Mazda 3 BK (2003-09) Cam Kaldırma Dişlisi/Motoru

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sorun büyük ihtimalle konu içerisinde belirtilen dişli sıyırması kaynaklı. Diğer aksamları sanayide üzerinden çıkan klipslerin ölçüsüne göre rahatlıkla bulursun.

Cam motorunu sökerken dikkat etmek gerekiyor o kadar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkadaşlar benim de sorunum şöyle; sol arka cam, sadece kendi düğmesinden açılıp kapanabiliyor ve cam tam açıldıktan veya kapandıktan sonra düğmeye basılıysa, dişli sesi geliyor. Sorun, dişli midir?

Yukarıdaki linkten alacağım ama almışken eksik klipsleri de alayım. Bagaj döşemesinde eksik var, kaput altında var. Ancak ölçülerini bilmiyorum.

Bir de ön camı değiştirttim ama camcı, ön camın hemen önünde bulunan iki vidayı takmamış, o bantı sadece cam sileceğinin kolu tutuyor. O vidaların ölçüsünü bilen var mı?

Aracım Mazda 3 Touring 2009
www.japancars.ru sıtesınden parcaların kodlarını ogrenıp servısden temın edebılırsın.

eerkanyil

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
S.Kırmızı-Hb-At
Arkadaşlar benim de sorunum şöyle; sol arka cam, sadece kendi düğmesinden açılıp kapanabiliyor ve cam tam açıldıktan veya kapandıktan sonra düğmeye basılıysa, dişli sesi geliyor. Sorun, dişli midir?

Yukarıdaki linkten alacağım ama almışken eksik klipsleri de alayım. Bagaj döşemesinde eksik var, kaput altında var. Ancak ölçülerini bilmiyorum.

Bir de ön camı değiştirttim ama camcı, ön camın hemen önünde bulunan iki vidayı takmamış, o bantı sadece cam sileceğinin kolu tutuyor. O vidaların ölçüsünü bilen var mı?

Aracım Mazda 3 Touring 2009
aynı sorun bende de mevcut sol arka kendi tuşundan açılıp kapanıyor ve kapalı olduğunda biraz uzun tutarsa dişli sıyırma sesi gibi ses geliyor normal merkezi yerden niye işlev görmüyor cam kaldırma tuşu çözümünü buldunuz mu ? araç 2006 mazda3

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
aynı sorun bende de mevcut sol arka kendi tuşundan açılıp kapanıyor ve kapalı olduğunda biraz uzun tutarsa dişli sıyırma sesi gibi ses geliyor normal merkezi yerden niye işlev görmüyor cam kaldırma tuşu çözümünü buldunuz mu ? araç 2006 mazda3
belirtiler benimki ile aynı. Büyük ihtimalle çözümü de dişli değişimidir. :)

eerkanyil

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
S.Kırmızı-Hb-At
peki sürücü koltuğundaki tuşun işlememesi nedeni nedir orayı sökmek kolay bişey mi ? kafaya koydum kendim sökük bakıcam ama tırnagı felan varsa kırılır felan 3 kuruştan kaçarken 5 kuruştan olmayalım die . wd 47 nedir ondan felan sıktım işlemedi yine .

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
peki sürücü koltuğundaki tuşun işlememesi nedeni nedir orayı sökmek kolay bişey mi ? kafaya koydum kendim sökük bakıcam ama tırnagı felan varsa kırılır felan 3 kuruştan kaçarken 5 kuruştan olmayalım die . wd 47 nedir ondan felan sıktım işlemedi yine .

Sistem kendisini korumaya alıyor, aynı belirtiler bende de oldu. :)

Benim de sürücü tarafı işlemez oldu ama kendi tarafından açılıp kapanıyordu :p cam açık kalmasın diye sistemi akü kutup başını sökerek resetledim ve tekrar programladım, sürücü tarafından çalıştı ama yine o gıcık ses gelince kendini yine bloke etti. Kendi tarafından çalışmaya devam etti.

Elinden iş geliyorsa kendin sökebilirsin, motoru çıkartabilirsin ancak motorun içini açmak biraz zahmetli, güneşin altında kalmaktan zaten plastik aksam yıpranmış oluyor ve tırnaklar kırılabiliyor (bende kırıldı ama sorun olmadı vida ile yerine takarken kırık yerlerin bir anlamı kalmıyor)

Fakat bu işlem esnasında iki kişi olması gerekiyor, alt tarafta işlem yaparken, üstten bir kişi camı tutması gerekiyor.

Mazdam3

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı Sedan
Arkadaşlar bu sorun benim arabayı alırken vardı ve o sekil aldım aracı hatta arkadaş yaptırıp verebilirim dedi tabi fiyat 500 lira artacaktı tanesi 250 liraymış abimde fotokopi faks makinesi teknisyeni biz yaptırırız dedi aldık ve geldik sonra abimde anlar arabalardan bir gün sonra şunu birde ben söküp bakayım dedi ve dişli tabi ama bu dişlilerde faks makinelerin dişlileriyle hemen hemen ayni ve ankarada bunların dişli yapan adamları var gönderdik ve adam aynısını yaptı 2 tane gönderdi 40 tlye halloldu bizim iş

44KV444M3

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Tıtanıum Gri Sedan
Merhabalar
Benim araçta da tüm camlar çalışıyorken suan sol arka cam açılmıyor hatta düğmeye bastığında diğerlerinde gelen cit sesi dahi yoktur
Aynı sorunu yaşayan oldu mu hiç?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhabalar
Benim araçta da tüm camlar çalışıyorken suan sol arka cam açılmıyor hatta düğmeye bastığında diğerlerinde gelen cit sesi dahi yoktur
Aynı sorunu yaşayan oldu mu hiç?
Kendi düğmesinden çalışıyor mu? Yoksa sadece sürücü kontrol düğmelerinden mi çalışmıyor?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle akü kutup başını çıkartarak sistemi sıfırla ve yeniden programla, çalışması lazım fakat sistemde problem varsa kendisini otomatik korumaya alıyor ve çalışmıyor. O zaman söker motora bakarsın... Bu aşamaya gelirsen, sorun muhtemelen dişli sorunu gibi görünüyor.

Not; akü kutup başı ile yapılan sıfırlamada, camların otomatiği, saat, yakıt değerleri gibi fonksiyonlar sıfırlanır.

eserbaba

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
bu cam sorunu benimde fena canımı sıkıyor. arka 2 cam fena. sol arka tam kapanacak yarıda aşağı indiriyor otomatik. sağ kapatınca har har ses geliyor. Zor kapanıyor. Ustaya götürmeye korkuyorum.

oraltosun

Sessiz
2006 mazda 3 aracımın sağ ön ve sol arka cam kaldırma dişlileri aşınmış. Motorlarında sanırım sıkıntı yok. İkiside hemen hemen aynı dönemde arızalandı. Bunu komple değiştirmek mi gerekir? İnternette mazda için şöyle bir dişli buldum. Gayet uygun fiyat. Daha önce dişli veya motor değiştiren var mı?

Mazda İçin Cam İndirme Kaldırma Mekanizması Motor Dişlisi - n11.com

Mazda 2004 model aracımın sağ arka camı bir süre önce kapanmamaya başladı. Serviste dişlide sorun olduğunu söylediler. Ancak dişliyi içinde bulunduğu kutudan çıkaramadılar. Kutu her açıdan kapalı olduğu için açacak bir yer bulamadılar. Motoru komple değiştirmeyi önerdiler. (Dişli kutusuyla beraber). Siz dişliyi nasıl çıkardınız ve yenilediniz ?

Saygı ve selamlarımla,

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Motoru komple değiştirmeye hiç gerek yok. Başka bir ustaya gösterin bence. Nasıl açıldığını hatırlamıyorum ama açılabildiği kesin. O yüzden 3-5 liralık malzeme için ekstra masrafa değmez.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 2004 model aracımın sağ arka camı bir süre önce kapanmamaya başladı. Serviste dişlide sorun olduğunu söylediler. Ancak dişliyi içinde bulunduğu kutudan çıkaramadılar. Kutu her açıdan kapalı olduğu için açacak bir yer bulamadılar. Motoru komple değiştirmeyi önerdiler. (Dişli kutusuyla beraber). Siz dişliyi nasıl çıkardınız ve yenilediniz ?

Saygı ve selamlarımla,

Servis illaki motor değişecek diyecektir... :) İyi bir elektrikçi sorunu kolayca çözer.

PeterPAN

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Starklips.com dan aracımıza uyumlu dişliyi 4-5 tl ye temin edebilirsiniz. Sonrada döşemeyi söküp motoru cıkardıktan sonra, çok uğraşmadan motoru da açıp dişliyi değiştirebilirsiniz çok zor bir şey değil. Servisin açamaması çok ilginç, ben kendim değiştirmiştim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Starklips.com dan aracımıza uyumlu dişliyi 4-5 tl ye temin edebilirsiniz. Sonrada döşemeyi söküp motoru cıkardıktan sonra, çok uğraşmadan motoru da açıp dişliyi değiştirebilirsiniz çok zor bir şey değil. Servisin açamaması çok ilginç, ben kendim değiştirmiştim.
Serviste bu tarz onarım yapılmaz, değişim yapılır. Elinden iş gelenlerin iki kişi olmak kaydıyla yapabileceği bir işlem. Tek kişi zorlanabilir. :)

Üst Alt