Mazda 2020 Yılına Kadar Global Üretimi Bölmeyi Planlıyor

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1


Böl ve Yönet: Mazda Japonyadaki üretim yükünü hafifletmek için Tayland ve Meksikadaki iki fabrikasına üretimin yarısını kaydırmayı planlıyor.

Mazda 2020 yılına kadar üretimin yarısını Japonyadaki 2 fabrikasında, geri kalan yarısını ise Tayland ve Meksikadaki fabrikasında yapmayı planlıyor. Mevcut durumda 2014 yılı için gerçekleşen toplam üretim adedi 1.328.246 adetti.

2014 yılında 394,100 adete yakın binek ve ticari araç Meksika ve Tayland fabrikalarında, 934.000 adete yakın binek ve ticari araç ise Japonyadaki fabrikalarında üretildi.

Mazda’nın bu planı yürürlüğe koymasındaki amaç ise kaynakların daha verimli kullanılması ve global alanda daha iyi hedeflere ulaşabilmekti. Şu anda üretimi gerçekleştiren Hiroshima ve Hofu fabrikaları, Taylandda AAT (AutoAlliance Thailand) ve Meksikada ise 2014 Ocak ayında açılan Mazda de Mexico Vehicle Operation (MMVO) var. Mazda 2’nin üretimi Japonya ve Taylandda, Mazda 3’ün üretimi ise Japonya ve Meksikadaki fabrikalarda gerçekleşiyor. Mazda yetkilileri bu şekilde üretim taleplerinin daha rahat çözüme kavuşturulduğunu söylüyorlar.

Japonya dışında herhangi yeni bir SUV üretiminin olmayacağını, buna rağmen gelecek nesil CX9’ların en büyük pazarları olan Kuzey Amerika kıtası için Hiroshima fabrikasında üretileceğini açıkladılar. Ayrıca SUV modellerinin hepsinin Hiroshima fabrikasında üretileceğini ve bunun değişmeyeceği açıklandı.

Şu anda Hiroshima fabrikasında Mazda 6, Premacy, MPV, CX-3, CX-9 and MX-5/Fiat 124 Spider üretiliyor. Ek bir detay olarak 2014 yılında 312,453 adet CX-5 üretilmiş ve bunun 282.000 tanesi yurtdışı ihracat olarak etiketlenmiş.

AutoAlliance Thailand fabrikasında ise Mazda’nın BT-50 hafif ticari aracı ve yeni Mazda 2 üretiliyor. Yeni Meksika fabrikasında ise şu anda Amerika kıtası için Mazda 3 üretiliyor ayrıca yakın zamanda Avrupa içinde Mazda 3 üretmeye başlanması hedefleniyor.

Mazda Garaj Haber Servisi
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#2
Gelecek için planlar olumlu... Umarım kalite ve sorunsuzluk ilkelerinde değişme olmaz.

Haber için teşekkürler Kerim... :)
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#3
Diğer fabrikalarda üretilmesi kalitesinden ödün vereceği anlamına gelmez bence hele de bu marka Mazda ise hiç ödün vereceğini sanmam. SUV modellerin tamamı Hiroşima da üretilecekmiş
 
Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#4
Kaliteden ödün vermez hele hele japon ise hiç vermez. Herhalde artık "Made in japan" olanlar daha bir gözde olur :)