Mazda 3 BK (2003-09) Chip Tuning (Yazılım İle Güç Artışı)

Atakan SAN

Sessiz
Araç Markası
2007 - Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Siyah
Öncelikle Hepinize selam.

Aracım: Mazda 3 2007 sedan 1.6 otomatik

Yaklaşık 8 ay önce arabaya yazılım atan kaliteli bir şirketle görüşme fırsatı bulmuştum. Kendileri arabama yazılım atabileceklerini söyledi. Yazılım sonucunda arabanın hp , tork , yakıt tasarrufu değerini söylediler:

+12 HP
+15 N
%8 Yakıt Tasarrufu

Sizce atmosferik motora yazılım attırmam arabanın motor ömrünü kısaltır mı ? ya da zararı nedir?

Fikrinizi merak ediyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Öncelikle Hepinize selam.

Aracım: Mazda 3 2007 sedan 1.6 otomatik

Yaklaşık 8 ay önce arabaya yazılım atan kaliteli bir şirketle görüşme fırsatı bulmuştum. Kendileri arabama yazılım atabileceklerini söyledi. Yazılım sonucunda arabanın hp , tork , yakıt tasarrufu değerini söylediler:

+12 HP
+15 N
%8 Yakıt Tasarrufu

Sizce atmosferik motora yazılım attırmam arabanın motor ömrünü kısaltır mı ? ya da zararı nedir?

Fikrinizi merak ediyorum.
Atmosferik motora yazılım atmanın hiç bir manası yoktur bence, bu konuda fikir farklılıkları olabilir, benim düşüncem böyle. Turbolu motorda yazılımın numarası ortaya çıkıyor. Atmosferik motorda artan bir kaç HP'nin kullanırken hissedilebilir bir katkı vereceğini sanmıyorum. Abartılmamış şekilde yazılımın motor ömrüne bir zararı olduğunu da düşünmüyorum. Nihayetinde ben atmosferik motor için yazılım masrafının gereksiz olduğunu söyleyebilirim, yine de tercih sizin, yapıp tecrübe eder bizimle paylaşırsınız tecrübelerinizi.

Atakan SAN

Sessiz
Araç Markası
2007 - Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Siyah
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Genel görüşümün bir kısmını aşağıdaki mesajda vermişim.

Mazda 3 BL (2009-13) - Performans Arttırma

* * *

Yukarıda yazdığın artı değerler için vereceğin para ve emeğe yazık olur derim... :rolleyes:
Arabama aşık bir insanım ve yapabileceğin ne varsa yapmak istiyorum. 20 yaşındayım 1,5 yıldan beri aracı aktif olarak kullanıyorum. Benden önce babam kullanıyordu. Arabanının bakımları 3-5 yıldan beri yapılmamıştı. Çalıştığım dönemler para biriktirip arabanın V kayışı , amortisör takozları , buji vb. parçaları aldım. Hepsini toplu olarak taktırdım. V kayış kopmak üzeymiş üzerinde hep çatlak vardı. Arabanın genel Yağ bakımı için Adem usta ile tanışmak istiyorum. Şimdi ise kafamda şu dönüyor. Ekstra olarak ne yapabilirim. Belki dediğiniz gibi gereksiz para israfı olabilir ama arabam için değer diye düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda mazda 3 Sedan 2.0 düşünüyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Atmosferik motora yazılım atmanın hiç bir manası yoktur bence, bu konuda fikir farklılıkları olabilir, benim düşüncem böyle. Turbolu motorda yazılımın numarası ortaya çıkıyor. Atmosferik motorda artan bir kaç HP'nin kullanırken hissedilebilir bir katkı vereceğini sanmıyorum. Abartılmamış şekilde yazılımın motor ömrüne bir zararı olduğunu da düşünmüyorum. Nihayetinde ben atmosferik motor için yazılım masrafının gereksiz olduğunu söyleyebilirim, yine de tercih sizin, yapıp tecrübe eder bizimle paylaşırsınız tecrübelerinizi.
Olurda yaparsam mutlaka yazarım

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arabama aşık bir insanım ve yapabileceğin ne varsa yapmak istiyorum. 20 yaşındayım 1,5 yıldan beri aracı aktif olarak kullanıyorum. Benden önce babam kullanıyordu. Arabanının bakımları 3-5 yıldan beri yapılmamıştı. Çalıştığım dönemler para biriktirip arabanın V kayışı , amortisör takozları , buji vb. parçaları aldım. Hepsini toplu olarak taktırdım. V kayış kopmak üzeymiş üzerinde hep çatlak vardı. Arabanın genel Yağ bakımı için Adem usta ile tanışmak istiyorum. Şimdi ise kafamda şu dönüyor. Ekstra olarak ne yapabilirim. Belki dediğiniz gibi gereksiz para israfı olabilir ama arabam için değer diye düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda mazda 3 Sedan 2.0 düşünüyorum

Mazda3 2.0 motor anca gümrük girişli felan denk gelirse belki, bulmanız imkânsıza yakın, daha önce forumda 1 kişide vardı. 2.0 Mazda6 daha cazip olur.

4-5 yıl bakım yapılmadan mı kullanılmış araç :krktm: Yağ bakımı ve tepeden tırnağa kontrol için Adem Usta iyi olur tabi. Bundan sonra bakımları aksatmadan binerseniz sizi üzmez

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bu kadar uğraşmaya değmez ama tercih senin tabiki de... 1,3 multijet 75 beygir chevrolet aveo bile bu motora kıyasla jet gibi kalıyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Gençsin heyecanlısın fakat bazı gerçekleri kabullenmek gerek :)
Atmosferik Mazda 3 1.6 motora yazılım masrafı gereksiz olur hissedilir bir fark olmaz.
İllaki performans istiyorsan
1- Motoru turbolayacaksın 5000 dolar (tahmini)
2- Daha hacimli bir Mazda motorunu swaplayacaksın turbo ile aşağı yukarı aynı maliyet
3- Arabanı satıp turbolu veya daha hacimli motoru olan bir araba alacaksın
4- Bunların hiç birini yapamıyorsan ama arabanı çok seviyorsan gerçekleri kabullenip arabanın başka yönlerini geliştirerek kendini tatmin edeceksin.

Üst Alt