Manuel ve Otomatik Vites Muhabbetleri

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
NC 750 sanırım :) o benim gibi tembeller için basayım gitsin frenleyeyim dursun e ufak tefekte sayılmaz miss :)
Yok bu değil modelini bilmiyorum.
Arkadaşa bedava vermişler ;)
15 tl ile 4 defa karşıya gidip geliyor.
Hgs hariç.

Suzuki triptonik kullanmıştım harikaydı

Ama hiç biri 1000RRın yerini tutamaz

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Ne zaman otomatik araba alsam ve onu satıp manuele dönsem, yıllardır memleketine ilk defa giden canım Anadolu insanının otobüsten iner inmez toprağı öpmesi gibi bir his kaplıyor içimi. Manueli çok özlüyorum. Tabi bu göreceli bir durum ama ablamların Audi'de bile dizel olmasına rağmen otomatik vitesten tat alamıyorum. Rahatlığı ayrı mesele ama vites geçişleri güzel, debriyajı yumuşak bir manuel bana daha hoş geliyor. Hani daha çok rahatlık mı sürüş zevki mi noktasında ayrılıyorlar bana göre.
Bir de otomatik şanzımanda arıza korkusu beni daraltıyor. Hanım da sıkı bir manuelci olunca bizim evde herkes düz vitesten dolayı mutlu mesut.
Ama manuelde önemli nokta vites geçişi ve debriyaj yumuşaklığı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne zaman otomatik araba alsam ve onu satıp manuele dönsem, yıllardır memleketine ilk defa giden canım Anadolu insanının otobüsten iner inmez toprağı öpmesi gibi bir his kaplıyor içimi. Manueli çok özlüyorum. Tabi bu göreceli bir durum ama ablamların Audi'de bile dizel olmasına rağmen otomatik vitesten tat alamıyorum. Rahatlığı ayrı mesele ama vites geçişleri güzel, debriyajı yumuşak bir manuel bana daha hoş geliyor. Hani daha çok rahatlık mı sürüş zevki mi noktasında ayrılıyorlar bana göre.
Bir de otomatik şanzımanda arıza korkusu beni daraltıyor. Hanım da sıkı bir manuelci olunca bizim evde herkes düz vitesten dolayı mutlu mesut.
Ama manuelde önemli nokta vites geçişi ve debriyaj yumuşaklığı.

Günümüz Türkiyesinde herkes araç satın alıp kullanmaya yakın olduğu için manuel şanzıman araç kullanan herkes de aracın dilinden anlamadığı için, manuel ile otomatik şanzımanlı motorların sağlığı bir olmuyor maalesef hocam... Bu yüzden atıyorum 200 bin kilometredeki manuel araç ile otomatik aracın motorları arasında dağlar kadar fark var... Geçen bobinleri değiştirirken 2006 model Corolla geldi 160 bin kilometrede ve dükkana gelene kadar 190 kilometre yapmış 1 litre yağ yakmış, motor yapılacak... Bu araç otomatik olsaydı o motor belki o duruma gelmeyecekti...

Şahsen, bu kadar rahatlığını 4 yıl önce değil de, 14 yıl önce keşfederek otomatik şanzıman candır deseydim diyorum... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende didim'de aynı duyguları yaşamıştım :D son 3 araç otomatik olunca, manueli alınca ohh be dünya varmış dediydim kendi kendime :D:D

@Domestos ama abi aracı 160 bin'de o hale getiren kişi sence otomatik şanzımana neler yapardı :D

Otomatik şanzımana yapılacak kötülük, motora yapılacak kötülüklerden çok daha sınırlı, günümüzdeki motor problemlerinin en başında lpg ve bilinçsiz kullanım geliyor.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Günümüz Türkiyesinde herkes araç satın alıp kullanmaya yakın olduğu için manuel şanzıman araç kullanan herkes de aracın dilinden anlamadığı için, manuel ile otomatik şanzımanlı motorların sağlığı bir olmuyor maalesef hocam... Bu yüzden atıyorum 200 bin kilometredeki manuel araç ile otomatik aracın motorları arasında dağlar kadar fark var... Geçen bobinleri değiştirirken 2006 model Corolla geldi 160 bin kilometrede ve dükkana gelene kadar 190 kilometre yapmış 1 litre yağ yakmış, motor yapılacak... Bu araç otomatik olsaydı o motor belki o duruma gelmeyecekti...

Şahsen, bu kadar rahatlığını 4 yıl önce değil de, 14 yıl önce keşfederek otomatik şanzıman candır deseydim diyorum... :)
Otomatik ilk arabam 929 eşim ve benim için ideal olur diye düşündük,benim için güçlü motor,hanım için otomatik. Malesef memleket yolunda planet dişlisini kırınca o malum diyalog ''gonya yolundayım gelin beni alın, görüp görebileceğin en cins arabanın içindeyim''(gerisi malumunuz) den sonra bundan sonraki her aracımda manuel olması 1. tercihim olacak :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Mauelin neresinde sürüş zevki var ben hala anlamıyorum!
Şahsen otomatik bir araçta normal hızda seyrederken; agresif kullanıma geçmek, dipgaz yapıp, vitesin kendiliğinden geri çekilmesi bana daha çok sürüş zevki veriyor.

Ayrıca büyük şehirlerde trafik artık o kadar yoğunlaştıki; artık debriyaja basıp çekilmiyor, ayak debriyajda yarım basılı duruyor, yani yarım debriyaj ilerliyoz. Bundan nasıl zevk alınır? Nasıl bir fetiş bu ? :D

Otomatik ilk arabam 929 eşim ve benim için ideal olur diye düşündük,benim için güçlü motor,hanım için otomatik. Malesef memleket yolunda planet dişlisini kırınca o malum diyalog ''gonya yolundayım gelin beni alın, görüp görebileceğin en cins arabanın içindeyim''(gerisi malumunuz) den sonra bundan sonraki her aracımda manuel olması 1. tercihim olacak :)

Otomatik tercih etmekten korkanların en büyük sebebi sizdeki tecrübe :)

Yaşlı ve yüksek km'li AT bir araç alınacaksa şanzıman testi çok çok iyi yapılmalı yada alırken şanzıman revizyon maliyeti düşüp ona göre fiyat belirlenmeli.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
ya ben ne yapayım. iş yerinde transporter var, gün içi bir kaç kez onu ara sırada subaruyu kullanıyorum bağzen hangisi otomatikti hangisi manuel'idi karıştırıyorum:D

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
subaru nun firenine sol ayak ile bi bas abi de bir daha karıştırmazsn:kyfmyrn::kyfmyrn:
 dediğini yapmamak için subaruya binince sol bacağımı kapıya bağlmayı düşünüyorum:D:D

zaten arabalara binice bi 10 15 saniye hangisinde olduğumu idrak edip öyle hareket ediyorum.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Otomatik keyifli değil zaten rahatlık amaçlı zaruret.... Bir otomobile tamamen hükmetmek otomatik ile olmuyor...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Otomatik keyifli değil zaten rahatlık amaçlı zaruret....

Konuyu özetler bir cümle olmuş. Keyif ve rahatlık karıştırılmamalı dediğin gibi. Manuel'in sürüş keyfi/hazzı, otomatiğin ise sürüş konforu/rahatlığı vardır diyebiliriz bence de...

Keyif/haz burada değişken oluyor tabi; "ben vitesle zırt pırt oynamaktan, ayağımı indirip kaldırmaktan haz almıyorum" diyen de olacaktır. Bu tartışılır. Ben mesela aracı hızlı kullanan biri değilimdir ama motoru harlamaktan hoşlanırım, uzun yolda üçüncü vitesten sonra 4-5 bin devirlerde vites değiştiririm, aralarda ara gazlarla oynarım, kompresyondaki motorun homurtusu dinlemek için frene basmak yerine vites küçültürüm, kalkışlarda kafayı taktığım artist sürücülerin dikiz aynamda küçülmesi hoşuma gider falan... Bu ve benzeri durumlardan zevk alıyorsanız manuel keyif verir. ;) Otomatikte de yukarıdaki haz alınan şeylerin çoğu yapılır diyenler de olacaktır tabi de herhalde manuel vites gibi zevkli değildir. Kaldı ki aracı çoğunlukla şehir dışı kullanıyorsanız en fazla oynayacağınız son iki vitestir. Bu da çok fazla yorucu olmasa gerek?

Rahatlık/konfor olayı çok fazla göreceli olmadığından tartışılmaz, çünkü otomatik vitese zevki olaylardan değil eylemsel durumlardan dolayı "rahat" denilmektedir. Daha az eylem tabi ki o kadar rahatlığı doğuracaktır. Konfordan yana olanlar için de haliyle tercih edilesi bir durumdur. Nasıl ki elektrikli direksiyonlar için "rahat ama hissiz" gibi yorumlar yapılıyorsa bu da onun gibi bir durum bence... Ya da kullanımı zor eski araçların kullanım rahatlığı olmasa da yeni araçlara göre yine göreceli olarak keyfi bambaşkadır.

Ayrıca bu konuyu okuyunca @ozgur35 'ün araçtan inip guzuyla yan yana yürüdüğü video aklıma geldi de bulamadım forumda. ;)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Konuyu özetler bir cümle olmuş. Keyif ve rahatlık karıştırılmamalı dediğin gibi. Manuel'in sürüş keyfi/hazzı, otomatiğin ise sürüş konforu/rahatlığı vardır diyebiliriz bence de...

Keyif/haz burada değişken oluyor tabi; "ben vitesle zırt pırt oynamaktan, ayağımı indirip kaldırmaktan haz almıyorum" diyen de olacaktır. Bu tartışılır. Ben mesela aracı hızlı kullanan biri değilimdir ama motoru harlamaktan hoşlanırım, uzun yolda üçüncü vitesten sonra 4-5 bin devirlerde vites değiştiririm, aralarda ara gazlarla oynarım, kompresyondaki motorun homurtusu dinlemek için frene basmak yerine vites küçültürüm, kalkışlarda kafayı taktığım artist sürücülerin dikiz aynamda küçülmesi hoşuma gider falan... Bu ve benzeri durumlardan zevk alıyorsanız manuel keyif verir. ;) Otomatikte de yukarıdaki haz alınan şeylerin çoğu yapılır diyenler de olacaktır tabi de herhalde manuel vites gibi zevkli değildir. Kaldı ki aracı çoğunlukla şehir dışı kullanıyorsanız en fazla oynayacağınız son iki vitestir. Bu da çok fazla yorucu olmasa gerek?

Rahatlık/konfor olayı çok fazla göreceli olmadığından tartışılmaz, çünkü otomatik vitese zevki olaylardan değil eylemsel durumlardan dolayı "rahat" denilmektedir. Daha az eylem tabi ki o kadar rahatlığı doğuracaktır. Konfordan yana olanlar için de haliyle tercih edilesi bir durumdur. Nasıl ki elektrikli direksiyonlar için "rahat ama hissiz" gibi yorumlar yapılıyorsa bu da onun gibi bir durum bence... Ya da kullanımı zor eski araçların kullanım rahatlığı olmasa da yeni araçlara göre yine göreceli olarak keyfi bambaşkadır.

Ayrıca bu konuyu okuyunca @ozgur35 'ün araçtan inip guzuyla yan yana yürüdüğü video aklıma geldi de bulamadım forumda. ;)
Yüklüyeyim abi :D Otomatık candır can
Araba böyle sürülür Manuelcilerrrr :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yüklüyeyim abi :D Otomatık candır can
Araba böyle sürülür Manuelcilerrrr :D

Kardeş ben şimdi otomatiğin rahatlığından bahsetmen için videoyu söylemiştim ama sen neden bize (manuel sevenlere) saldırıyorsun? :p Neden beni gaza getiriyorsun? Oldu mu şimdi? :p
Manuel araçta bunu yapamayacağımı düşünüyorsan yanılıyorsun adamım... :cool:

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Kardeş ben şimdi otomatiğin rahatlığından bahsetmen için videoyu söylemiştim ama sen neden şimdi bize (manuel sevenlere) saldırıyorsun? :p Neden beni gaza getiriyorsun? Oldu mu şimdi? :p
Manuel araçta bunu yapamayacağımı düşünüyorsan yanılıyorsun adamım... :cool:
Estarullah abi :D

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Rahmetliler Adile Naşit ile Münir Özkul'un iyi turşu sirke ile mi yapılır, limon ile mi yapılır konusuna benzedi. :D

İstatistiği tutulmuşmudur bilmem. Ne kadar otomatik, ne kadar manuel vites araç üretiliyor?

Üst Alt