

İlgili konu;

Mazda 323 BJ Direksiyon Yağı Değişimi

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Direksiyon tam sona dayandığında direksiyon pompası zorlanır...Tam sondan sonra biraz gevşetmekte fayda var...zaten tam son yaptığınızda pompa ses yapar kulak verin...Park halinde bırakırken lastikler düz bırakılmalıdır...ATF 20 tl 1 lt komple boşaltıp düz konumda max seviyede sabitle sıkıntı olmaz abi...Tam tur yapmaktan kaçınman yeterli

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benimki değişimden beri ne azaldı ne taşırdı max da duruyor abi. Bir ara seninkinide halledelim ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Siyahımsı olsa yine iyi bildiğin petrol karası olmuş bizim yağ... Fazla yağı iğnesiz enjektör ile boşalttım, bir ara enjektör bile tıkandı düşün artık... :D

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Abi değiştirme işlemini nasıl yapıyoruz? foto atarsan memnun olurum benimde direksiyon çevrilirken vızıltı sesi çıkıyor yağ kirliyse bende değiştireyim

zenfone 2

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi değiştirme işlemini nasıl yapıyoruz? foto atarsan memnun olurum benimde direksiyon çevrilirken vızıltı sesi çıkıyor yağ kirliyse bende değiştireyim

zenfone 2

Değiştirirsem mutlaka fotoğraflar paylaşırım zaten... Benim vızıltıyı sona dayadığımda yapıyor. Yarın @Oğuzhan müsait olursa kapısını çalayım bakayım...

:D

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağ değişimini yaptıktan sonra yeni yağın hali... İçler acısı. Yağın rengi kırmızı olması gerekir, hadi diyelim bordoya yakın olsun, lacivert nedir yahu... :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt