Maddi Hasarla Sonuçlanan Kazalarda Ne Yapabilirsiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Allah kimsenin başına vermesin ama neticede kazadır olur. Maddi hasarlı kaza ve sonrası yapabileceklerimiz nelerdir?

1-İki veya daha fazla aracın karıştığı ve yaralanma meydana gelmeyen kazalarda;

Öncelikle sürücülerin alkollü olduğunu düşünüyorsanız Trafik ekibi çağırın, değilse; taraflar kendi aralarında Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı tanzim ederek bir birlerine ehliyet-ruhsat fotokopileri ile karşılıklı değişerek evrakları temin ederler, mutlaka fotoğraf çekilmeli (sigorta talep ediyor) ve oluşturulan evraklar sigorta şirketinin yönlendirmesi ile onarımı yapacak firmaya teslim edilmeli.

2-Tek taraflı maddi hasarlı kazalarda; kasko sigortanız mevcutsa aracınızı olay yerinden kaldırmadan trafik ekibi çağırarak kaza tespit tutanağı ve alkol çıktısı alınarak bu belgelerle birlikte kaza dosyası oluşturarak sigortanın belirlemiş olduğu yere teslim edilmeli.

3-Trafikte aracınıza hasar vererek (yaralanma olmadan) olay yerinden ayrılan ve plakası belli olan araçlar için, plaka ile kasko (varsa) şirketine müracaat etmeniz gerekiyor, en son çare olarak Trafik Mahkemelerine dava açmanız gerekiyor. (uzun bir süreç) Maddi hasarlı olay yeri terk edilmiş kazalarda polis doğrudan işlem yapmaz (önemli bir nokta) Kasko sigortanız yoksa işiniz biraz daha zor, almış olduğunuz plakaya ulaşarak zararın tazminini veya karşılıklı tutanak yapmayı sağlamak gerekiyor.

4-Trafikte veya park halinde aracınıza hasar verilerek olay yerinden ayrılan araçların plakası yoksa ve sizin de kasko sigortanız yoksa; yapabileceğiniz bir şey de yok. Büyük bardak su içmekten başka... :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
7ayda 3kere tutanak tutunca biraz tecrube oluyor aracinizda mutlaka bulunmasi gereken kaza tutanagi ve tukenmez kalem tabi en önemlisi fotograflar cogumuz kamerali telefon kullaniyoruz her acidan fotograf cekmeliyiz hasarli yerler dahil kaza durumda bi basiret baglanmasi oluyor fotograflari dikkatsiz cekmis olabiliriz bide video kaydi yapar isek atlamis oldugumuz yerleride kayita almis oluruz işin en sikintili yeri fotokopi kazanin olustugu yerde fotokopi cekecek yer bulmak yada kazaya karisanlarin bi yerde bulusup fotokopi cekmek fakslamak sikinti olabilir bu halde evraklarin guzelce resmini cekmekde ise yariyor son iki kazamda evraklarin fotograflarin cekip yazicidan cikardim sikinti olmadi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkürler faydalı bilgiler için. Allah kimseye kaza bela göstermesin. Yeni telefonlar artık fotokopi gibi fotoğraf çekiyor ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Forum üyelerimizin başına gelen ufak tefek kazalar neticesinde hatırlatmak adına konuyu güncelledim...

Herkeslere tekrar kazasız belasız ve nazarsız günler.

Sehzade

Sessiz
Inşallah. Konu ve bilgilendirme için teşekkürler. Bu arada küçük bir dipnot, küçük yani çıtır hasarlar için tutanak tutmayınız. Sigortanızı yenilerken süprizlerle karşılaşmamış olursunuz...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Inşallah. Konu ve bilgilendirme için teşekkürler. Bu arada küçük bir dipnot, küçük yani çıtır hasarlar için tutanak tutmayınız. Sigortanızı yenilerken süprizlerle karşılaşmamış olursunuz...

tabi bunu yapmak isterken karşı tarafıda madur etmemek gerekiyor

Sehzade

Sessiz
Anlaşma yolu ile oluyor karşılıklı. Taraflardan birinin gönlü yok ise rapor tutmak kaçınılmaz oluyor. Sonra araba alırken hasar kayıtsız araba bakıyoruz. Karar sizin :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
yanlış anlama başıma gelmişliği var adam sag önden sürtü sinyal kırıldı dedim tutanak tutalımmı sinyale tutanakmı olur dedi 35tl alıyım o zaman dedim bi sinyal ne olacak japonla yapıştırırsın dedi s..g.. dedim :D burda magdur olmuş oldum

bi keresindede çok sıkıştım kapının onune geldim paldur kuldur eve cıktım wc deyım içerden babam bagırıyor araba kayıyor diye don paça merdivenlerde cekerek koştum el frenini yarım çekmiş arkamdaki çöp kutusuna dayamışım arkadamdaki araça yaslamışım karşı komşu çagırdım ön tamponda parmak kadar bi iz var adama dedim istersen tutanak tutalım istersen gidelim yaptıralım istersen sen yaptır ben sana ödeyim yeterki hakkını helâl et

seçenek çok önemli olan helâlleşmek kalp kırmamak magdur bırakmamak

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
yanlış anlama başıma gelmişliği var adam sag önden sürtü sinyal kırıldı dedim tutanak tutalımmı sinyale tutanakmı olur dedi 35tl alıyım o zaman dedim bi sinyal ne olacak japonla yapıştırırsın dedi s..g.. dedim :D burda magdur olmuş oldum

bi keresindede çok sıkıştım kapının onune geldim paldur kuldur eve cıktım wc deyım içerden babam bagırıyor araba kayıyor diye don paça merdivenlerde cekerek koştum el frenini yarım çekmiş arkamdaki çöp kutusuna dayamışım arkadamdaki araça yaslamışım karşı komşu çagırdım ön tamponda parmak kadar bi iz var adama dedim istersen tutanak tutalım istersen gidelim yaptıralım istersen sen yaptır ben sana ödeyim yeterki hakkını helâl et

seçenek çok önemli olan helâlleşmek kalp kırmamak magdur bırakmamak
Aynen katılıyorum

Sehzade

Sessiz
Zaten helalleşmedikten sonra hiç bir anlamı kalmıyor. Küçük hasarlar da hatanın sizde olduğunu düşünüyorsanız cebinizden karşılayın. Arkadaşım böyle küçük bir hasardan dolayı 2800 TL sigorta primi ödemek zorunda kaldı. İnşallah kimse böyle bir süprizlerle karşılaşmaz...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçenlerde bi vatandaş geldi, aracını sıfır almış ve 3 bin lira tampon hasarı meydana gelmiş, cebinden karşılamış... Kasko yokmuydu dedim, vardı ama hasarsızlık indirimini bozmak ve 3 bin lira için aracımda hasar kaydı oluşmasını istemedim dedi...

Aracın değeri 150 bin TL civarında olduğundan söyledikleri mantıklı gelmişti.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
150bin tllik :hi: arabaya binince 3bintl lafi olmaz

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçenlerde bi vatandaş geldi, aracını sıfır almış ve 3 bin lira tampon hasarı meydana gelmiş, cebinden karşılamış... Kasko yokmuydu dedim, vardı ama hasarsızlık indirimini bozmak ve 3 bin lira için aracımda hasar kaydı oluşmasını istemedim dedi...

Aracın değeri 150 bin TL civarında olduğundan söyledikleri mantıklı gelmişti.
Bizim ülkede böyle işte bu işler satarkeni düşünmek zorundayız ne kadar saçma demi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Trafik sigortası tarafından açılan hasarlarda kasko ıkame araç veriyor mu

Soruyu anlamadım hocam, trafik sigortasından karşılanan hasar dosyaları için kendi kasko sigortamız mı ikame araç verir diye soruyorsun... Soru buysa eğer, sanırım hayır vermez.

aytacesen

Katılımcı
Soruyu anlamadım hocam, trafik sigortasından karşılanan hasar dosyaları için kendi kasko sigortamız mı ikame araç verir diye soruyorsun... Soru buysa eğer, sanırım hayır vermez.
Aynen öyle Veli abi.Aksilik olmazsa arabayı Çrşamba günü servise bırakacam 3 gün sürer dediler.Kendi kaskomdan ikame araç alabilirim gibisnden bir düşünceye kapıldım:)Herhalde çok iyimserim bu ara:)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar kazasız belasiz surusler diliyorum herkese. Ama basa gelince de yapacak en önemli şeylerden birisi tutanak. Bunun için n güzel bir mobil uygulama var. Kesinlikle tavsiye ederim. Telefonunuza yukleyin dursun. Programın ismi Mobil Kaza Tutanagi. Deneme bir kaza tutanağı hazirlamaniza da imkan tanıyor. Fotokopi filan ugrasmiyorsunuz. Herseyi fotograf ile hallediyorsunuz. Sizi sırası ile yönlendiriyor. Ve hatalı işlem yapmamış oluyorsunuz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar kazasız belasiz surusler diliyorum herkese. Ama basa gelince de yapacak en önemli şeylerden birisi tutanak. Bunun için n güzel bir mobil uygulama var. Kesinlikle tavsiye ederim. Telefonunuza yukleyin dursun. Programın ismi Mobil Kaza Tutanagi. Deneme bir kaza tutanağı hazirlamaniza da imkan tanıyor.
Sağol bilgi için deneyeyim hemen

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Güzel bir uygulamaymış. WP de henüz yerini almamış gelirse yüklerim gelmezse yapacak birşey yok :)

Üst Alt