Magnezyum Supap ve Doğru Bilinen Yanlışlar

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Adem Usta başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Güzel ve bilgilendirici bir başlık olmuş.

Şuan gülüyorum :) senlik bir durum yok seni eleştirir bir yazıda yazmadım niyetlenmedimde konu güzel konu herkes bildiklerini aktardı adem ustada tecrübeleriyle konuyu bir üst çıtaya taşıdı acaba dedim Mustafa abi neler yazacak diye konuya dahil olması için göndermede bulundum...Sen beni çok yanlış anlamışsın sorun değil yazma dili olduğu için olabilir diyorum....
Garajda bu tür faydalı konular olunca ve konuda pekişince seviniyorum hepsi bu çünkü bu tarz konular garajın geleceğini olumlu anlamda etkiliyor sen değerlendirmelerine devam et hocam :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Veli sana da özellikle teşekkür ediyorum, önemli bilgiler ve büyük emek hakikaten.

Yeni nesil motorlarda meydana gelen ve halk arasında "supap erimesi" olarak adlandırılan, sebebi konuşulmaya başlandığında ise; supapların magnezyum alaşımlı olarak yapıldığından dolayı özellikle lpg'nin yanma ısısına dayanamadığı için eridiği gerçeği konuşulur gider...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bk kasalarda da var aynı olay. Zaten aynı motor var her iki araçtada.

rmz5561

Sessiz
Araç Markası
MAZDA 3 2010
Araç Renk ve Tip
BEYAZ-HB
Şahsi fikrim Bl kasaları spor araç diye genelde genç arkadaşlar alıp aşırı devirli kullanıyor. ve bunlarda patlak veriyor diye düşünüyorum. ancak mazdanın bu konuya el atıp şimdiye farklı bir uygulamayla değişmesi gerektiği kanaatindeyim...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şahsi fikrim Bl kasaları spor araç diye genelde genç arkadaşlar alıp aşırı devirli kullanıyor. ve bunlarda patlak veriyor diye düşünüyorum. ancak mazdanın bu konuya el atıp şimdiye farklı bir uygulamayla değişmesi gerektiği kanaatindeyim...

Devirli kullanım zararlı değildir, soğuk motorda devirli kullanım, ya da lpg de devirli kullanım zararlıdır. ; )
Zaten subap değişimi sonrası sorun yaşayan çok nadirdir, çok daha uzun süre gidiyor, orijinal subaplar kullanılmadıkça.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Veli abi eline koluna sağlık. Harika bir konu araştırma olmuş. Teşekkürler

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Konuya bir iki şeyde ben ekleyeyim;

1: supap deyince aklımıza hemen bütün supapların aynı malzemeden yapıldığı gelmesin. Emme ve Egzoz supaplarının imalatında kullanılan malzemeler farklıdır.

Emme supapları genellikle Nikel Krom ve Silisyum katkılı çelikten yapılmakta iken Egzoz supapları Krom-kobaltlı,Silisyum Wolframlı,Krom-nikel-Wolframlı ve Kroma Manganlı özel çeliklerden yapılır.Yani iki supap türü aynı malzemeden müteşekkil değildir.

2: Supap erimesi denilen arıza sadece supap ve saz arkadaşlarında meydana gelmez (gayd-baga) aşırı sıcaklıktan dolayı Özellikle Alüminyum alaşımlı Silindir kapaklarında Baga oturduğu yüzeyi bozar.Yani baganın silindir kapağına sabitlendiği yer bozulur.Buda Supabın baga yüzeyine düzgün oturmasını önlediği için kompresyon kaçağı gibi arızalara neden olur. Zaten hat şeklinde bir oturma yüzeyi vardır ve küçük bir eğim bu hattı bozar.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
İste oradaki durum degerlendiriliyor yani subop un bastigi yer baga ne kadar asinmis yuva taslama kurtariyormu kurtariyor ise baga yeni subopa gore taslaniyor tabi bu sradan bir is degildir özel makinasi vardir ve derecesi iyi verilmeli isin ehli kisilerce yapilmalidir

Baga dedigimiz yubayi degistirmek risk tir ben o riske girmiyorum ki bizim mazda o isi de sevmez baga yuvasi cok bozuk ise iste o zaman yine durum degisiyor baga yuvadina gore farkli subop yapiyoruz

Sunu belirteyim baga dediginiz subop yuvasi bunun asinmadinin belli bir limit degeri onun uzerinde bir çökme olmus ise bagada bu durum da silindir kapak degisiyor

Arkadaslar size tavsiyem 30 bin km rede bir peryodik bakiminda sübop degerlerini ustanizdan isteyin

Bu durumda ne zaman subop bakimi yapilacak hazirlikli olursunuz..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Adem ustam bilgine sağlık, sadece baga neden değişmiyor ve mazdalarımız sevmiyor? :)

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Adem ustam bilgine sağlık, sadece baga neden değişmiyor ve mazdalarımız sevmiyor? :)

Baga değiştirmek zor bir iş.Eğer birde Baga yatağı bozulduysa neredeyse imkansız.Fabrikasyon aşamasında Baga yuvaları açılırken çok hassas bir açı ile talaş kaldırılarak açılıyor.Eğer yanlış bilmiyorsam Baga ve Supapların oturma yüzeyi arasında 1° fark var (genelde 45° Supap yüzeyi 44° ise Baga yüzeyi) Buna Baganın Silindir kapağı ile yapması gereken açıda eklenince (30° ile 45° arası) bu değerleri sanayi ortamında tutturmak neredeyse imkansız.Bu kadar hassas talaş kaldırma işlemi yaptırmak istense astarı yüzünü geçer.Tabi çaplar büyüyünce ona göre Baga ve supap bulmak ayrı sıkıntı.

Birde bazı Bagalar Silindir kapağına takılırken sıvı nitrojene (yada karbondioksit tam bilmiyorum) daldırılarak çapının daralması sağlanıp yuvasına öyle takılıyor.Oda sıcaklığında Baga genleşince bildiğimiz sıkı geçme oluyor.

Bu şartları sanayi ve servis ortamında sağlamak mümkün değil.Benim bildiklerim bunlar. Doğal olarak; Adem usta daha düzgün bilgi verecektir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Baga değiştirmek zor bir iş.Eğer birde Baga yatağı bozulduysa neredeyse imkansız.Fabrikasyon aşamasında Baga yuvaları açılırken çok hassas bir açı ile talaş kaldırılarak açılıyor.Eğer yanlış bilmiyorsam Baga ve Supapların oturma yüzeyi arasında 1° fark var (genelde 45° Supap yüzeyi 44° ise Baga yüzeyi) Buna Baganın Silindir kapağı ile yapması gereken açıda eklenince (30° ile 45° arası) bu değerleri sanayi ortamında tutturmak neredeyse imkansız.Bu kadar hassas talaş kaldırma işlemi yaptırmak istense astarı yüzünü geçer.Tabi çaplar büyüyünce ona göre Baga ve supap bulmak ayrı sıkıntı.

Birde bazı Bagalar Silindir kapağına takılırken sıvı nitrojene (yada karbondioksit tam bilmiyorum) daldırılarak çapının daralması sağlanıp yuvasına öyle takılıyor.Oda sıcaklığında Baga genleşince bildiğimiz sıkı geçme oluyor.

Bu şartları sanayi ve servis ortamında sağlamak mümkün değil.Benim bildiklerim bunlar. Doğal olarak; Adem usta daha düzgün bilgi verecektir.

teknisyen size istediginiz tüm bilgileri verebilirim fakat buraya dahil fırsat bulduk ça zaman ayırıyorum mazda kullanıcılarına zaman oldukca elimden gelen bilgi paylaşımını yapıyorum

size silindir kapagının sübopun sübop gaydının baganın ve bu işemin çok teknik noktasına inecek olur isek bu yapılcak işin yani rektefiye atolyesinin hava sıcaklıgının da neden düşünülmesi gerektigi yönde bilgi diger çalışmaları resimli olarak sizi karşıma alıp bir çay keyfi yaptırarak anlatmak isterdim inanın bunların içinde zaman gerekli

burda akaşama kadar oturmuyorum herekeze telefonda bilgi ver yardımcı ol gelen araçları yap müşteriyi mutlu gönder kolay degil herkezi mutlu etmekte günümüz insanında hiç kolay olmuyor degilmi kolay gelsin herkeze saygılar ..

Recep DEMİRCİ

Katılımcı
Merhabalar konu biraz hortlanacak lakin gerçekten anlamadım bu sübap erime olayı Mazdalardamı var diğer marka modellerde de varmı?
Diğer araçlarda bu tarz konulara ben denk gelmedim ama birkaç mazda araçlarda bu olayı okudum. Bu konuda biraz daha bilgi verebilirmisiniz?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhabalar konu biraz hortlanacak lakin gerçekten anlamadım bu sübap erime olayı Mazdalardamı var diğer marka modellerde de varmı?
Diğer araçlarda bu tarz konulara ben denk gelmedim ama birkaç mazda araçlarda bu olayı okudum. Bu konuda biraz daha bilgi verebilirmisiniz?
Yeni nesil motorlarda var desek daha doğru olur. Malum emisyon kuralları gereği motoru hafifletme çabaları. Alaşım malzemeler kullanıldığı için yanlış lpg ayarı ile birlikte her markada yaşanabiliyor. Eski araçlarda da var bu problem lakin yenilerde daha fazla.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Genel olarak euro normlarında üretilen motorlarda var. Başka markaların sayfalarını takip etmediğim için bir şey diyemem.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Euro 5 ve 6 motorların hepsinde var. Mazda 60-70bin km.de sıkıntı veriyorsa, diğerleri 80-100 bin km.de sıkıntı veriyor. Rakamlar aşağı yukarıdır, kullanım tarzına göre de 180 bin km. de olup da subap değiştirmeyenler de var bildiğim.

Amca

Sessiz
Araç Markası
1999- Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedefli Yeşil- HB
Yıl olmuş 2018, hâlâ başka forumlarda "magnezyum supap yüzünden" "çelik supap taktım oh mis" gibi ifadeler görünce bir hort da ben çekeyim dedim :)

Üst Alt