Mazda 3 BK (2003-09) Almak İstediklerim Hakkında Bir Kaç Soru

sdryvz

Sessiz
aklımda birkaç soru var. yardım bekliyorum.

1.iridyum buji hakkında forumlarda tevafuk olan birkaç konu buldum(özellikle ngk). almak istiyorum ama takmak profosyonellik ve ayar ister mi? bu bujiler hakkında görüş ve önerilerden ziyade kullanan var mı?
2.yine forumlarda 4. vitesin 2 aşamalı gibi bişey olduğunu okudum. detaylı bilgisi olan var mı?
3. zenon far süs mü gereklilik mi? neden? araç sistemine zararı var mı? araçtan araca değişir mi?
4. 3D paspas ve bagaj havuzu işe yarıyor mu ?
5. ön panjuru değiştirmeye karar verdim. malum sitede 120 150 arası fıyatlar değişmekte.Ankara da almaya yardım edebilecek, yerini tarif edebilecek biri var mı? aldığım zaman bendeki boşa çıkacak. çıkmacılara ya da şahıslara satabilir miyiz?
6.yurtdışı sitelerinde konuştuğumuz iç aydınlatma sayfalarını buldum. bir yerde 2 parça bir yerde 6 parça olarak satılıyor. uyum, takma konusunda sıkıntı yaşar mıyız?
7.gündüz farı düşünen ya da takan oldu mu?
8.Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi:D

süreniz 1 gün. istrdiğiniz sorudan başlayabilirsiniz :2funny:

sdryvz

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
9.çoluk çocuğu ezme ihtimaline karşı geri görüş kamerası almayı planlıyorum. dikiz aynasına takılanlar var. gören, kullanan oldu mu? görüntü kalitesi nasıldır? özellikle karanlıkta görüş için gece görüş özellikli, kendinden aydınlatmalı olan var mıdır? ya da geri vitese bağlı güzel bir ışık kaynağımı taksam ? çok şey mi istiyorum?:) 8)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
aklımda birkaç soru var. yardım bekliyorum.

1.iridyum buji hakkında forumlarda tevafuk olan birkaç konu buldum(özellikle ngk). almak istiyorum ama takmak profosyonellik ve ayar ister mi? bu bujiler hakkında görüş ve önerilerden ziyade kullanan var mı?
2.yine forumlarda 4. vitesin 2 aşamalı gibi bişey olduğunu okudum. detaylı bilgisi olan var mı?
3. zenon far süs mü gereklilik mi? neden? araç sistemine zararı var mı? araçtan araca değişir mi?
4. 3D paspas ve bagaj havuzu işe yarıyor mu ?
5. ön panjuru değiştirmeye karar verdim. malum sitede 120 150 arası fıyatlar değişmekte.Ankara da almaya yardım edebilecek, yerini tarif edebilecek biri var mı? aldığım zaman bendeki boşa çıkacak. çıkmacılara ya da şahıslara satabilir miyiz?
6.yurtdışı sitelerinde konuştuğumuz iç aydınlatma sayfalarını buldum. bir yerde 2 parça bir yerde 6 parça olarak satılıyor. uyum, takma konusunda sıkıntı yaşar mıyız?
7.gündüz farı düşünen ya da takan oldu mu?
8.Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi:D

süreniz 1 gün. istrdiğiniz sorudan başlayabilirsiniz :2funny:
1) iriymiş ufakmış önemi anlaşılmaz uyuyorsa tak kullan gitsin. orjinal bujisi neyse o takılması gerek bence. onun dışındaki bujilerin artısı olmaz.
2) 2 ve 4. vitesler bağımlı diye biliyorum.
3) zenon far araçtan araca değil ampül tipine göre değişir dolayısıyla yine araçtan araca göre de değişmiş olur. K değerine göre rengi değişir. kaliteliyse güzel aydınlatır.
4)3D paspas neymiş duymadım bile. bagaj havuzu işe yarar.
5) Boşa çıkanı alan olur ama satmaya değecek fiyat vermez cıkmacılar. nete koyarsın belki birine lazım olur alır.
6) boş
7) Valla takmadım
8 ) Bekarlık zamanlarında ekmek yapamamış pasta yapmaya başlamış

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
8- Kakao kutularının arkasında eskiden tarifler vardı oradan öğrenmiş olabilir
7- Ben düşünüyorum, yurtdışından alt tampon önlerinde sağlı sollu boşluklar var benim arabada, tam oraya uygun var ama bana biraz pahalı geldiği için burada o yuvaya uygun, tam oturacak led far bakıyorum bir tane buldum az bir işçilikle tam oturuyor, büyük ihtimal yaptırmayı düşünüyorum, ama ledlerin ömrü çok kısa olup sürekli patlamalara pişman da olurum, kararsızım yurtdışından mı alsam acaba diye aslında.
6- O ampullerden ben de düşünüyorum, uygun kasa için olanı bulmak lazım, takmada sıkıntı olmaz.
5- Panjur konusunda bilgim yok, ama Ankara da yardımcı olabileceğim bir şey varsa yaparım.
4- 3d paspası kullanmadım illaki faydalıdır, bagaj havuzu eğer kaliteliyse çok faydalı, ben kalitesinden çok memnun değilim ama çok işime yarıyor çok faydalı.
3- Xenon far gerekli değil elbet ama 4300 kelvin görüş için de çok güzel, görüntü güzelliği için de çok güzel, ben taktım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1-Bayatlamış param var diyorsan taktırabilirsin, fark olmadığını görünce hayıflanma sonra... ;)

2-Evet 4.Vites iki aşamalı ben o duruma 4,5 vites diyorum, 4'ten sonra yarım vites gibi bir geçiş oluyor...

3-Mercekli farlarda gereklilik kadar faydalı, karşıdakinin gözlerini almıyor, beyaz ışık veriyor... Kötü yanları ise; muayeneden geçmiyor, sık sık balast arızası verebiliyor...

4-Fazlasıyla işe yaradığını kullananlardan duymuşluğum var...

5-Hiç elleme derim, sendeki zaten spor panjur.

6-Hiç bir fikrim yok

7-Bizim kasalarda çok gerekli değil gibi bence ama takmak istiyorsan da neden olmasın...

8-Fazla reklam izleme... :D

sdryvz

Sessiz
1. sorunun a maddesi: bujiler kaç binde değişir?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
1-iridyum buji ile ilgili birçok yazı bende okumuştum iridyum bujili araçta kullanmışlığımız oldu...Enson periyodik bakımını yaparken normal buji fiyatına iridyum buji taktım...Öyle farklı bir montajı vs yok daha ince bir ateşleme ucu var toplamda 20 dk da takmak mümkün...Gelelim artısı eksisine bujiyi ilk taktığımda ciddi bir yakıt düşüşü oldu bunu oğuzhanla konuştuk ikimizde inanamadık beklememi söyledi zamanla bu durumun değişeceğini belirtti...Net bir ölçüm tekrar yapamadım çünkü depoyu fulleyip sağlıklı bir ölçüm yapma fırsatım henüz olmadı ama yol bilgisayarı üzerinde gördüğüm değerler bidaha o seviyeye inmedi...Yani iridyum buji yakıt olarak bir katkı sağlamıyor sadece Harun un da izlemlediği şey şuydu:Araç daha kararlı bir ateşleme sağlıyor Adem Usta emisyon un azalacağını söylemişti araç birazdaha gaza duyarlı oldu...Tepkime ile ilgili bi olumlu gelişme var...Eğer normal buji ile iridyum arasında ciddi bir fark ödeyecekseniz gerek yok ben aynı fiyata orjinal iridyum mazda bujisi bulduğum için test edip sizleride bilgilendirmek istedim...Sadece tepkisellik devirlenmede artısı var başka bişey demek yanlış olur birde ömrü uzun ama burdaki hiçbir üye motor yağını bile tam km de değil çok daha önce değiştiriyor.İridyum bujiyi de uzun km ler kullanacaklarını sanmıyorum...
2-M3 ün otomatik viteslilerinde ki göstergede yazan 4 ama aracın belli bir devirden sonrası 5 demek mümkün bunu da nasıl farkettim gene haruna aldığımız comfort ile samsun a gelirken yüksek hıza ulaştığınızda aracın belli bir devirden sonra sesi değişiyor sanki bir geçiş daha oluyor araba biraz daha rahatlıyor...bunu gösterge göstermiyor fakat şanzıman bu tepkiyi kullanıcıya hissettiriyor...Aynı şekilde dynamic le antalyadan samsuna gelirkende bu farkı hissettim sadece yüksek süratlerde bunu anlıyosun düşük hızlarda 1-2-3-4 yapsa dahi o kadar zorlanmadığı için bu tepkiyi hissetmedim.
3-Xenon bilinçli kullanıcı için olmazsa olmaz bişey ama bilinçsiz kullanıcı için sadece görüntü ve süsten ibaret...Nedeni?Gerçekten xenon aydınlatmasından yüzdeyüz verim almak isteyen biri 4300 kelvin alır çünkü konuya hakim üyelerimiz de bilirşerki en parlak aydınlatmayı bu lumen verir lumen artıkça renk koyulaşır 6000 kelvin açık mavi 8000 kelvin koyu mavi vs...Hatta canım ülkemde öyle insanlar tanıyorumki 15000 kelvin takıp mosmor gezenler var...yani 4300 florasan ışığı gibi düşün yukarıya çıktıkça gece lambası ışık nekadar açık renkte olursa o derece görüş kalitesi artar...Gelelim araca zarar verip vermediği xenon kitler normal halogen ampullerden çok daha az enerji harcarlar bilinenin tam aksine...Balastlar akımı biriktirip xenon ampule verir...Eğer gidip benim gibi 120 tl ye h4 uyumlu xenon kit alır arabaya takarsanız nissanın radyo frekansını bozarsınız dahada kötüsü abs beynine arıza verdiren kitler de var...Bu kitlerin en babaları çok para hepimizde bukadar yüksek rakamları veremeyeciğimiz yada vermekten kaçtımız için çinçonlara yöneliyoruz her çinçon kötümü değil doğru çinçon için iyi inceleme yapıpı onu almak gerek m3 lerde sadece kısaya takabilirsin uzun için beyaz ampul yahut bir kit daha takabilirsin fakat bu seferde sellektör olayı gecikmeli oluyor..Asıl bu işin çözümü bi-xenon dur far modifiyesi gerektirir mercek içerisindeki perde sayesinde sellektörde çok hızlı uzun kısada tek ampulle mümkün...Bu konu zaten başlıbaşına inceleme ister...www.xenonmercek.com aydınlatma adına tüm soru işaretlerinin cevabı burası her başlığı dikkatlice okumanı tavsiye ederim...
4-Kullanmadım bilmiyorum gerek var mı bence yok :D
5-Veli abiyle aynı düşünüyorum panjurla oynamanın artısı yok eksisi var...Ben Allah ın yarattığı senin suratına kalemle kaş yapsam bıyğınla oynasam kafama göre bi şekle soksam seni Orjinal halin mi iyi olur...Mazda yapmış oynamaya gerek yok ha mazda orjinal spor panjur ürettiyse yakışıyosa ne ala muallaa :D
6-bu konudada fikrim ve bilgim yok
7-iyi espiri :D
Umarım yardımcı olmuştur...Sağlıcakla

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
[member=35]faroz_52[/member] hocam maşallah. Çıktı alıp evde okuyacağım bunu sanırım. :D

sdryvz

Sessiz
malum sitede m3 lpgli modeller için tanesi 57 tlden iridyum buji gördüm. eminim orjinaliyle aynı fiyattır. denemezsem çüküm şişer ;D

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
[member=241]sdryvz[/member] Bol şans hocam :D

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
9.çoluk çocuğu ezme ihtimaline karşı geri görüş kamerası almayı planlıyorum. dikiz aynasına takılanlar var. gören, kullanan oldu mu? görüntü kalitesi nasıldır? özellikle karanlıkta görüş için gece görüş özellikli, kendinden aydınlatmalı olan var mıdır? ya da geri vitese bağlı güzel bir ışık kaynağımı taksam ? çok şey mi istiyorum?:) 8)

???

Üst Alt