Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Magnezyum Supap ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

 1. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Yeni nesil motorlarda meydana gelen ve halk arasında "supap erimesi" olarak adlandırılan, sebebi konuşulmaya başlandığında ise; supapların magnezyum alaşımlı olarak yapıldığından dolayı özellikle lpg'nin yanma ısısına dayanamadığı için eridiği gerçeği konuşulur gider...

  Bu konuda küçük bir araştırma yapmak isteyince durumun farklı şeyler olduğunu gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim...

  Özellikle; magnezyum alaşımlı supap/gayd/baga olmadığını öğrenmemle kısa bir şok yaşadım diyebilirim... Peki o zaman milletin dilinde dolanan "magnezyum alaşımlı supap" nedir diye daha bir fazla araştırdım...

  Ayrıca bu araştırma esnasında sübap olarak bilinen sözcüğün doğrusunun supap olduğunu da Türk Dil Kurumu sayesinde öğrenmiş oldum... :)

  Öncelikle supap yapısını ve alaşımlarını paylaşayım;

  SUPAP TANIMI:
  İçten yanmalı motorlarda farklı iki tipte supap kullanılır. Emme supabı olarak adlandırılan supap silindirlere taze hava/yakıt karışımının alınmasını sağlar. Bu işlemi emme portunu açıp kapatarak yerine getirir. Egzoz supabı olarak adlandırılan diğer supap ise yanmış gazların silindir dışına atılmasını sağlar. Bu işlemi egsoz portunu açıp kapatarak yerine getirir.

  SUPAPLARDA YAPILAN ÖZEL İŞLEMLER:
  A/S: İki Parçalı Supaplar
  Supapların çalışma ömrünü oldukça artırdığı için özellikle egsoz supapları iki parçalı yapılmaktadır. Bu tür supapların baş kısmı hararete, korozyona oldukça iyi dayanan, mekanik zorlamalara ve aşınmaya dayanıklı östenitik çelikten sap kısmı ise normal hararetlere aşınmaya mukavim martensitik çelikten imal edilmektedir.

  Na: Sodyum Dolgulu Supaplar
  Çok zor şartlarda ve uzun süre yüksek hızda çalışan motorlarda supap kafasının sıcaklığını düşürmek için supapların içi sodyum ile doldurulur. Bunun neticesinde çatlak, korozyon ve distorsiyon ihmali azalır.

  Ni: Nitrülenmiş Supaplar
  Supap çeliğinin mukavemetini korozyona dayanıklılığını ve aşınma mukavemetini artırmak için supaplara nitrürasyon işlemi uygulanır. Supap üzerindeki nitrürlü tabaka kırılgan değildir ve dökülmez. Nitrürasyonla yüksek alaşımlı çeliklerde % 80 Krom –Nikel oranı % 8-18 olan çeliklerde % 40 yorulma ömrü artışı sağlanabilir. Bu işlem sürtünme katsayısını düşürür, korozyona karşı direnci artırır. Nitrürleme bir yağlayıcı madde bulunmaması halinde dahi supap yapışma özelliğini azaltır. Nitrürleme ile sağlanan bu özellikler supabın ömrünü uzatır.

  ST: Stellitli Supaplar
  Eksoz supaplarında ve bazı emme supaplarında, supap oturma yüzeylerinde ve sap uçlarında aşınma mukavemetini ve korozyona karşı dayanıklılığını artırmak için stellit dolgu yapılır.

  Y: Oturma Yüzeyleri Sertleştirilmiş Supaplar
  Özellikle emme supaplarında supap oturma yüzeyinin aşınmasını önlemek için indüksiyonla sertleştirme yapılır.

  Cr: Krom Kaplı Supaplar
  Supap sapları yüzey sertliğini artırmak ve aşınmaya en aza indirmek için krom ile kaplanır. Bu işlem korozyona karşı sap direncini oldukça artırmakta aynı zamanda fonksiyonel kuvvetleri azaltarak supap ile gayd nitesinin ömrünü uzatmaktadır.

  Ph: Fosfat Kaplı Supaplar
  Supapları korozyondan korumak ve sap kısmının yağ tutucu özelliğini arttırmak için fosfatla kaplanır.

  Supap Hammaddeleri
  N Normal şartlarda çalışan emme supaplarında ve bimetal supapların sap kısmında kullanılır. Korozyona karşı dayanıklı bir malzemedir.

  S (CrSi) Krom silisyum alaşımlı martensitik supap malzemesidir. Yüksek ısı, aşırı direnç ve korozyona karşı dayanıklı bir malzemedir. Normal şartlarda çalışan emme supaplarının üretiminde kullanılır.

  O (CrMo) Krom – Molibden – Vanadyum alaşımlı bir supap malzemesidir. Martensitik grubunun en dirençlisidir. Yüksek stres altında çalışan emme ve eksoz supaplarının üretiminde kullanılır.

  A (CrNiMn) Krom, Nikel, Mangan alaşımlı bir supap malzemesidir. Yüksek stres altında çalışan eksoz supaplarında kullanılır. Yanma ve korozyona karşı son derece dirençlidir. Kurşunlu yakıttan etkilenmez. Östenitik grubuna girdiği için mıknatıs tutmaz.

  R (CrMoMn) Ostenitik yapılı standart Krom Nikel Mangan alaşımlı bir supap malzemesidir. Isıya, yanmaya ve korozyona karşı dayanıklıdır. Yüksek stres altında çalışan emme supaplarında kullanılır.

  I Nikel alaşımlı bir malzemedir. Ağır şartlar altında çalışan büyük dizel motorlarda eksoz supaplarının yapımında kullanılır.

  X (CrSi) Standart östenitik malzemeye nitrojen ilavesi ile yüksek sıcaklıktaki mukavemeti, sertliği ve korozyona karşı direnci arttırılmıştır. Normal şartlarda çalışan eksoz supaplarının üretiminde ve ağır şartlarda çalışan emme supaplarının imalinde kullanılır.
   
  Son düzenleme: 8 Ağustos 2015
  DrOkan, hagakure ve Adem Usta bunu beğendi.
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Yukarıdaki Sübap çeşitleri ve imal edildiği maddelerden de anlaşıldığı üzere hiç bir yerde "magnezyum" diye bir şey geçmiyor ve öyle bir madde ile supap imal edilmiyor, hatta aşağıdaki fotoğrafta da bu açıkça görülmekte...

  [​IMG]


  http://imagizer.imageshack.us/v2/640x360q90/910/NKqbaL.jpg
   
  Son düzenleme: 15 Kasım 2015
 3. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Gelelim aynı konunun bir başka bölümüne; supapların açılıp kapanırken vurduğu Baga'ya ve Supapların sapında bulunan Gayd'a !!

  Gayd'ın motordaki en büyük işlevi, supap sapına yataklık etmek ve supabın soğumasını sağlamaktır.  GAYD MALZEMESİ NELERDİR ??

  G : Fosforlu perlitik gri demir olarak kullanılan bir gayd malzemesidir. Sürtünmeye dayanıklı olup kaplama dayanımını arttırır.

  G1: Yağlamanın zayıf olduğu durumlarda bile aşınmaya karşı bir tabaka oluşturan fosfor katkılı perlitik gri dökme demir.

  B: Manganezli bronz gayd malzemesidir. Uygun ısıl kondüktivite ve kaplama direncine sahiptir. Özellikle son dönem motorlarda bulunmaktadır.

  B1 : Yüksek dereceli koşullara uygun sürtünmeye karşı yüksek ısıya dayanıklı ve aşınmaya karşı çok hassas fosfor bronz alaşımı.

  S03 : Gazlı benzinli ve dizel araçların yüksek performanslı motor tiplerinin ağır çalışma şartlarında mükemmel direnç sağlayan sac-fosfor alaşımı.

  BURADAN DA ANLAŞILIYOR Kİ; GAYD MALZEMESİ OLARAK DA, MAGNEZYUM KULLANILMIYOR !!

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 15 Kasım 2015
  hagakure bunu beğendi.
 4. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Gelelim supapların vurduğu yatağa, yani Baga'ya !!

  BAGA NEDİR ??

  Supap yuvalarına takılan madeni halka. Genellikle yüksek sıcaklığa dayanabilen malzemeden yapılır ve egzoz yuvalarına takılır... Supapın vurduğu yerdir bir anlamda...

  BAGA MALZEMELERİ NELERDİR ??

  G 1,5 : Perlitik dökme demir alaşımıdır. Yüksek sıcaklıkta sertliğe ve aşınmaya karşı dayanıklıdır.

  MD02 : % 12 Cr alaşımlı çelik. Yüksek şok ve aşınmaya karşı dayanıklı, sıcak koşullarda deforme olmayan, 700 derecenin üzerinde sıcaklıklarda deforme olmayan, 700 derecenin üzerinde sıcaklıklarda bile oksitlenmeye karşı dirençli bir malzemedir.

  SD04 : Sinterlenmiş kobalt-molibden alaşımlı çelik. Yüksek çalışma sıcaklıklarında mükemmel aşınma dayanımı vardır. Yüksek performanslı turbo motorlarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

  SD07 : Bakırdan süzdürülmüş kobalt molibden alaşımlı çelik.

  Baga'nın nelerden yapıldığına baktığımızda da hiç bir yerde "magnezyum" diye bir şeyin olmadığı gerçeğine ulaşıyoruz...

  Bu mesaja kadar olan bilgilerin ana kaynağı; www.gunesenginevalves.com/ 'dur... Düzenlemesi ise bana aittir.

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 15 Kasım 2015
  DrOkan, dülgeroğlu ve hagakure bunu beğendi.
 5. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Yanlış bildiğimiz Magnezyum Supap olayını netleştirmiş ve böyle bir şeyin olmadığını bilimsel olarak delilleri ile ispatladıktan sonra gelelim, sokaktaki seyyar satıcının bile diline düşmüş olan "supap erimesi" olayına...

  Yeni nesil motorlarda özellikle üzerine lpg montajlanmış motorlarda supap erimesi olayı tahminen ortalama olarak 70-80 bin kilometre kullanımlarda ortaya çıkmaktadır...

  Bu sorunun çözümü vardır ve yetkili servis ile özel servis fiyatları 1500-3500 TL aralığında değişmektedir...

  Ancak olayın çok fazla bilinmeyen tarafını da açıklamak istiyorum;

  Supap bakımı/değişimi yapıldıktan sonra "ohhh mis gibi oldu, motor ömrü kadar dayanıklı supaplara sahip olduk" demek en büyük yanılgı... ::)

  Doğrusu nedir peki??

  Yeni yaptırmış olduğunuz supapların ömrü de, ilk olarak motorda bulunan supapların ömrü kadardır maalesef !! Çünki; supap teknolojisi yukarıda yazılan malzemelerden üretildiği ve lpg nin ısısına dayanamadığı için yeni supapların da ömrü maalesef ilk supaplar kadar... :)

  Bu bilgileri; işinin ehli hem yetkili bir servisten, hem de özel bir servisten teyit ettirdiğim için sizlerle paylaşmak istedim...

  Sağlıcakla kazasız günler.
   
 6. karardvn

  karardvn Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Güzel bir konu olmuş veli abi teşekkürler
   
 7. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Teşekkürler abi güzel bir konu olmuş. Subap sorunu her araçta ortaya çıkabilir çıkıyorda.
   
 8. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Evet bu sorun lpg'li ve limitlerinin üzerinde kullanılan her motorda ortaya çıkar.

  Kamuoyunda bilinen; "supap yaptırdım bir daha olmaz" ve "supaplar magnezyum alaşımlı bu yüzden sorun çıkartıyor, çelik ile değiştiğinde sorun bitiyor" düşünceleri böylece şehir efsanesi olalarak kalıyor...

  Lpg varsa, belli sorunlar da var... :)
   
  Son düzenleme: 8 Ağustos 2015
 9. yakup

  yakup Aktif

  Şehir:
  Erzincan
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 2 Sport
  Araç Renk ve Tip:
  K.Beyaz - HB
  Teşekkürler abi, forever LPG
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ağustos 2015
 10. ismail-1903

  ismail-1903 Katılımcı

  Şehir:
  K.Maraş - Kayseri
  Araç Markası:
  2002- Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı - Hb
  magnezyum lafının manganez alaşımdan geldiğini sanıyorum. Telaffuzları birbirine yakın olduğundan karıştırılıyor olabilir. Magnezyum alaşımlar slr kameraların gövdesinde kullanılıyor.
  Subap olayına gelince asıl sorunun yazılım ve lpg enjektörlerinin gerektiği kadar hızlı olmamasından ötürü olduğunu modifiye forumlarından birinde okumuştum. Tam ateşlemenin olması gereken noktayı lpg enjektörlerinin kaçırdığı yazıyordu. Şu an en hızlı enjektör prinste kullanılan khein
   
  domestos bunu beğendi.
 11. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Asıl sorun; lpg'nin yanma ısısının yüksek olması ve yakıtın benzine göre kuru kalması... Yoksa; mantıken ateşleme tam istenilen noktada yapılmıyor olsaydı supaplar yanmazdı... ;)
   
  Son düzenleme: 8 Ağustos 2015
 12. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Emeğine saglik abi
   
  domestos bunu beğendi.
 13. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Bende şöyle bir şey okumuştum, patlama sonrası alevlenmenin devam etmesi ve egzoz gazının alevli şekilde subapları yalayarak dışarı çıkması. Zaten genelde egzoz subapları bozuluyor diye biliyorum.
   
  grafff ve domestos bunu beğendi.
 14. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Evet temel sebep bu denilebilir... Deforme olanlar sadece egzoz supapları ama açılmışken hepsi değişsin diyenler de var, masrafa girmeyelim diyenler de var... Tercih meselesi, fakat ben olsam o işleme başlamışken hepsini değiştiririm.

   
 15. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Teşekkürler Veli çok güzel bir bilgilendirme olmuş :) kış bakımında Merser deki usta 3 depo lpg ye karşılık 1 depo benzin kullanımı ile bu sorunun mümkün olabildiğince geciktirilebileceğini söylemişti.
   
  domestos bunu beğendi.
 16. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Tamamen katılıyorum abi, yüksek hızlarda ve zor şartlarda aracı benzinde kullanmak, 3/1 oranında olmasa bile 5/1 oranında bir depo benzin tüketmek mutlaka ama mutlaka fayda sağlayacaktır...
   
  Son düzenleme: 8 Ağustos 2015
 17. Adem Usta

  Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis

  Şehir:
  İstanbul
  konu güzel kim ne yaparsa veli abinin dedigi gibi lpg var ise bazen mertlik bozuluyor belli aralık larda bazı sorunlar kaçınılmaz bu olay eski araçlarda olmuyor dogru o araçlara sübop ayarı yapılabiliyor yada sübop sistemi otomatik yag itecekli ozaman bu durum çok geç km relerde ortaya çıkıyor

  mazda 3 lerde silindir kapak söküldügü zaman sıkma yapan süboplar eksoz sübopları bazen 0.5 mm filer bile girmiyor tek bir sübop sıkması arıza lanbası yakmasına sebeb olabiliyor ve rolantide tekleme yapabiliyor

  yanlız silindir kapak sökme işleminden sonra 16 adet sübop var sıkan sübop sayısı belirlenip ben sadece o sübopları degişicem demek büyük hata oyle bir çalışma şekli yok okapak söküldü zaman sübop gayıt ve sübop yuvaları elden geçmek zorun da 16 adet sübop un degişmesi şart aynı zamanda silindir kapak yüzeyi ve blok yüzeyi atıklıgı da göz önünde bulundurularak kapak taşlanması yapılır veli abi çok güzel bir konuya deginmiş ellerine salık ..
   
  DrOkan, grafff ve domestos bunu beğendi.
 18. Ank06

  Ank06 Sessiz

  Şehir:
  AYDIN
  Veli abi eline sağlık bu konuya artık nokta konulabilir. LPG'li araç kullanan arkadaşlar böyle bir problemle karşı karşıya geldiği zaman, çok dert etmeyip LPG karının yanında bu küçük çaplı zararı göze alması gerekiyor. Aracınız rölantide titreme yapıyorsa, motor arıza ışığınız sonradan yanmaya başlamışsa, ilk marşta aracınız bazen çalışmıyorsa supap değişim zamanınız gelmiştir ;)
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ağustos 2015
  Recep DEMİRCİ ve domestos bunu beğendi.
 19. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Konunun güzelliğine istinaden bi hort çekeyim... :)
   
  Adem Usta ve ezmocesteri bunu beğendi.
 20. emrah1811

  emrah1811 Sessiz

  Şehir:
  ankara batikent
  Peki bu supap larin periyodik bir bakimi var mi? Ya da bu supaplarin degisme zamanini araba titremeye basladigi zaman mi anlayacagiz....
   

Sayfayı Paylaş