Mazda 3 BK (2003-09) Maf Sensörü (Hava Akışmetre) ve Boğaz Kelebeği Temizliği

belerafet

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Herkese merhabalar Mazda severler,
Aracımda titreme ve istop etme sorunları baş göstermeye başladı. Bunu biraz araştırdım ve Maf sönsör ve Boğaz kelebeğinden yapabileceğini öğrendim. Sanayideki ustalara sorduğumda fiyat 150-250tl arasında oynamak idi ekstra birşeyi çıkmaz ise dediler. İzlediğim videolarda yapımı da basit gibi geldi bende yaparım bunu dedim ve işe koyuldum. ilk video denemem de bu şekilde ortaya çıktı. Mazda bana resmen usta olma yolunda eğitim veriyor diyebilirim. seviyorum bu arabayı
Temizleme işi bittikten sonraki ilk günde azalmış olsa da aynı sorunlar devam etti belki kodlamasının yapılmadığı içindi, daha sonraki günde ise belki araç kendisi otomatik ayarladı orasını tam bilmiyorum ama bildiğim sorunum çözüldü.
Şuan ise; ne ışıkta istop etmesi kaldı neden rölanti de titreme yaptı sorunum çözülmüş oldu. Ustaların bu iş için söylediği rakamlara ek olarak video da göreceğiniz kırık olan parçanın dahil olmak üzere tahmini 300 tl'nin hepsi cebimde kaldı.

Sizlere kendi arabasının arızalarını söküp tamir edebilen bir abimin bana söylediği sözü söyleyim.“bozulmak üzere olan yeri yada bozulan yeri kendiniz tamir etmeye çalışın, olursa kardasınız olmaz ise zaten ustaya götürdüğünüzde onlar direk değiştirecekler tamir etmezler. Artık eski ustalar yok sanayide”
Bu sözden sonra gaza geldim. Mazda 3’ü aldığım ikinci gün klima kontol düğmesini yaptım. Daha sonra da bu video daki sorunu çözdüm, Hem keyif verdi, hemde param cebimde kaldı.
Bende yaparım diyenler, çekinmeyin yapın

Mazda - 3 - 2005 - Otomatik Maf Sensör ve Boğaz kelebeği temizliği
Bunu bende yaparım diyen Amatör Ruh

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Eline sağlık, o yapıştırdığınız parçanın tekrar sorun çıkarması muhtemel, değişmenizi öneririm.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
elinize sağlık paylaşım için teşekkürler.
peki aracınzn çekişi nasıl???
ben de subap sorunu varken dediğiniz sıkıntılar ben de de vardı da onun için soruyorm.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Elinize sağlık bu platformu kurmamızdaki temel amaçlardan biriside mazda sahiplerinin yaptığı çalışmaları herkesle paylaşması idi. Gerçekleştiğini görmek mutluluk verici ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Elinize sağlık. Çok faydalı bir video.
Boğaz kelebeği elektronik olanlar için öneride bulunmak isterim. Maf sensörü takılıyken aracın içine biri geçip sadece kontağı açsın ve gaza bassın. Gaza basılınca kelebek açılacaktır.

belerafet

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
elinize sağlık paylaşım için teşekkürler.
peki aracınzn çekişi nasıl???
ben de subap sorunu varken dediğiniz sıkıntılar ben de de vardı da onun için soruyorm.

çekişde herhangi bir sorun yok şuan gayet iyi. fakat şu aralar 1. vitesten 2. vitese geçerken bekliyor gibi bir anda öne doğru atıyor kendisini bunu da her zaman yapmıyor. buna bir baktırmam gerekli sanırım forumda şanzıman yağı değişince düzeldiği söyleniyor böyle birkaç kişide olmuş sorun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Elinize sağlık bu platformu kurmamızdaki temel amaçlardan biriside mazda sahiplerinin yaptığı çalışmaları herkesle paylaşması idi. Gerçekleştiğini görmek mutluluk verici ;)
vallahi yaparken bende keyif alıyorum artık, hastalık resmen bu ben hiçbir arabadan anlamazken şuanki durumum şaşırtıcı :) önceki aracım a3 idi onda böyle şeyler yapmadım cesaret de etmedim ama mazda resmen okul gibi :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Elinize sağlık. Çok faydalı bir video.
Boğaz kelebeği elektronik olanlar için öneride bulunmak isterim. Maf sensörü takılıyken aracın içine biri geçip sadece kontağı açsın ve gaza bassın. Gaza basılınca kelebek açılacaktır.
çok güzel bir bilgi, zira bir elinle kapağı açmaya çalışmak ve o şekilde tutup silmek yada temizlemek gerçekten zor oluyor. eli de ağrıtıyor.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Boğaz kelebeğinin arkasında durum içler acısıdır muhtemelen, size tavsiyem, boğaz kelebiğinizi tamamen dışarıya alıp hem kelebiğin arkasını hemde bağlandığı notkanın girişini temizleyin. O tamir ettiğiniz parçayı da değişin, ordan hava alıyordur, ordan giren hava rölanti dalganaması, titreme, stop etme, çekişten düşme veya aniden çekişin artması gibi sorunlara sebebiyet verecektir. Geçmiş olsun, elinize emeğinize sağlık

belerafet

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Boğaz kelebeğinin arkasında durum içler acısıdır muhtemelen, size tavsiyem, boğaz kelebiğinizi tamamen dışarıya alıp hem kelebiğin arkasını hemde bağlandığı notkanın girişini temizleyin. O tamir ettiğiniz parçayı da değişin, ordan hava alıyordur, ordan giren hava rölanti dalganaması, titreme, stop etme, çekişten düşme veya aniden çekişin artması gibi sorunlara sebebiyet verecektir. Geçmiş olsun, elinize emeğinize sağlık

tavsiye ve bilgilendirme için teşekkürler en kısa sürede onlarıda halletmeye çalışırım. birde şöyle bir durumum var 1. vitesten 2. vitese geçerken bekletiyor gibi kısa süre sonra da bir anda öne doğru atıyor kendisini bunu da her zaman yapmıyor. buna bir baktırmam gerekli sanırım forumda şanzıman yağı değişince düzeldiği söyleniyor böyle birkaç kişide olmuş sorun. konuyla ilgili bilginiz varmadır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağı ve filtreyi değiştirip gözlemleyin ileri atılma geçmezse B planını devreye sokarız. :)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
şanzıman yağınımı?
Şanzıman yağının tamamını değiştirin, sadece karterdeki yağı değişenler olur bu durumda 4 litre şanzıman yağı kullanılır. Tamamının değişmesi durumda 8 litreye yakın yağ alır. Ayrıca bazıları şanzıman filtresini yıkayıp tekrar kullanır, bu da sakat bir uygulamadır, şanzıman filtresinin gözenekleri büyümüştür göremezsiniz, bu da filtrenden geçmemesi gereken parçaların şanzıman içine girmesine ve dişlileri aşındırmasana sebep olur. Bu yüzden filtreyi de değiştirin muhakkak. Kullanacağınız yağ da önemlidir. Multivehicle ATF kullanmanızı tavsiye ederim

belerafet

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Şanzıman yağı ile filtresini değiştirin, büyük ihtimalle o küçük sorun geçecektir, geçmezse bi daha fikir yürütürüz. ;)
Şanzıman yağının tamamını değiştirin, sadece karterdeki yağı değişenler olur bu durumda 4 litre şanzıman yağı kullanılır. Tamamının değişmesi durumda 8 litreye yakın yağ alır. Ayrıca bazıları şanzıman filtresini yıkayıp tekrar kullanır, bu da sakat bir uygulamadır, şanzıman filtresinin gözenekleri büyümüştür göremezsiniz, bu da filtrenden geçmemesi gereken parçaların şanzıman içine girmesine ve dişlileri aşındırmasana sebep olur. Bu yüzden filtreyi de değiştirin muhakkak. Kullanacağınız yağ da önemlidir. Multivehicle ATF kullanmanızı tavsiye ederim

çok teşekkürler bilgilendirme için.

Sedatasik

Sessiz
Araç Markası
2005-Mazda 3 Otomatik
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Aracim otomatik 2005 137000 de 2 ay önce tüp taktırdım, araçta en ufak bir sorun yoktu nedense bugün o yapıştırıcı ile yapistirdiginiz hortum yırtılmış durumda. parça neden yırtılmış olabilir ve Bu hortumu nereden bulabiliriz. Teşekkürler...

Üst Alt