Mazda 3 BK (2003-09) Detaylı İç Temizlik

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu gün iftara 2 saat kala vakit geçiremedim ve guzunun iç temizliğini yapayım istedim. 5 litre suyun içine 3 kapak arap sabunu koyarak işe başladım... :)

1.jpg

Suyun rengine dikkat !!

2.jpg

Tavanda belli belirsiz lekeler vardı ve özellikle ön camların üstlerinden hava giren yerlerde hafif siyahlaşma vardı...

Temizlikten önceki hali 1.jpg

Temizlikten önceki hali 2.jpg

İlk önce bembeyaz bir bez ile tavana giriştim ve ilk hareket sonrası bezdeki görüntü;

İlk Uygulama sonrası bezin hali.jpg

Bezi tekrar tekrar yıkayarak tavanı 5-6 kat sildim, nihayetinde bezdeki siyahlık azalıncaya kadar, tavandaki görüntü hoşuma gidene kadar sildim ve her silişten sonra kuru bir bez ile tavanı kuruladım.
Temizlik sonrası tavan 1.jpg

Nihayetinde tavandaki temiz görüntü;

Temizlik sonrası tavan 2.jpg

Daha sonra, aynı işlemi koltuklara ve aracın tabanına uyguladım. Emin olun bezin kirliliği tavandaki kadar olmadı. Bunda daha önce koltukları temizlemiş olmam ve tabanı rutin aralıklarla süpürüyor olmam, ama aracı aldı alalı tavana el değmemişti.

Koltukların temizlikten sonraki hali... Ön koltuklar;

Temizlik sonrası ön koltuklar 2.jpg

Arka koltuklar;

Temizlik sonrası arka koltuklar 1.jpg

Esasında koltukların rengi cep telefonu kamerası olması nedeniyle siyah değil gri çıkmış muhtemelen flaştan dolayı. Koltukların gri ve tonları olarak görünen her yeri simsiyah ve tonları şeklindedir. :)

İşlem sonrası kovadaki suyun rengi;

Temizlik sonrası suyun hali.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi eline sağlık pırıl pırıl olmuş ;) ama tavana çok dikkat etmek gerekiyor sarkma yapabilir kuruduktan sonra...
Her uygulama sonrası kuru bez ile sildim zaten... Bezi çok ıslak yapmadım nemli olarak sildim, tavanın bezin içindeki suyu veya nemi çekmesine izin vermedim...

Bunu hatırlattığın iyi oldu Murat, işin püf noktası tavan malzemesine suyu çektirmemektir. Yoksa; sarkma veya renk değişimi meydana gelebilir. Allah korusun.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Eline sağlık temiz olmuş

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Abi o kemerdekiler ney ?

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yucelcayir

Katılımcı
Araç Markası
2001-Premacy
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Bu gün iftara 2 saat kala vakit geçiremedim ve guzunun iç temizliğini yapayım istedim. 5 litre suyun içine 3 kapak arap sabunu koyarak işe başladım... :)

Ekli dosyayı görüntüle 8247

Suyun rengine dikkat !!

Ekli dosyayı görüntüle 8248

Tavanda belli belirsiz lekeler vardı ve özellikle ön camların üstlerinden hava giren yerlerde hafif siyahlaşma vardı...

Ekli dosyayı görüntüle 8249 Ekli dosyayı görüntüle 8250

İlk önce bembeyaz bir bez ile tavana giriştim ve ilk hareket sonrası bezdeki görüntü;

Ekli dosyayı görüntüle 8251

Bezi tekrar tekrar yıkayarak tavanı 5-6 kat sildim, nihayetinde bezdeki siyahlık azalıncaya kadar, tavandaki görüntü hoşuma gidene kadar sildim ve her silişten sonra kuru bir bez ile tavanı kuruladım.

Nihayetinde tavandaki temiz görüntü;

Ekli dosyayı görüntüle 8252 Ekli dosyayı görüntüle 8253

Daha sonra, aynı işlemi koltuklara ve aracın tabanına uyguladım. Emin olun bezin kirliliği tavandaki kadar olmadı. Bunda daha önce koltukları temizlemiş olmam ve tabanı rutin aralıklarla süpürüyor olmam, ama aracı aldı alalı tavana el değmemişti.

Koltukların temizlikten sonraki hali... Ön koltuklar;

Ekli dosyayı görüntüle 8254

Arka koltuklar;

Ekli dosyayı görüntüle 8255

Esasında koltukların rengi cep telefonu kamerası olması nedeniyle siyah değil gri çıkmış muhtemelen flaştan dolayı. Koltukların gri ve tonları olarak görünen her yeri simsiyah ve tonları şeklindedir. :)

İşlem sonrası kovadaki suyun rengi;

Ekli dosyayı görüntüle 8256
Gerçekten güzel olmuş. Arasına böyle temizlik yapmak lazim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi o kemerdekiler ney ?

Kim soracak diye merak ediyordum doğrusu... :) Şehir içinde kemer takma alışkanlığı kazan(a)madığım için uyarı sesinin sinirimi bozmasını engelleme amaçlı ilave aparat. Kemer, üzerine takılabiliyor...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Veli abi bu sıcakta erinmedin helal olsun. Ellerjne sağlık. Benim tavandan daha fazla siyah renk çıkar sanırım.
Bu arada kemer aparatlarina şiddetle karşıyım . Uyari sesi zaten kemer takilsin diye. Sen bari yapma veli abi.
Kaza geliyorum demez, hiç beklenmedik anda yakalar. Sehir içinde olmayacak diye birşey yok. Keşke dememek icin lütfen kemer takalim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi bu sıcakta erinmedin helal olsun. Ellerjne sağlık. Benim tavandan daha fazla siyah renk çıkar sanırım.
Bu arada kemer aparatlarina şiddetle karşıyım . Uyari sesi zaten kemer takilsin diye. Sen bari yapma veli abi.
Kaza geliyorum demez, hiç beklenmedik anda yakalar. Sehir içinde olmayacak diye birşey yok. Keşke dememek icin lütfen kemer takalim.
Hocam şehir içi ortalama hız 20 km yi göstermezken yapılacak kazanın (Allah korusun) çok önemi yok gibi bana göre. Gerçi; tam tersi olsa yine de takmazdım, alışamadım, yapamıyorum ve sevmiyorum. Şehirler arası yolda mecburen takıyorum.

Temizliği vakit geçsin diye yaptım ama iftara 15 dakika kala bitti ve o süre geçmedi... :D :D

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Elinize sağlık, özendirici nitelikte olmuş :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Abi hatirlarsin astinada arkadan tir carpmisti bana temde trafikde 1 vites gaza basmadan gidiyordum ve 1dk once polisi gorunce kemeri takmistim tirin vurmasi ile o kemerin takkk sesini asla unutmam.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
oruçlu oruçlu iyi erinmemişsin abi, normalde hep endim yıkarım guzuyu, ama bayram öncesi yıkamacıya verecem büyük ihtimal, 1,5 aydır yıkanmıyor guzucuk :eek:

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Hocam şehir içi ortalama hız 20 km yi göstermezken yapılacak kazanın (Allah korusun) çok önemi yok gibi bana göre. Gerçi; tam tersi olsa yine de takmazdım, alışamadım, yapamıyorum ve sevmiyorum. Şehirler arası yolda mecburen takıyorum.

Temizliği vakit geçsin diye yaptım ama iftara 15 dakika kala bitti ve o süre geçmedi... :D :D

Allah kazadan beladan korusun, kimseye vermesin. Tırnak içerisinde söylüyorum " Şehir içinde 20 km ile giderken fireni kopmuş bir kamyonun araca hızla çarpması durumunda savrulan aracın içindeki kişinin camdan fırlamasını ne engeller?" Çok farklı senaryolar üretilebilir Veli abi :(:(

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Eline sağlık abi. Kemer için uğraşmayın bende söylüyorum ama takmıyor ihtiyar :D

m.ali

Katılımcı
Araç Markası
2012-Mazda 3 Mirai
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Eline sağlık abi güzel olmuş. Aracın dışını da arap sabunuyla yıkamaya devam ediyor musun?

Sent from my iPhone using Tapatalk

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Uzun süredir aklımda olupta yapamadigim koltuk temizleme işlemini pazar günü yapabildim. Biraz vakit alıcı bir işlem ama degiyor. Sonax koltuk temizleme spreyi kullandim. Güneşli bir ortamda yaptım ki bu işlemi koltuklar kurusun.
Urunden memnun kaldım. Kullandıktan sonra temiz bez ile silinmesine dair birşey yazmadığı için tekrar silmedim. Akşam kontrol edicem.
Oncesi ve sonrası arasında parlaklık farki var. Aynı zamanda koltuklar da mis gibi koktu. Maalesef ellerin sabunlu olduğu icin fotoğraf cekemedim.
Bundan sonra sıra tavan dosemesini silmeye geldi. Bayağı bir kirli. Artık onu da ne zaman gözüm keserse.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
aslinda benimde yapmam gerek benim sadece kose kisimlarda kararma olmaya basladi.

Üst Alt