Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BK (2003-09) AT Ara Gaz Vermek?

Konu, 'Yürüyen Aksam - Süspansiyon' kısmında ozkkan tarafından paylaşıldı.

1. ozkkan

ozkkan Sessiz

Selam otomatik vitesli arabalarda giderken vitesi boşa alıp tekrar D ye aldığım zaman sıkıntı olurmu. Ben giderken aragaz vermeyi sevyorumda.

2. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Kara kızın nazı, mazdanın ara gazı ;D

Ben astrada birkaç defa yapmıştım o zaman birşey olmamıştı ama ilerîsi için bir sıkıntı çıkarır mı arıza verirmi onu bilemeyeceğim...

3. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    kırmızı ışıkta beklerken boşa almanın bir sakıncası yok.Ama giderken özellikle yokuş aşağı kesinlikle araç Boşa alınmaz bunu mercedes ml serisi olan bir arkadaş denemişti boştan sonra vitese geçirmek istemiş ve şanzıman kilitlenmişti..bazi araclarda gecmiyor bile..yeni nesil araclarda kirmizi isikta bile frene bastığınızda bosa yada parka almaniza gerek yok..startstop olanda zaten otomatik stop ediyor..d de frene basarakda bekleyebiliyorsunuz..yeni mazda 3de boşu hic denemedim denememde sanirim ama mazdaya sordugumda d de giderken manuele almada hicbir sorun olmaz denmisti

4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hiç tavsiye edilmeyen hareketler bunlar... :)

Kırmızı ışıkta veya uzun sayılabilecek beklemelerde boşa alabilirsin, fakat hareket halinde tavsiye edilmiyor...

5. ozkkan

ozkkan Sessiz

Abart eksozdan sora sıkca yapyordum babam şanzımanı kitlrsen dedi tırstım acıkcası bi soryum dedim bidahada tövbe :)

6. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bu şanzımanı kilitleyeni daha duymadık ama sen genede macera arama :)

7. ozkkan

ozkkan Sessiz

Aynen vites sündürrüm öylede güzel ses veryor :)

8. ozkkan

ozkkan Sessiz

Eksoz hastası olunca bide araba kırmızı Mazda olunca kara kızlarda naz kalmıyor zaten abim . :)

9. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Bi keresinde jetta kullandim durunca kendi bosa atiyo rolantiyi gozlemleyerek anlasiliyo frenden ayagini cekince rolanti yukseliyor

10. msone26

msone26 Katılımcı

Araç dururken Şanzıman vuruntu yapar. N ye aldık diyelim pedalı dösemeye yapıstır araç 6000 deviri gördüğü zaman D çektiğinde için cızzzz eder. Tecrübeyle sabit :tey:
    Seyir halindeyken örneğin 2000-2500 devirde normel seyirde giderken N ye alıp aragazını yaptıktan sonra araç sürüş devrine geldiğinde (2500-3000) D ye çektiğinde bir şey olmuyor.
    Ancak daha yüksek devirlerde yani 6000 gibi D ye çeksek muhtemelen araç vites küçültür diye düşünüyorum ama vuruntulu bir düşüş olacağı düşüncesindeyim.

11. ozkkan

ozkkan Sessiz

Bende öyle düşündüm devir yuksek olunca ses yapyor ama devir 2000 deyken D ye attığında 3. vitesten baslıyor herhangi bi ses gelmiyor.

12. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Olur. N pozisyonunda yağlamayı kesersiniz (minimuma iner) Acil bir sıkıntı olmaz ama bir süre sonra vites geçişlerinde sarsıntı artışı, ilk D'ye geçişlerde kavrama gecikmesi olarak kendini belli etmeye başlar.

Bu tip kullanımlar için düz vitesi tercih etmek daha mantıklı olur. Ayrıca Otomatik araçlarda ara gaz vermenin hiçbir faydası da olmaz, çünkü tork konvertörü çıkış torkunu zaten geçilecek vites dişlisine göre adapte etmek için gücün bir kısmını kendi üzerinde absorbe edecektir. Yoksa vuruntu yapar geçişler.

13. msone26

msone26 Katılımcı

Bakış açışı farkı diye buna derim işte. Biz gençlik aragaz derdindeyiz ama arabaya verecek zaraları düşünmüyoruz. Klavyene ve eline sağlık üstad :clap:

14. ozkkan

ozkkan Sessiz

Aynen elimde olsa duz vitesi kulanırdım kısmet otomatiğeymiş Bnde onla oynuyorum ama dediğim gibi bagırmasını istediğim zaman manuele alıp yuksek devirde kullanyorm onuda az yapyorum malum yakıt fiyatları. Emegine sağlık Üstad.

15. Ilgaz-p

Ilgaz-p Sessiz

Kesiblikle yapmamaniz gereken bir hareket. Otomatik arac hareket halindeyken bosa atilmamalidir. Zira sanziman parcalari ariza yaptiginda 6-7bin tl tutuyor :)

16. Mt53

Mt53 Katılımcı

Ben hep uzun süreli beklerken D den N ye alırım ki bu eskiden bu yana hep yaptğm birşeydir otomatik araçlarda..bir zararı yoktur heralde bunun. Aksine faydası vardır diye biliyordum..yeni nesil araçlarda gerek yok buna derken benimki dahil mi buna :)

17. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bunun zararı değil faydası var... Örneğin; kırmızı ışıkta beklerken, guzu gitmek istiyorum diye şanzımana yükleniyor, sende "sakin ol şampiyon, kırmızı yanıyor" diye frene basıyorsun... O0

18. Mt53

Mt53 Katılımcı

Yani evet abi ben de bundan dolayı bunu bilir bunu yaparım hep ;)

19. faroz_52

faroz_52 Aktif

İşte burda seçimlerimizin getirdiklerini yaşıyoruz...Ara gazı seviyorsan otomatik aracını satıyorsun manuel alıyorsun...Her iki vites seçeneğinin kazandırdıkları kadar kaybettirdikleride var bir ipte iki cambaz oynamıyor işte :D
    Aman mazda3 otomatik şanzıman sorunu diye bir başlık açma google de rastlamadığım tk konu bu ortalık dsg cvt...sorunlarıyla doluyken araya mazdayı sokmayalım öve öve bitiremiyoruz sorunsuzluğunu bak gördünmü buda arıza yapıyormuş demesinler...
    Iraaat durrr guzuyu üzme :)

emreozkaya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş