Mazda 2 DE (2007-13) Ayna Kapanmıyor Sorun Nedir?

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhabalar,

Arac yaklaşık 3 haftadır eşimde. Zorunlu göre nedni ile uzunköprüde çalışıyor.
Bu hafta yanına gittim arabyı sürdüm, park ettim ve ayanyı kapatmak için düğmeye bastığımda sol ayna kapanmadı, sağ kapandı.
Sonra bir kaç kere basınca sağda sıkıntı yok, sol açılıp kapanmadı ama en son motoru çalıştı ve kapatamadığı için uzun bir süre çalışıyor.
2-3 dakika çalışıp kapatamayınca duruyor.
İlginç bir şekilde en son düğmeye basmasamda kontağı açınca çalışmaya başlıyor sonra duruyor.
Sonra çıkıp elimle kontrol ettim, hafif boşluk var ileri geri oynuyor.
Eşim aynanın ordan kapandığını bile bilmiyormuş, ya dışardan biri zorladı yada kendi bozuldu.

Yakında servis olmadığı için kaldı bakımına 2-3 hafta var.
Sizce sebebi ne olabiir, garanti kapsamnıa girer mi ve 2-3 hafta bekletsem mekanizma iyice zarar görür mü acaba?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle geçmiş olsun... Birisi muhtemelen zorlamış olabilir dişlileri sıyırmıştır... Aracın garantisi varsa girmesi gerekir, servise bir danış istersen...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun, beklemekten mekanizmanın zarar görmesi sözkonusu olmaz bence. Muhtemelen dışarıdan aynayı el ile açıp kapatmaya çalışmıştır birileri yoksa bozulacağını sanmıyorum, motor çalışıyor ise tahminen çark felan artık onu kapatan mekanizma dişlisi felan zarar görmüş ya da sıyırmıştır. Garantiye girmeyebilir el ile kurcalamaktan bozulduysa ki zaten motor çalışıyorsa garantilik durum olmaz tahminen.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Çıkma ayna alabilirsiniz. Yada eliniz yatkınsa söküp içine bir göz atın. Mekanizmada kırılan bozulan parçanın değişimi ile eski haline getirilebilir. Geçmiş olsun.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cevaplar için teşekkürler aslında dün açıp bakacaktım ama kurcalayınca garanti kapsamından çıkar belki diye ellemedim.
Muhtemelen birisi elle oynamış olabilir, insanlar tahmin edemiyor bu araçta açılır cam olcağını yada kötü niyetliler bilemiyorum artık.
Kafamı en çok motorun sürekli çalışması karıştırdı, kontağı kapatınca 3-4 dakika sonra duruyor ama durmazsa acaba aküyü bitirir mi?

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O zaman önümüzdeki ay bakımı vardı beklesin azcık :D

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power
Merhabalar,

Arac yaklaşık 3 haftadır eşimde. Zorunlu göre nedni ile uzunköprüde çalışıyor.
Bu hafta yanına gittim arabyı sürdüm, park ettim ve ayanyı kapatmak için düğmeye bastığımda sol ayna kapanmadı, sağ kapandı.
Sonra bir kaç kere basınca sağda sıkıntı yok, sol açılıp kapanmadı ama en son motoru çalıştı ve kapatamadığı için uzun bir süre çalışıyor.
2-3 dakika çalışıp kapatamayınca duruyor.
İlginç bir şekilde en son düğmeye basmasamda kontağı açınca çalışmaya başlıyor sonra duruyor.
Sonra çıkıp elimle kontrol ettim, hafif boşluk var ileri geri oynuyor.
Eşim aynanın ordan kapandığını bile bilmiyormuş, ya dışardan biri zorladı yada kendi bozuldu.

Yakında servis olmadığı için kaldı bakımına 2-3 hafta var.
Sizce sebebi ne olabiir, garanti kapsamnıa girer mi ve 2-3 hafta bekletsem mekanizma iyice zarar görür mü acaba?

Gelmiş olsun

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Servis gittim ayna için.
Motordaki çarklarda sorun varmış.
Kaza parçası lduğu için ve büyük ihtimalle dışarda zorlamadan kaynaklandığından garanti kapsamına girmiyormuş.

Maalesef orjinali ile değiştirdik.
Kapak hariç komple ayna işçilik dahil 390 TL ye orjinali ile yenilendi.

Arkadaşım yenice clio aynasını 1500 TL ye değiştirmişti.
Yine mazda kullandığım için sevindim :)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Teşekkürler, fiyatı öğrenmeden önce korkmuştum ama elektrikli ve katlanan bir ayna için makulmüş.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Teşekkürler abi

Üst Alt