Mazda 3 Ayna Altı Ambiyans Aydınlatması

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır aklımda olan ayna altı aydınlatma için çeşitli denemelerle nihayet sonuca ulaşabildim. İnternette izlediğim montaj uygulamalarında diğer araçlar için çok revaçta ve montajı kolay olan kartal gözü dedikleri led bizim aracımızın aynasına uymuyor maalesef. Belki motor mekanizmasının bulunduğu kısmı delmeyi göze alsam uydurabilirdim ama bu riski göze alamadım. Aynalarımız dış çerçeveden içerde duruyor, bu nedenle arkasında yeterli boşluk yok.
Araç renginde olan üst kapağı çıkardıktan sonra alt kapağı çıkarmak gerekiyor. İşlemi bu alt kapak üzerinde yapacağız. Bu kapak ile oturduğu yer arasında yaklaşık 3 mmlik bir boşluk var. Bu boşluğa tabela sektöründe kullandığımız hiç bir ledi sığdıramadım. Şerit ledi de dışardan yapıştırmak istemedim. Bunun için şerit lede denk gelen ölçüde delikler delerek ledleri bu deliklerden dışarı bakacak şekilde yapıştırdım. Şerit ledler sıvı temasına karşı korumasız olduğu için üstten tam şeffaf silikon ile (yapıştırma özellikli) yüzeyini komple kapladım. Bu silikonu kullanma nedenim hem yapışma fonksiyonun fazla olması hemde su gibi şeffaf olması. Ledlerin üstlerini de silikonladığım için ışığın kesilmesini istemediğim için bu ürünü tercih ettim. Ledlerin üzerinde var mı yok mu belli değil.

Led olarak standart şerit led hem kalın, hem de geniş olduğu için 5mm pcb li ışık gücü yüksek 3014 çipli edison ledleri tercih ettim. Alan çok dar olduğu için bu daha uygun oldu.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

Silikonlandıktan sonra ön ve arka görüntüsü;

6.jpg 7.jpg 8.jpg

Sonraki işlem aynanın kablolarıyla birlikte bu kabloları kapı döşemesine almak. Bunun için aynayı sökmek gerekiyor. Söktükten sonra altta bulunan 3 vidayı da çıkartarak, mekanizmanın dönme ekseninden ayırarak kabloyu çok fazla zorlanmadan içeri alabiliyorsunuz.

9.jpg

İşin en uğraştırıcı ve zor kısmı kapı döşemesinin olduğu yerden direksiyon konsolunun olduğu kısma kabloyu taşımak. İşe başlarken umudum kapı döşmesinde bir hat bulabilmekti ama tüm kabloları tek tek ölçtüm karşılama aydınlatması için gelen bir hat bulamadım. Bunun için pedalların üzerine yaptığım karşılama aydınlatmasına kadar hattı uzatmaktan başka seçenek kalmadı. Kapı soketini tırnaklarından gevşetip dışarı esnettikten sonra (soketin yeri çok dar, iç soketi dış soketten ayırmayı göze alamadım içeri kaçarsa çıkarmak çok zor olacak konumda) susta için kullandığım ucu sarılı çelik halat ile iki kablo çektim.

(Önce üşengeçlik midir, basiret bağlanması mıdır bilmiyorum, şase kapıdaki kablolarda var nasılsa diye + beslemeyi çektim işi bitirdiğimde aynadaki ledin her durumda sürekli yandığını gördüm. Onun için iki kablo çekilmesi gerekiyor.) Sonra soketin kenarında bulunan boşluktan kabloları geçirdikten sonra gelen kablo grubuyla birlikte kapı döşemesinin içine getirdim. Burada siyah spiral hortumun içinden geçirip işlem bittiğinde hiç bir görüntü kirliliği ve risk oluşturmayacak şekilde devam etmek gerekiyor. Bundan sonrası aynadan gelen kablo ile konsoldan getirdiğiniz kabloyu bağlayarak izole etmeye kalıyor.

10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg

İşin bitimi;
Sokağında karanlık olmamasından kaynaklı olarak fotoğrafta daha az ışık çıktı, gerçekte daha fazla aydınlatma sağlıyor. Şarjım bittiği için diğer telefonla çekmek durumunda kaldım. Yarın akşam fotoğraflarını ayrıca çekip eklemeyi düşünüyorum.

17.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık, paylaşım için teşekkürler. Harika bir çalışma ve konu olmuş. :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ellerine sağlık harika görünüyor. Yalnız ledlerin önüne herhangi birşey koymayacak misin ?

Ledlerin önünde ve arkasında silikon var. Alttan ve üstten su ile teması bu silikon ile kesildi zaten. Ekstradan bir şey koymaya gerek görmedim. Silikonlu fotoğraflarda belli belirsiz ledlerin önündeki silikon hafif dalgalı olarak görünüyor.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Elinize saglik, cok aciklayici bir anlatim olmus.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Elinize sağlık süper olmuş , bu ışık tavan aydınlatmasına mı bağlı ? Yani kilidi açınca açılacak kontak açılınca sönecek şekilde dimi ?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Elinize sağlık süper olmuş , bu ışık tavan aydınlatmasına mı bağlı ? Yani kilidi açınca açılacak kontak açılınca sönecek şekilde dimi ?

Evet aynen o şekilde :)
Pedalların üzerindeki aydınlatmalarla birlikte kapılar kumandadan açılınca yanıyor, kapılar kilitlenince veya kontak açılınca kısılarak sönüyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bekledigim uygulama eline saglik on numara olmus ben bu kadarina cesaret edebilirmiyim bilemiyorum benim umudum kapida bi hat vardir diye dusunuyordum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Her zaman olduğu gibi yine çok başarılı bir çalışma, eline sağlık, kullandığınız malzemelerin ismi ve nereden temin edildiğini de yazarsanız yapmak isteyen arkadaşlar için kolaylık olabilir

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Malzeme olarak ledlerin özel bir adı yok.
Led ürünleri satan yerlerden "5mm PCB li 3014 çipli şerit led" olarak temin edebilirsiniz.
İşim reklam tabela firmasında satın alma olduğu için led ürünleri aldığımız yerden temin ettim. Piyasada çok bilinen bi seri değil. Işık gücü boyutuna göre fazla. Özel işlerde kullanılıyor. Arayıp bulamayan arkadaşlara yardımcı olurum. İstanbul da Güneşli ye yakın olanlar gelip elden alabilir :)

Silikon olarak özellikle tam şeffaf olması önemli ledlerin önünde ışığı kesmemesi için. Normal silikonlar tam şeffaf olmuyor. Ben Koçtaş gibi yapı marketlerden temin edebileceğiniz "Bison Poly Max" ı kullandım. Farklı alternatifleri de var. Paketi küçük olduğu için daha iyi oldu. Sadece bu iş için kullanılacaksa 280ml lik tüp silikon çok çok fazla gelir. Şırıngaya doldurduğum 15ml uygulama için yetti.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Silikon olayı iyi düşünülmüş, şahsen aklıma gelmezdi. Tebrikler.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tebrikler güzel bir çalışma olmuş :) Fotoları sitemize yüklersek ileride açılmama sorunu yaşamayız ;)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Tebrikler güzel bir çalışma olmuş :) Fotoları sitemize yüklersek ileride açılmama sorunu yaşamayız ;)

Haklısınız.
Düzenleyim dedim ama düzenle kısmı kalkmış görünüyor, konu taşındığı için mi bilemedim. Bu akşam gece görüntülerini de çekeceğim onları da yüklemeyi düşünüyordum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Haklısınız.
Düzenleyim dedim ama düzenle kısmı kalkmış görünüyor, konu taşındığı için mi bilemedim. Bu akşam gece görüntülerini de çekeceğim onları da yüklemeyi düşünüyordum.

Şimdi düzenleyebilirsiniz ;)

Ben hallettim... :) :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tebrikler, güzel bir çalışma ve bir o kadar da uğraştırıcı olmuş. Şahsen ben bile bu kadar uğraşa girmeye değer bulmazdım. Kapı altına ya da eşiğe birşeyler yapar geçiştirirdim. :) Ancak aracın tüm iç trimlerini yalıtım yapma bahanesiyle çıkaracağım ki ancak böyle bir olaya girişeyim. Aydınlatması ise aydınlık bir yerde fotoğraf çekilmesine rağmen harika gözüküyor.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Az önce yeni fotoğraf çektim :)
Sokak çok karanlık değil ama fotoğraflar öncekinden daha iyi çıktı.
DSC_0662.JPG

DSC_0663.JPG

Kısa iki video da çektim sokakta çok gürültü vardı o yüzden uzun çekemedim. Kısa kısa iki tane çekip birleştirdim. Akşam karanlığında aynalar kapanırken ışığın kısılması çok hoşuma gitti :)

Üst Alt