Manuel ve Otomatik Vites Muhabbetleri

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Bildiğiniz üzere son 3 aracım otomatik vitesti, traktör ise manuel. Aracı ilk aldığım an kendimden geçtim, manuel vitesi çok özlemişim. İkisinin de avantajı dezavantajı fazlasıyla mevcut. Keşke imkanlarımız bol olsa da hem manuel, hem otomatik birer tane alıp kapıya çeksek. İstanbul içerisinde otomatik vites şart aslında ama trafik saatlerinde pek çıkmadığım için beni pek etkilemiyor.

Otomatik vites;
+ rahatlığı paha biçilemez
- problem çıkarırsa yüksek onarım maliyeti
- manuele göre fazla yakıt tüketimi

Manuel vites;
+ sürüş zevki
+ otomatiğe göre düşük yakıt tüketimi
- şehiriçinde aşırı yorucu olabiliyor

Bunlar benim fikirlerim, hepsi tartışmaya açıktır :)

yucelcayir

Katılımcı
Araç Markası
2001-Premacy
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Bildiğiniz üzere son 3 aracım otomatik vitesti, traktör ise manuel. Aracı ilk aldığım an kendimden geçtim, manuel vitesi çok özlemişim. İkisinin de avantajı dezavantajı fazlasıyla mevcut. Keşke imkanlarımız bol olsa da hem manuel, hem otomatik birer tane alıp kapıya çeksek. İstanbul içerisinde otomatik vites şart aslında ama trafik saatlerinde pek çıkmadığım için beni pek etkilemiyor.

Otomatik vites;
+ rahatlığı paha biçilemez
- problem çıkarırsa yüksek onarım maliyeti
- manuele göre fazla yakıt tüketimi

Manuel vites;
+ sürüş zevki
+ otomatiğe göre düşük yakıt tüketimi
- şehiriçinde aşırı yorucu olabiliyor

Bunlar benim fikirlerim, hepsi tartışmaya açıktır :)
Ne olursa olsun benim için otomatik olmazsa olmaz :) ama tabi bazen koşullar farklı olabiliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel konu için teşekkürler Murat... :)

Yıllar yılı hep otomatik vitesli araçlara çok soğuk durdum. Bunun sebebini tam olarak bilmiyorum. Tabi kullanmadığım bir şeyin iyi ya da kötü olduğunu da bilmiyordum fakat bu soğukluk hep oldu. Yıllar sonrasında, eşimin ehliyet alıp araba kullanma sevdası depreşince, bir de çocukların; okul, kurs, antreman, maç gibi atraksiyonları da artınca benim işlerimin yoğun olmasından dolayı bu ehliyet ve araba kullanma sevdası mecburen benim de kulağıma hoş geldi. :)

Hal böyle olunca, ehliyeti bir çırpıda alma başarısını gösteren hatun kişi, o dönemdeki 626 GE guzuyu kullanmakta gösteremedi maalesef... İlk önce marş kömürlerine elveda dedik, sonrasında sıraya fren balataları ile debriyaj balatası girecek gibi olunca şapkamızı önümüze koyarak bir kez daha düşündük... Tüm bu düşüncelerin üzerine, eşimin vites değiştirirken yola değil de, değiştirmiş olduğu vitese bakma alışkanlığı ile debriyaj kavrama ayarını tutturamaması da eklenince artık otomatik şanzımanlı bir guzuya merhaba demenin vaktinin geldiğini net olarak anladık.

Daha öncesinde, bir kez otomatik araç kullanmıştım ve bana yapılan "sol ayağını unut yoksa cama yapışma tehlikemiz var" denilmesine rağmen aracın yavaş gitmesi şansımız olsa gerek ki, ön cama yapışmaktan kurtulmuştuk. Tek otomatik tecrübem bu olmuştu fakat ben artık otomatik şanzımanlı Mazda 3 sahibiydim...

Aracı aldım, ilk kullanımdan 5 dakika sonra sanki benim için otomatik şanzıman olmazsa olmazlardan biriydi artık. :)

Tam 3 yıl geçti gitti, otomatik şanzımanın eksileri olarak bilinen, ne fazla yakıtı, ne arıza durumunda incir fidanını kucağıma verecek olması, ne osu ne busu ne de şusu aklıma hiç gelmedi... Gelmiyor da.

Hatta geçen gün emanet aldığım manuel aracı kullanırken gittiğim toplam 10 kilometrelik yol harbiden işkenceye dönüştü. Araba gidiyor ne güzel, vites değiştirme de nereden çıktı, araç durduğunda tekrar kaldırmak için debriyaj denilen gereksiz şeyin boşluğuna ayağım alışamadı bir türlü. Daha önceden hangi arabaya binsem, ikinci vitese attıktan sonra araba ile bütünleşirdim, şimdi bunu bile beynim istemiyor ki, araba hopladı durdu kalkışlarda... :)

Hülâsa;

Otomatik candır, canandır... Büyük konuşmak istemiyorum ama manuel vitese dönüş benim için çok çok zor gibi geliyor artık.

Biraz uzun oldu ama otomatik maceramı iki kelime ile anlatamazdım sanırım. Okuyanların sabrına teşekkürler.

:) :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dünyanın en iyi otomatik şanzımanı olsa bile manuelin verdiği tepkiyi sportiflik hissini vermiyor. Skyactiv Drive buna bir nebze yaklaşsa da hala yeterli değil bence. Ama büyük rahatlık sağlıyor. Kullanıcının tercihine kalmış bir durum :)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bundan sonra alacağım aracın kesinlikle otomatik olmasını istiyorum.
Büyükşehir ve yoğun trafiğesahip iller de araç süren herkes gibi bende bıktım artık sürekli bas bırak bas bırak. Yılda 3- 4 kez tatil ve gezi amaçlı şehirdışı gezilerinde uzun yollar sonrası virajlı yol denk gelecekte, viteslerle oynayacağız da ( artık bunu yapmak da imkansız hanımda vertigo rahatsızlığı var) falan filan..
Varsın 1-2 litre fazla yaksın varsın bakımsız şanzımana denk gelinirse masraf çıksın , herşeye kabulüm :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bana göre artıları ile eksilerini de sıralayayım;

Otomatik Şanzıman

+Vites ve Debriyaj ile işiniz olmadığı için bütün dikkat araç kullanmaya kanalize oluyor. Sol ayak ve sağ el her daim boşta ;)
+Motor devri otomatik şanzıman ile ayarlandığı için, motordaki yıpranma daha geç oluyor.
+Özellikle debriyaj ayarını beceremeyen bayanların, nadiren de olsa erkeklerin işini kolaylaştırıyor, ne kolaylaştırması bu sorunu kökten çözüyor.
+Rahatlık, alabildiğine rahatlık. Sol ayağın sağlığı da cabası.

-Akünüz size sürpriz yaparsa, vurdurma :p ihtimaliniz yok, ya takviye ya yeni akü ile bu sorun aşılabilir ancak.
-Yakıt (bana göre sorun değil, bu rahatlık için değer)
-Şanzıman bakımı (bence bu da sorun değil, baskı balata değiştiriyormuş gibi düşünün)

Manuel Şanzıman

+Benim için artısı yok maalesef. Keşke olsaydı da, otomatik şanzımanlı guzu arama adına, önüme çıkan fırsatları kaçırmamış olsaydım.

:D

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bana göre artıları ile eksilerini de sıralayayım;

Otomatik Şanzıman

+Vites ve Debriyaj ile işiniz olmadığı için bütün dikkat araç kullanmaya kanalize oluyor. Sol ayak ve sağ el her daim boşta ;)
+Motor devri otomatik şanzıman ile ayarlandığı için, motordaki yıpranma daha geç oluyor.

Abi bu iki şıkka katılmıyorum :)
Otomatik kullanırken özellikle uzun yolda bir süre sonra konsantrasyon bitiyor. Şahsen benim canım sıkılıyor, hele sabitleyici de açıksa başlıyorum sağı solu kurcalamaya.

Otomatik şanzımanlar özellikle rampalarda sapıtabiliyor. Bakınız; atenza :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ek olarak farkettiğim birşey otomatik şanzımanla iki el de direksiyonda olduğundan yola daha iyi hakim olunabiliyor. Vites değiştirme ise ayağının basma şiddetine bağlı.
Manuel evet kısa bir süre zevk veriyor ve ne zaman trafiğe gireyim ya da ışıklara geleyim o zevk işkence hale dönüyor. Ayrıca vites değiştirirken tek elle direksiyonu tutma nedeniyle yola daha az hakim gibi hissediyorum. Ayrıca otomatik aracımla, Manuel ve daha güçlü araçları denemelerde geçtiğim oldu. Çoğu kişi perfect shifting yapamıyor. Onu yaparsan da debriyaj çok kısa sürede dertleşiyoruz.

Manuelden nefret etmemin bir sebebi de bu debriyajın sertliği mevzusu. Pamuk gibiyse çok zevk veriyor, taş gibiyse illallah dedirtiyor.

Mustafa dinç

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Performans açısından manuelden daha iyi otomatik araclar var artık.bıraķın çift kavramalıları ,tork konvertörlü araçlar bile mukemmel hali geldi "vites geçişi" bakımından.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
@Murat Abi yani öyle bir konu açmışsın ki sayfalar dolusu yazarım :)

Bende düz vites severim fakat yaşanılan şehre göre otomatik vitesin tercih edilmesi taraftarıyım....
Otomobil kullanmak gitgide zevksiz hale geliyor yeni çıkan sistemler şerit takip kör nokta şehir içi fren desteği hız sabitleme vs teknoloji ilerledikçe sürücüye pek te bi iş kalmıyor....Hal böyle olunca otomobil kullanmaktan zevk alan otomobil kullanmak için bir bahane üreten bir jenerasyonun otomatik vitesten de haz duyacağı pek söylenemez....
Arac kullanmayı eziyet bir ihtiyac zorunluluk görenler için ise durum tam tersi...Onlar için maximum kolaylık şart....
Ve testeron kuramınada katılıyorum yaş grafiğine reflexe görede bu seçimler şekilleniyor...
Bence araca tamamen ben hükmetmeliyim istediğim gibi limitleri ile oynamama imkan vermeli gecikme yada beklenmedik bir tepki yaşamamalıyım...Monoton bir sürüşten ziyade kullanıcının aktif olduğu aracı hissettiği bir kullanım düz vitesten geçiyor...
Debriyaj birgün tarih olacak fakat şu direksiyon arkasındaki kulakçıkların + ve - nin tepkimesinin düz vites tadında uyarlanabildiği bir dönemi görmek isterim....İş vites atmaksa skyactiv ile bu şekilde kullanılabilir fakat o düz vites hissini iyi optimize etmek gerek....Zamanla bununda nirvanasına geldiklerinde debriyaj tarih olmuş olacak biz düz vites severlerde o kulakçıkları kullanmaktan büyük keyif alacağız...Ama hiç bir zaman içimizdeki vites değiştirme isteği sönmeyecek :)
Çok kasmamak gerek şartlara göre davranmak gerek düz vites dememe rağmen mazda 6 hayal ediyorum otomatik olduğunu bile bile çok istiyorum Ben istersem onuda çok keyifli kullanırım :)
İlerleyen yaşlarda kesinlikle otomatik seçilmeli diye nokta koyuyorum yaşımız genç ikrn düz vitesin tadını çıkaralım...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Genelde manuel kullananlar için otomatik can manuel heyecan.

Kapıda hem manuel hem otomatik araç var imkan olsa manuel olanınıda otomatiğe çevirsem.

Manuelin sürüş zevki falan yok bana göre. İlla ışıklarda falan gazlıyayım diyorsan şimdiki otomatiklerde zaten dip gaz yapınca epey sonra vites atıyor ayrıca şimdikilerin çoğunda triptonic, otomatikten sıkıldıysan bir düğmesi ve el hareketi ile manuele geçiyor zaten.

Recep DEMİRCİ

Katılımcı
Birçok çevremdeki senelerdir şoförlük yapan kişilerin hemen hemen hepsi manuel hamallıkmış boşuna kullanmışım keşke daha önce otomatik alsaymışım gibi hayıflanmalarda bulunuyor. Genelde bayanların kullanması adına otomatik talep görüyor gibi gelsede birçok kişi otomatik istiyor. Yalnız ben yinede bayan erkek farketmez mutlaka manuel kullanmayı bilmesi gerek diye düşünüyorum en azından aracı o anki vaziyete göre hareket ettirip iş görülmeli.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Birçok çevremdeki senelerdir şoförlük yapan kişilerin hemen hemen hepsi manuel hamallıkmış boşuna kullanmışım keşke daha önce otomatik alsaymışım gibi hayıflanmalarda bulunuyor. Genelde bayanların kullanması adına otomatik talep görüyor gibi gelsede birçok kişi otomatik istiyor. Yalnız ben yinede bayan erkek farketmez mutlaka manuel kullanmayı bilmesi gerek diye düşünüyorum en azından aracı o anki vaziyete göre hareket ettirip iş görülmeli.
Kayınpeder yılların şoförüdür ve 3 yıl önce kayınvalide ile ortak kullanmak için araç bakıyorlardı, ben ne alırsanız alın ama otomatik vites olsun dedim. Kayınpeder, yılların vermiş olduğu klasikleşmiş otomatik vites ön yargısını bir çırpıda döküverdi; "otomatik vitesin arızası ile başa çıkılmaz, hem çok yakar hem de bizi uğraştırır" diyerek kestirip attı... Alınacak araç sıfır olduğu için bu ön yargı en baştan çürüyordu ama neyse ben sustum, manuel araç alındı ve kullanıyorlar... Bende Mazda 3 varken, kayınvalide kullanma fırsatı buldu ve mest oldu... "Ah bu baban yok mu? Boş yere eziyet çektiriyor bana" dedi. :D Ben yine sustum...

Bazı insanlar, bazı şeyleri bilmiyor ama bilenlerden de yardım almıyorlar maalesef... Ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan zordur demiş hemşerim Albert Einstein... :)

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İş için otomatik, şahsıma ait ise manuel neden derseniz akşama kadar iş aracıyla trafikte bir oraya bir buraya dur,kalk gir, çık ve atölyeye gelince ayaklar pert

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
otomatik şanzıman tecrübem çok kötü geçti otomatik şanzıman servisinde çok fazla vakit geçirdim diğer markalarıda tanıma fırsatım oldu
kendi arızamı halledemeden satmak zorunda kaldım burası benim tecrübelerim bende kötü bir anı olarak kalsada otomatikmi aman aman demek objektif olmaz :)
bana göre avantajları ve dezavantajları
+sarsıntısız ve zamanında vites geçişleri
+iki elle direksiyona daha iyi bir hakimiyet
+şehir içi kasislerden geçişler vites derdi olmadığından baya zaman kazanıyor insan

- hafta içi 70 haftasonu 120 km araba kullanıyorum haftasonu köyde oluyorum genelde yokuşları ne çıkışını ne inişini sevmedim hele inişini hiç sevmedim diyebilirim (yeni modeller illaki iyidir )
-kışın özellikle yakıt sarfiyatı çok artıyor
-hızlanması çok rahat bir süre sonra insan sıkılıyor sanki doyurmuyormuş gibi bu hissi bilmiyorum tarif edemedim birazda unuttum :)

manuele gelince sadece şehir içi yoğun trafikde kötü onun dışında her şey istediğim gibi ,özellikle pedalları vitesleri kemikli bir aracda çok zevkli,mazda 6 manuel kullandım vites yerleri çok netti ve öylesine vites değiştirdim sürekli :Dçok hoşuma gitmişti

şu an hangi otomatik vitesli arabayı kullanmak istediğime gelince bmw ZF kodlu ve kulakçıklı şanzımanları tam istediğim tarzda tabi en az 2.0 motorlu olmalı :D
skayctiv'ide çok beğendim ortadaki devir göstergesi ile spor havası veriyor ama kulakçıkla kullanımı çok sevmedim

Son düzenleme:

Üst Alt