Manuel ve Otomatik Vites Muhabbetleri

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Sonuç olarak ikisinin de yeri ayrı olsada şartlara göre seçim yapmakta fayda var...Otomobili daha iyi anlamak ve çalışma prensibini çözebilmek adına manuel vitesinde yeni başlayanlar açısından bilinmesi gerektiğini düşünüyorum...

Mazda 3 2006

Katılımcı
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Güzel konu için teşekkürler Murat... :)

Yıllar yılı hep otomatik vitesli araçlara çok soğuk durdum. Bunun sebebini tam olarak bilmiyorum. Tabi kullanmadığım bir şeyin iyi ya da kötü olduğunu da bilmiyordum fakat bu soğukluk hep oldu. Yıllar sonrasında, eşimin ehliyet alıp araba kullanma sevdası depreşince, bir de çocukların; okul, kurs, antreman, maç gibi atraksiyonları da artınca benim işlerimin yoğun olmasından dolayı bu ehliyet ve araba kullanma sevdası mecburen benim de kulağıma hoş geldi. :)

Hal böyle olunca, ehliyeti bir çırpıda alma başarısını gösteren hatun kişi, o dönemdeki 626 GE guzuyu kullanmakta gösteremedi maalesef... İlk önce marş kömürlerine elveda dedik, sonrasında sıraya fren balataları ile debriyaj balatası girecek gibi olunca şapkamızı önümüze koyarak bir kez daha düşündük... Tüm bu düşüncelerin üzerine, eşimin vites değiştirirken yola değil de, değiştirmiş olduğu vitese bakma alışkanlığı ile debriyaj kavrama ayarını tutturamaması da eklenince artık otomatik şanzımanlı bir guzuya merhaba demenin vaktinin geldiğini net olarak anladık.

Daha öncesinde, bir kez otomatik araç kullanmıştım ve bana yapılan "sol ayağını unut yoksa cama yapışma tehlikemiz var" denilmesine rağmen aracın yavaş gitmesi şansımız olsa gerek ki, ön cama yapışmaktan kurtulmuştuk. Tek otomatik tecrübem bu olmuştu fakat ben artık otomatik şanzımanlı Mazda 3 sahibiydim...

Aracı aldım, ilk kullanımdan 5 dakika sonra sanki benim için otomatik şanzıman olmazsa olmazlardan biriydi artık. :)

Tam 3 yıl geçti gitti, otomatik şanzımanın eksileri olarak bilinen, ne fazla yakıtı, ne arıza durumunda incir fidanını kucağıma verecek olması, ne osu ne busu ne de şusu aklıma hiç gelmedi... Gelmiyor da.

Hatta geçen gün emanet aldığım manuel aracı kullanırken gittiğim toplam 10 kilometrelik yol harbiden işkenceye dönüştü. Araba gidiyor ne güzel, vites değiştirme de nereden çıktı, araç durduğunda tekrar kaldırmak için debriyaj denilen gereksiz şeyin boşluğuna ayağım alışamadı bir türlü. Daha önceden hangi arabaya binsem, ikinci vitese attıktan sonra araba ile bütünleşirdim, şimdi bunu bile beynim istemiyor ki, araba hopladı durdu kalkışlarda... :)

Hülâsa;

Otomatik candır, canandır... Büyük konuşmak istemiyorum ama manuel vitese dönüş benim için çok çok zor gibi geliyor artık.

Biraz uzun oldu ama otomatik maceramı iki kelime ile anlatamazdım sanırım. Okuyanların sabrına teşekkürler.

:) :)
veli bey bizim hanımlar akraba mı ki? :) hikayeler aynı da kendim yazmışım gibi geldi bi an

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Otomatik kolaylık, manuel ekonomi ve sürüş zevki bence. Ilk otomatik arabama 6 aydır biniyorum ve geçenlerde babamin manuel bora'sına bindim. Debriyaji yumuşak, kullanımı kolay bir manuel olduğu için inanılmaz keyif verdi ama birkaç günlüğüne bu hissiyatı verdi. Sonra kendi arabama bindim, huzur buldum. Eski manuel 626, keyifli ama debriyaj ve vites geçişleri biraz sert oldugu için yoruyordu. Eski nesil tork konvertörlüler belki bu kadar mutlu etmezken yeni nesil otomatikler de sürüş keyfi anlamında sürücülerini mutlu ediyor. Yani her manuel ya da her otomatik ayni değil. Bunun yanında, hemen her şehirde trafik çekilmez hale gelir oldu. Ben ki otomatiğe çok karşı olan bir insandım, şimdi otomatik daha ağır basıyor.

hsynhlm

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Mavi - Sedan
Sirket araci manuel kendi aracim otomatik hafta ici manuel kullaninca otomatigin kiymetini anliyorum cunku bana iskence gibi geliyor sol ayak bilegimin agridigi zamanlar bile oluyor heleki yogun trafikte 1-2-3. 1-2-3 hic tadi yok hic her ikisini de tek kullaniyorum zaten otomatik kaymakli kunefe benim icin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@domestos Veli abi bu konuyu anket formuna soksan nasıl olur?
Konu ilk açıldığında düşündüm, ancak, anketi işaretleyip kaçmayalım, bir iki satır yorum yapalım istedim. ;)

(az çok demeyelim, boş geçmeyelim der gibi oldu yahu)

:D

SercanTEK

www.sercanca.com
Araç Markası
1991 - Tabanvay
Araç Renk ve Tip
Kırmızıyı Severim (:
Her ikisinide aktif kullanan biri olarak ikisininde yerine göre avantaj ve dezavantajları var. Sıkışık trafikte tartışmasız otomatik vites, Ama tüm kontrol bende olsun arada debrajı tokatlayım derseniz manual vites gerekiyor.

Allahtan şirket araçlarımız manual viteste kendi aracımızda yapamadığımız debriyaj tokatlamalarını onlarda yapıyoruz :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Konu ilk açıldığında düşündüm, ancak, anketi işaretleyip kaçmayalım, bir iki satır yorum yapalım istedim. ;)

(az çok demeyelim, boş geçmeyelim der gibi oldu yahu)

:D
Aklıma geldi; :D
herbayram.JPG

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bana sorarsan otomatik, Hatuna sorarsan Manuel. Sonunda alacaz bi Manuel, Bizim Melahat yine yolcu gibi.

Helal be... Ben de sık sık otomatik vitesli araçları en çok kadın kısmı tercih ediyor derdim. Arada araç kullanmaktan zevk alan kadın sürücülerimiz de varmış. ;)

Her iki aracın da artısı ve eksisi var. Zaten Murat da konu içerisinde ve diğer arkadaşlar da belirtmiş. Doğru da tespitleri var.

Zaman gelecek, direksiyon tutmasından da erineceksiniz, az kaldı. :D Bir düşünün, 30 yıl önce camları elimizle açıyorduk, şimdi ise bir kere basınca açıldığı yetmiyormuş gibi, kumandadan da kapatılsın vs. istiyoruz.

İnsanlar böyle, her konuda doyumsuzdur. Yokluğa da varlığa da adapte olunur.

Ben şahsen otomatik vitesli araçları kullanmaktan hoşlanmam... Arabaya tam hakim olabilmeliyim... Şimdiki gençler çok rahat yahu :) Oldu olacak şoför tutun, geçin sağ koltuğa sağı solu seyredin.

Otomdaki cruise sistemini bir iki kez denemek babında çalıştırdım o kadar. Kimileri cruise sistemi olmayan Mazda 3 lere sonradan taktırmayı düşünüyor, hayret ediyorum.

Ben aracın bazen kaçıncı viteste olduğunu bile bilmiyorum. Göz kırpması gibi refleks haline gelmiş. Adım adım ilerleyen trafik durumunda gerçekten gına geliyor, otomatik olsa da nafile... Adım adım işte.

Üst Alt