Mazda 3 BK (2003-09) Baskı Balata Sonrası 5.Viteste Gelen Fazla Motor Sesi

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaslar merhaba, yeni bir sıkıntı ile yine karsinizdayim. Biliyorsunuz aracimin 4-5 ay önce motor subaplari yapıldı. Bir ay önce debriyaj baskı balatasi komple değişti. Ama aracim 5. Viteste iken çok fazla ses çıkarıyor. 4. viteste 100 yaptığımda devir 3100 3200 arasında seyrediyor ve çok ses gelmiyor. 5. viteste atiyorum 100 de 3000 devir gösteriyor ve bildiğin bağırıyor.
4. viteste 100 de 3100 devirli görüyorsa 5. viteste 100 de 3000 devirde olması saçma geldi. Aynı hızda (100 km) 4. Viteste içeri az ses gelirken 5. Viteste çok daha az ses gelmesi gerekirken 4. viteste ki sesin 2-3 katı daha fazla ses yapıyor. Ses motordan geliyor. Ve bildiğin bağırıyor.
Yakıt ölçümü yaptım km de 21 kuruş civarında yakıyor. Buradan da birşey çıkartamadım.
5. Viteste bu kadar sesin nedeni ne olabilir?
Canlar yorumlarinizi bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlginç bir durum, 4. ile 5.Viteste devir miktarı aynı iken gelen motor sesinin de bence aynı olması gerekmiyor mu? Netice olarak motor aynı deviri çeviriyor, sadece yaptığı kilometre fark eder hocam...

Yani; 2.vites 3 bin devirdeki motor sesi ile, 5.vites 3 bin devirdeki motor sesi aynı olur...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sorun burda işte
1- Vites: 4 Devir: 3100 Km: 100
2- Vites: 5 Devir: 3000 Km: 100
Devir aynı ama ses çok farklı.
Km aynı ama devir de aynı.
5. Viteste 100 km de 2500 devir civarında olması gerekir diye düşünüyorum. 5. viteste 3000 devirde 120 130 filan olur diye düşünüyorum.
Veli, senin guzuya bindiğinde senin devir ve km kontrol edebilir misin. 4. ve 5. viteste 100 km de kaç devirde seyrediyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sorun burda işte
1- Vites: 4 Devir: 3100 Km: 100
2- Vites: 5 Devir: 3000 Km: 100
Devir aynı ama ses çok farklı.
Km aynı ama devir de aynı.
5. Viteste 100 km de 2500 devir civarında olması gerekir diye düşünüyorum. 5. viteste 3000 devirde 120 130 filan olur diye düşünüyorum.
Veli, senin guzuya bindiğinde senin devir ve km kontrol edebilir misin. 4. ve 5. viteste 100 km de kaç devirde seyrediyor.

Kontrol ederim ama bu senin guzu için ölçü olmaz ki; benim guzu otomatik... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Nasıl yani? Otomatiklerde 5. Vites yok mu? Şaşırdım.

Otomatik Şanzımanlılar için;

İlk kasa (BK) ve ikinci kasa (BL) Mazda 3 ve İlk kasa Mazda 6 larda 5.vites yok.

İlk kasa Mazda 6 olup, makyajlılar 5 vitesli.

Mazda 3 lerde; 4.vitesten sonra hafif bir rahatlama daha oluyor ama gösterge yine 4.vitesi gösteriyor, bu durum Mazda kullanıcıları arasında dört buçuk olarak adlandırılıyor... Manuele alırsak bu buçuklama da olmuyor...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Otomatik Şanzımanlılar için;

İlk kasa (BK) ve ikinci kasa (BL) Mazda 3 ve İlk kasa Mazda 6 larda 5.vites yok.

İlk kasa Mazda 6 olup, makyajlılar 5 vitesli.

Mazda 3 lerde; 4.vitesten sonra hafif bir rahatlama daha oluyor ama gösterge yine 4.vitesi gösteriyor, bu durum Mazda kullanıcıları arasında dört buçuk olarak adlandırılıyor... Manuele alırsak bu buçuklama da olmuyor...
Dört buçuk muhabbetini hiç anlamamistim. Şimdi yerine oturdu

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
5. viteste 3000 devirde hız zaten 100 km civarı olur.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
5. viteste 3000 devirde hız zaten 100 km civarı olur.
Ama 4. Viteste 3100 devirde de 100 km oluyor. Bir üst viteste 3000 devirde daha fazla hıza ulaşması gerekirdi. Benim merak ettiğim 4. Viteste 100 km de 3000 devirde aldığım motor sesi nasıl oluyorda 5. Viteste 3000 devirde 100 km de aldığım motor sesinden çok az oluyor.
5. Viteste arabanın rahatlayip sesinin azalması gerekmez mi? Buna ne neden oluyor olabilir? Benim merak ettiğim bu.

Son düzenleme:

Kırmızı Ruhum

Yeni makinem
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Kırmızı- Sedan
yıllardır japon araç kullanan biri olarak Toyota-mazda 2005-honda 2004.tüm japon araçlarımda 5.vites 3000 devirde km 100 dür.japonlar ayarı böyle yapmışlar.araçta 120 den sonra motor sesi artar Japonlara has özelliktir.sadece 2004 ford focus aracımda 5 vites 3000 devirde sürat 125 deydi ve araç yakıtı fazlaydı ama gürültü azdı bu motor içi pistonların Japonlara göre biraz daha hacimli olduğunu söyledi ustalar.kısaca tüm Japonlarda durum aynıdır 5vt 3000 devir hız 100km

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ama 4. Viteste 3100 devirde de 100 km oluyor. Bir üst viteste 3000 devirde daha fazla hıza ulaşması gerekirdi. Benim merak ettiğim 4. Viteste 100 km de 3000 devirde aldığım motor sesi nasıl oluyorda 5. Viteste 3000 devirde 100 km de aldığım motor sesinden çok az oluyor.
5. Viteste arabanın rahatlayip sesinin azalması gerekmez mi? Buna ne neden oluyor olabilir? Benim merak ettiğim bu.

İşin teknik boyutunu bilenler yorumlayabilir ama ben düz mantık ile bütün viteslerdeki devir sayısı aynı ise, motor sesi de aynı olur diyorum... :rolleyes:

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Subaplar yapılmadan önce 5. viteste 100 km de çok daha sessizdi. Şimdi daha fazla ses çıkıyor. Devirden çok benim sorunum sesle. 100 km de 4. Viteste daha az ses varken 5. viteste 100km de iki katı daha fazla ses var.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
dohc motor yüksek devirlerde bağırtı yapıyor sevdiğim bir ses 3 bin devirde 5. viteste manuel 2009 touring le 115 km hızı görmüştüm arkadaşların tespitleri doğru yani....Motorun karakteristik özelliği birde diğer 1.6 motorlardan farklı bir tepkisi var 5.vites rahatlama vitesi ama asılıncada 3-4 gibi asılır namussuz tork değerindenmidir nedir ölü değildir...Geçen gün cruze kullandım akıllara zarar....Biz guzulara gitmiyor diyoruzya bazı zaman....Tamamen haksızlık emsal motor beygirdeki cruze ilk gaza basışta bi zıplıyor sadece onunla kalıyor...Bizde zıplama olmuyor fakat o devir saatinin hakkını veriyor...8 bin devirlik saatin 4,5 devrini zor çeviriyor...50 bin km de bakımlı benzinli manuel cruze :)
1.6 dohc motor canmış caaannn :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Subaplar yapılmadan önce 5. viteste 100 km de çok daha sessizdi. Şimdi daha fazla ses çıkıyor. Devirden çok benim sorunum sesle. 100 km de 4. Viteste daha az ses varken 5. viteste 100km de iki katı daha fazla ses var.
Motorun bağırma sesi mi subap yada farklı bi sesmi?

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Çekişle ilgili sıkıntı yok. Yüklü iken biraz düşüyor çekişi oda normaldir herhalde.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Bugün uzun yolda dediğiniz aralıklara baktım kendi aracımda (bl touring) 4. Vites 100 km de 3600 devir 5. Vites 100 kmde 3000 devir çeviriyor araç , 5 te ses olarak baya bir rahatlama mevcut sizde belliki 5. Vites dişlisi gibi bir parçada sıkıntı var anlaşılan , anlamadığım için şundandır diyemiyorum ama iyi bir ustanın bakması şart bu tarz hareketli parçalarda küçük ayar bozuklukları komple parça yenilemeye kadar gidiyor malesef

zenfone 2

Üst Alt