Mazda 3 BK (2003-09) Akü Bittiğinde Göstergelerin Delirmesi :) Normal mi ?

eerkanyil

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
S.Kırmızı-Hb-At
Merhabalar Arkadaşlar kadir geceniz mubarek olsun

Bugun ilk arabamı aldım . Mazda 3 Dynamic hb otomatik 2006 bazı sorularım olucaktı

- Arabanın aküsü bittik olduğunu bilemediğimiz için bugun tamda sanayide arabayı park ettim . tekrar arabaya geldiğimde araba kumandadan açıldı ama araba marş almadı devir ve hız göstergeleri sona dayanıyor sonra tekrar düşüyor araba çalışmadı bir kaç denedim marşa ama çalışmadı neyse hemen bi kablo ile şarj yaptık arabayı çalıştırıp oto elektrikçiğe hemen dedilerki akü şarj etmiyor kendini dediler bitmiş dediler yenisi ile varta marka 70 amperlik akü takıldı sizce iyimidir ?

- Akü olayından sonra oradayken patlak lambası felan varmı bakalım derken arabanın sağ park lambasının yanmadığını fark ettim ama yanıyordu daha önce denemiştim expertz de ve kendim kontrol etmiştim ama sonra birden yandı aküden dolayı mıdır ?

- Ayrıca şimdi arabanın sağ camını sürücü koltuğundan kontrol edemedim daha sonra birkaç vurdum Türk üsülü çalıştırma tekniği ile :) gene aynı ama sonradan kendiliğinden kendine geldi .

bunların akünün bitmesi değişmesinde etkisi varmıdır ? yani beynini felan karıştırma gibi bi sıkıntısı olmuşmudur ? yoksa bir temassızlık söz konusumudur sizce ? İlk arabam ve 3 ay ayayışın sonunda beğenerek gerçekten çok temiz bi araba aldığımı düşünerek almıştım . ilk günden böle şeyler olunca biraz canım sıkıldı . araba daha 82 binde .

-Birde bu arabada radio bölümünde media tuşu var ama ne işe yarar ben telefonu bağlarım veya aux yapılabilir mi ? bir kaç video gördüm ama . bunu ne kadar a yaptırırım ?

koltuğun yan tarafında bir kol var ama çalışıp çalışmadığını anlayamadım ne işe yarar koltuğu düşürme yüksekltmemi ?

biraz fazlaca oldu ama ilk araba olunca böle oluyormuş galiba
şimdiden teşekkürler...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Göstergenin dans etmesi Akü kaynaklı, şarj etmiyorsa yeni aküyü de bitirebilir bunun kontrolü yapıldı mı?

Akü değişirken cam ayarları sıfırlanmıştır tekrar programlama gerekebilir. Forumda aratırsan ben paylaşmıştım.

Yandaki kolun birisi yükseklik ayarı diğeri bel destek ayarı.

Media tuşu ile hiç işim olmadı. CD veya radyo haricinde sistemi kurcalamadım desem yeridir.

Hayırlı olsun Allah ım kazasız belasız nazarsız günlerde kullanmak nasip etsin. Otomobillerimiz bölümüne fotoğrafları da bekliyoruz lütfen. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Akü de sıkıntı var o kesin, tek stopun yanmaması yanıp sönmesi akü ile alakalı değil

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Aramıza hoş geldin, aracın hayırlı olsun, keyifli forumlar.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
6lı cd çaların arkasında soket var oraya harici cd changer vs. gibi şeyler takılıyor. Takılınca media tuşu bir işe yarıyor cd çaları sökmeden göremezsiniz tabi o kısmı. Oraya aux soketi takanlarda var usb-sd card-aux hepsini barındıran aparatlar var onu takanlarda var. Hayırlı olsun bu arada.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Devir dalgalanması aküden kaynaklı, bir keresinde iç lambaları geceden açık unutup da sabah arabayı çalıştırmayı deneyince fark etmiştim ben de.. Şarj dinamosunda sorun yoksa akü değişimi ile sorun ortadan kalkmıştır ama dinamo sorunlu ise yeni aküyü de şarj etmeyeceği için sorun tekrarlanabilir. Kontrol ettirmekte fayda var..
70 ah Varta da iyi bir tercih, güle güle kullanmak nasip olsun.

eerkanyil

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
S.Kırmızı-Hb-At
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
herkese teşekkür ederim sorun akü kaynaklıymış şimdi taş maşallah ...
yeni konu açmak istemedim ama bu arabanın saatı nasıl ayarlanıyor allahını seven bi sölesin clock yazan yere basılı tutuyorum ama ondan sonrası yapamıyorum bir türlü değişteremiyorum hangi tuş ile yapılıyor ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Basılı tuttuktan sonra zıplamaya başlayınca alttaki yukarı aşağı tuşlarını kullanarak saati ve dakikayı ayarlıyorsun.

eerkanyil

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
S.Kırmızı-Hb-At
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Basılı tuttuktan sonra zıplamaya başlayınca alttaki yukarı aşağı tuşlarını kullanarak saati ve dakikayı ayarlıyorsun.

Teşekkür ederim ama ölede olmadı sonra uğraşırken radyo kapattım . sonra da clock a basılı tutup zıplamaya başlayınca sonra info tuşu ile ayarlayabildim . :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ses sistemi açık olmayacak tabi. Ortak tuşlar kullanıldığı için radyo açıkken saat ayarlanmaz tahminimce.

Çözülmüş olması güzel. :)

Üst Alt