Mazda 3 BK (2003-09) Debriyaj Baskı Balata Tavsiyesi

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Merhaba Arkadaşlar,

Bir arkadaşımla araçlarımızdan sohbet ederken debriyajın yukarıda kavradığını vites geçişlerinin biraz sert olduğunu söyledim. Debriyaj baskı balata bitiyordur dedi. Yokuşta el freni çekik viteste bırak, sonra el frenini indir, aralıklı kaydırma yapar eğer bitiyorsa demişti. Yaptım, dediği gibi de oldu.
Şimdi gelelim sadede; komple debriyaj seti değişecek sanırım başka çaremiz yok. Peki nereye yaptırmalı ve fiyat olarak nasıl bir aralıkla karşılaşırım.

Yorum ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Baskı balatayı test etmek için başka bir yöntem daha var, senin yapmış olduğun testte eğer yüksek viteste bıraktıysan (atıyorum; inişte 2 viteste bırakırsan mutlaka kaçırma yapar bu doğaldır) Bu testi 1.viteste yapman gerekir ve çok dik iniş olmaması gerekir, çok diklerde sıfır baskı balata bile kaçırma yapar...

Benim tavsiye edeceğim test ise; düz yolda aracı 1.vitese at ve el frenini çek, aracı kaldırmaya çalış, eğer arka tekerleri sürüyerek araç kalkıyorsa baskı balatan sağlamdır, ama araç zorlanıyorsa, kaçırma yapıyorsa baskı balata istiyor denilebilir...

Denizli de tavsiye edebileceğim yer ise; Bayrak Oto

http://www.mazdagaraj.com/konular/509-mazda-usta-tavsiyeleri.html

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Baskı balatayı test etmek için başka bir yöntem daha var, senin yapmış olduğun testte eğer yüksek viteste bıraktıysan (atıyorum; inişte 2 viteste bırakırsan mutlaka kaçırma yapar bu doğaldır) Bu testi 1.viteste yapman gerekir ve çok dik iniş olmaması gerekir, çok diklerde sıfır baskı balata bile kaçırma yapar...

Benim tavsiye edeceğim test ise; düz yolda aracı 1.vitese at ve el frenini çek, aracı kaldırmaya çalış, eğer arka tekerleri sürüyerek araç kalkıyorsa baskı balatan sağlamdır, ama araç zorlanıyorsa, kaçırma yapıyorsa baskı balata istiyor denilebilir...

Denizli de tavsiye edebileceğim yer ise; Bayrak Oto

http://www.mazdagaraj.com/konular/509-mazda-usta-tavsiyeleri.html

Denemeyi sağlam dik bir yokuşta yaptım, önünü aşağıya verip geri vitese takarak denedim :)
Bir de sizin testi deneyeyim. Yanlış anlamadıysam duruyorken 1. viteste el freni çekik şekilde kalkış yapıcam değil mi?

Tavsiyeniz için çok teşekkürler. Bayrak otoya uğruyayım. Çünkü Turkuaz'a iş yaptırmak istemiyorum.
Ayrıca serviste değiştirilen yağları gözümle görmediğim için güvenemiyorum. Kendim Castrol 5-30 alıp koydurtmak istiyorum. Bayrak otoda yardımcı olurlar inşallah.

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Baskı balata yaptırmak nekadara mal olur bize hocam?
Yaptırmış ya da bilgisi olan arkadaşlar vardır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun, fiyat hakkında fikrim yok, Bayrak Oto yu kullanan her üyemiz memnun kaldı, kolay gelsin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Denemeyi sağlam dik bir yokuşta yaptım, önünü aşağıya verip geri vitese takarak denedim :)
Bir de sizin testi deneyeyim. Yanlış anlamadıysam duruyorken 1. viteste el freni çekik şekilde kalkış yapıcam değil mi?

Tavsiyeniz için çok teşekkürler. Bayrak otoya uğruyayım. Çünkü Turkuaz'a iş yaptırmak istemiyorum.
Ayrıca serviste değiştirilen yağları gözümle görmediğim için güvenemiyorum. Kendim Castrol 5-30 alıp koydurtmak istiyorum. Bayrak otoda yardımcı olurlar inşallah.

Senin yaptığın test ile kaçırmaması gerekiyor, eğer burun aşağıya vites geride kaçırıyorsa; "evet baskı balata gitmiş" diyebilmek mümkün... Benim anlattığım test de aynı mantığa dayalı, 1.vitese takıyorsun, el frenini çekiyorsun ve aracı hareket ettiriyorsun, hareket ederse sorun yok, etmekte zorlanır veya etmezse baskı balata gitmiş demektir...

Bayrak Oto'da sıkıntı yaşamazsın, Mazda Garaj dan tavsiye ettiler diye belirt Osman abi'ye zaten kendisine ve esnaflığına hayran kalacaksın... Oğlu Mahmut da çok mütevazi ve efendi bir kişilik...

Bayrak Oto yağ olarak Repsol kullandığını söylemişti, bu yağ da kaliteli hatta Honda nın yarış motorları sponsoru diye hatırlıyorum... İspanyol markasıdır...

Ben çeşitli nedenlerden dolayı Castrol tavsiye etmiyorum, kullanmıyorum...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bayrak Otoyu kullananlar memnun. Parçayı orijinal almanızı tavsiye ederim.

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.
Parça araştırması yaptım biraz. Orijinali sadece servislerden elde edebiliyoruz sanırım. Sorduklarım hep Valeo ya da Sachs var diyorlar.
Sachs marka debriyaj seti fiyatları 350-450 lira arasında değişiyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Önce Osman abi ile görüşürsen kafan rahat olur... Elinde yoksa o zaman servise müracaat edersin...

Tepetaklak !!

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Nasipse cumartesi yanındayım Osman abinin.
Arkadaşın babasının çok samimi dostu çıktı kendisi :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu tarz parçalar oem kullanılmalı. Ben 99 model aracımda bile öyle yapıyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@FKorkmaz baskı balata yenileme işlemini nerede yaptırdın? Hangi marka set kullanıldı?

Ayrıca; guzuyu satılığa çıkarmışsın, hayırlı satışlar olsun...

Moderatörün son düzenlenenleri:

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaslar merhaba. Benim araç yine sıkıntı çıkardı. Araç çok fazla ses yapıyor. 90-100 de bile motor bağırıyor. Basiyorum gitmiyor. Bugun 3-4-5 vitesler de kalkış yaptım. Üçünde de araç kalktı. Kalkmam demedi. İnternette özellikle 5. Viteste kalkiyorsa kısa surede değişmek lazım diyor. Asaletin yanına gittim. Usta debriyaj baskı balatasi değişecek dedi.
Soru 1- debriyaj bitiyorsa motor çok ses yapar mi, 100 de bile motor bağırıyor. Yokuş aşağı inerken ayağımı gazdan cekiyorum bağırmaya devam ediyor.
Soru2- debriyaj setinin OEM kodunu nasıl bulurum. Fiyati ortalama nedir. Mazda 3 2006 sedan manüel. Mazda da indirim varmis. 600 lira debriyaj seti ve yağı 250 TL işçilik.
3- soru hangi markayı tavsiye edersiniz. Sachs iyi diye duydum.
Soru 4 debriyaj seti değiştiren var mi dostlar. Dikkat etmem gereken şeyler neler?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İndirim varken serviste değiştirmen bence daha mantıklı...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
İndirim varken serviste değiştirmen bence daha mantıklı...
Henüz asalet ile gorusemedim. 3 taksit yapabiliriz dedi yasin. Zaten su aralar ekside gidiyorum. O yüzden daha fazla taksit olsun diye alternatif pesindeyim. Belki parçayı alıp serviste taktiririm. Ya da Asalet ile gorusursem belki alternatifi o sunar

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Debriyaj baskı balata alt merkez değişimi yaptırdım. Serviste. Herşey içinde 1000 TL tuttu. Sorusu olan varsa cevaplayabilirim.

44KV444M3

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Tıtanıum Gri Sedan
Merhabalar,
aracımın debriyaj pedalı bayağı sertleşince baskı balata değişeceğini söylediler ama farklı ustalardan çok farklı malzeme önerileri aldım.
eski kullanıcılar olarak bu araca en uygun, sorun çıkarmayacak marka önerlerinizi bekliyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhabalar,
aracımın debriyaj pedalı bayağı sertleşince baskı balata değişeceğini söylediler ama farklı ustalardan çok farklı malzeme önerileri aldım.
eski kullanıcılar olarak bu araca en uygun, sorun çıkarmayacak marka önerlerinizi bekliyorum
Tabiki en güzeli servisten temin edilen parçadır. Piyasadan Daikin Exedy temin edebilirseniz sorunsuzdur.

Üst Alt