Mazda 3 BK (2003-09) Beyin Problemi

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Sizin arçta elektriksel bir sorun görünüyor. Bu iş ile ilgili aracınızın elektrik tesisat şeması lazım olacak. Tesisatın uçları bir uçtan diğer uca ölçülecek, bir sıkıntı var ise anlaşılır ondan sonra beyine denenir. 3 adet oksijen sensör takılıp arızanın devam etmesi kısa devre gösteriyor yanlız, benim başıma geldi. Bu gibi durumda beyinin hasar görme ihtimali çok yüksek, fişi taktığınız zaman araç stop ediyor ise fişi takmayın, derhal iyi bir yetkili servis ile görüşün ve aracınızı oraya bırakın, arıza tespit edildikten sonra oksijen sensör fişi takılsın, beyine zarar vermesin. Günün birinde (yine araç Mazda 3) oksijen sensör kabloları ters takılmış ve araç stop çalışmıyor. Beyin değiştirdim, orjinal sensör, kendi beyin immosu çıkma alınana aktarıldı ve araç düzeldi. Yani yetkili servisin Mazda 3 tesisat şeması ile elektrikçisi lazım, götürün baksınlar, sağda solda kurcalatmayın aracınız hasar görmesin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=442]neotin[/member] konu hakkındaki son durum nedir??

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
Merhaba arkadaşlar torpido altındaki sigorta kutusu beyin mi ve bu beynin tamir olasığı nedir park ışıklarım arada yanıyor arada yanmıyor beyinden dediler.

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
Torpidonun altında ki bir takım sigorta kutusu var. Araç beyni motor bölümünde diye biliyorum.

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
sigorta kutusunda beyın yok mu ? 7 bin tl civarıdna dedi onlar bana ayrıyetten araç beynı varmış oda kaputta ımış

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
anladım bir usta varsa yardımcı ola bilir mi sitede o park ışıgını yaptırmamız lazım bazen yanıyor bazen yanmıyor

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
aynen bencede bugun servise gittik ulen bu yan sanayi o yan sanayi herseyı değiştirecek koya versen sağlam olduktan sonra yan sanayı olursa olsun adamlar 50 lıralık şeye 400 tl ıstıor mesela çok ucuk fıyatlar

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
anladım bir usta varsa yardımcı ola bilir mi sitede o park ışıgını yaptırmamız lazım bazen yanıyor bazen yanmıyor
Belliki bir yerlerde temassızlık var. İyi bir oto elektrikçi bu sorunu rahatlıkla çözer. Sigorta kutusunda sorun varsa sökülür tamir edilir. Beyin değiştirmek komik geldi bana. 7 bin tl ye araba satılıyor yav.

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
aynen bana o sıgorta kutusunun ıcınde elektronık aksamın beynı oldugu soylendı teypler camlar anhtarlar kapıla vs vs saçma geldı bana hiç ilgilenmedıler ufak bı tıklamayla ısık gerı gelıyor buyuk ıhtımal bırseyde bır temazsızlık var

ertuğrul19

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2004
Araç Renk ve Tip
Beyaz
merhabalar arkadaşlar aracım seyir halindeyken stop etti ve daha sonrasında marşa basıyor ama çalışmıyor bugün ustaya bıraktım ama bulamadı sorunu beyinde olabilir fln bişeyler dedi sizce sorun nedir nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler şimdiden

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
merhabalar arkadaşlar aracım seyir halindeyken stop etti ve daha sonrasında marşa basıyor ama çalışmıyor bugün ustaya bıraktım ama bulamadı sorunu beyinde olabilir fln bişeyler dedi sizce sorun nedir nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler şimdiden
Bu konuda tecrübe sahibi değilim ancak, sorun beyinle ilgili değil diye tahmin ediyorum. Göstergede arıza ışığı vs. yandı mı? Sanki ateşlemeyi kesmiş gibi geldi bana.

ertuğrul19

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2004
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Evet stop etti lamba yandı ancak stop ettiği için yanmış olabilir aracı cihaza bağladı hata koduda göstermedi bişey bulamayınca beyin fln dedi bakalım kesin bişeyde Yok şuan

ertuğrul19

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2004
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Ateşlemeyi kesmesinin sebebi nedir başına gelen bilgisi olan arkadaşlar var mı yardımcı olacak ?

Erkan Alkaç

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gri
arkadaşlardan yardım almak istediğim bir konu var

Aracımın motor beyni arıza verdikten sonra, bu işlerle uğraşan bir elektronikçide tamir edildi. Kısa sürede aynı arızayı tekrar verince, bu arızaya neden olan sebebin motor beyninde değil de başka bir yerde olduğunu düşünüp arızayı aramaya başladılar.
En sonunda manifold basınç sensörü ya da kelebek boğazından kaynaklandığını iddia edip çalışmayı noktaladılar. Şu anda aracımı ek bir sigorta ile çalıştırıp yürütüyorum(beyine zarar gelmemesi için sigorta takıldı)
Araç kontak açıldığında imbobilizer arızası veriyordu ve hiç marş basmıyordu. Anahtarcı anahtarlardan olmadığını anlayınca işi elektronikçiye yönlendirmişti.
Daha önce bu tür bir arıza ile karşılaşan olduysa yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt