LPG Zararını Minimuma İndirmenin Yolları - Yanma Odası Nasıl Soğutulur

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ben burdan @Adem Usta ya bir soru sormak istiyorum LPG ile ilgili bu sorun çıktığında izleyeceğimiz yol bahsettiğin gibi orayı anladık...Peki iş daha bu noktaya gelmeden LPG nin oluşturduğu fazla ısıyı nasıl absorbe ederiz...Daha iyi bir Yağ soğutma sistemi daha büyük bir soğutma radyatörü veya ateşleme sistemi ile ilgi önlemlerde olabilir...LPG li Mazda sahipleri için uyarılarını ve önlemlerini varsa bu hususta uygulamalarını paylaşmanı isterim....

Moderatörün son düzenlenenleri:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Ben burdan @Adem Usta ya bir soru sormak istiyorum LPG ile ilgili bu sorun çıktığında izleyeceğimiz yol bahsettiğin gibi orayı anladık...Peki iş daha bu noktaya gelmeden LPG nin oluşturduğu fazla ısıyı nasıl absorbe ederiz...Daha iyi bir Yağ soğutma sistemi daha büyük bir soğutma radyatörü veya ateşleme sistemi ile ilgi önlemlerde olabilir...LPG li Mazda sahipleri için uyarılarını ve önlemlerini varsa bu hususta uygulamalarını paylaşmanı isterim....

tabiki ne demek dilimiz döndügünce konuşalım burda yanma odasının temizligi önemli yanma odası deyince akla ne gelir piston üstü gömlek içersinde oluşan hava ve yakıtın ve yanmanın kallitesi gelir
yanma ne kadar düzgün olur ise okadar piston ve sübop arasında oluşa bilecek tortular gelir bunlar ateşlemenin ve bujinin saglıgı ile alakalı

yanma odası önce odalar diyelim buda nedir emisyon sistemi içersin bulanan hava filitre sonrası geçen havanın bulundugu odadır bunun içersinde ne kadar temiz hava geçer ise yanma odasındaki yakıtın oktanın eş deger olup yakıtın yanması daha saglıklı olur

yanma odası bakım tetbiri bu nasıl alınınır ve bu ne demek bu şu demek hava filitre temizligi hava filitren ne kadar temiz olur ise yan odası önce emme manivoldunun içinde bulunan toz ve kurumun önüne geçmiş oluruz buda hava filitre ile alakalı

diyebilirmiyiz piston içersine giden havada basit bir hava filitresi bu kadar mı önem taşıyor evet bu kadar taşıyor

birde kullanmış oldugumuz motor yag degişimi km si bu da çok önemli kartel hava landırması dedigimiz bir sistem var bu sistem adı pvc valfi çok şükür mazda larımızda bu sistem mevcut yani yanma odasına aynı anda gaz kelebek açıkken ve kapalıyken öncesi ve sonrası olarak kartel içersinde bulanan yag buharının emme manivoldu içersine girmesi ve ordan yanma odasına gitmesi

burdan ne anlıcaz şunu anlıcaz hava filitre kirli ise kartel hava landırmasından ve pvc valfinden geçen yag buharı filitre süzülmeden geçen tozla buluşuyor bunun adı ne demek kurum demek kurum nedek hava sürkülasyonun azalması demek azalması ne demek yanma odasındaki hava ısı miktarının artması demek artması ne demek vuruntulu çalışma ve sonu yana ma odası harereti dedigimiz olayın gerçekleşmesinden oluşan sübop yanması ile baglanıyor saygılar ...

Son düzenleme:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Başlığa mı dönüştürdünüz çok iyi olmuş.... :) Aslında birkaç
sorum daha olacak....
LPG zararını önlemek için ısıyı düşürmek için motor ve bileşenleri üzerinde farklı uygulamalar yapmak mümkün mü? Ve yapıldığında ne kadar sağlıklı ve verimli olur?
Mesela daha büyük daha çok kanala sahip bir radyatör ve arkasında sürekli çalışan termik bir fan sistemi....Kağıt hava filtresi yerine pamuk hava filtresi bujilerde ısıya dayanımlı bir seri kullanmak....Aracın lpg li oluşundan dolayı benzinli motor için 5-30 yağ kullanıyorsak lpg işin içine girdiğinde viskosite değişikliği ısı amaçlı olabilir mi? Kaynama noktası daha gec olan bir soğutma sıvısı kullanmak olabilir mi? Yüksek devirlerde ısı artacağından 6.5 de devreye giren devir kesiciyi atıyorum 4.5 e indirip motor zorlamalarının önüne geçmek....yağ soğutma sisteminde soğutmayı arttıran iyleştirmeler ve uygulamalar yapmak, vs...vs....
Discovery channel ı çok izleyince insanın aklına bu tür uçuk uygulamalar gelebiliyor işte :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yukarıda yazdıklarının hepsi mantıklı ve uygulanabilecek şeyler ancak; lpg'nin en büyük zarar verdiği nokta yanma odası olduğundan, dış enstrümanlarda yapılacak iyileştirmeler ancak motorun genel anlamda rahat çalışmasına etki edecek ancak lpg nin yandığı odanın içinde oluşan atraksiyona çok etki etmeyecektir diye tahmin ediyorum...

Radyatörü genişletmek; suyu daha çabuk soğutmaya fayda edebilir ama motorun içindeki suyun sıcaklığı termostat ile belirlendiği sürece netice aynı olur gibime geliyor... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Radyatörden çok valf yataklarından ısı transferi sağlayacak bir sistem olabilir. Borularla orayanda bir tesisat götürülebilir.

Hız kesiciyi indirmektense 4000 devir üstünde lpg sistemini benzine geçecek şekilde ayarlarsın olur biter. Devir artıp yanma süresi kısaldıkça egzos valfine ulaşan alevlerin oluştuğu yanma zamanlamaları artacaktır.

Valflerdeki yağlamanın etkisi olabilir belki ama oradan bir ısı transferi oluyor mu oluyorsa nereye oluyor ne miktarda oluyor araştırmak gerek. Bunun yerine bence emme ve ateşleme zamanlamasını lpgde de tutturabilmeye çalışmak daha yerinde olur diye düşünüyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Skyactiv-G motorda olduğu gibi, yanmış yakıtın pistondan atılırken aldığı yol uzatılarak, emme valfine sızdırma yapması engellenerek, ısının bir miktar düşürülmesi mümkün olabilir.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Lpgnin zararını en aza indrmenin en kolay yolunu biliyorum,uygulamada sıkıntı çıkıyor... :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Lpgde belirli bi devir sonrasinda benzine gecis yok ayarlanmis oldugu devir sonrasinda % bilmem kac benzin takviye ederek isiyi dusuyor demisti lavota genel mudurluk ve arac test merkezi ve dedimki madem oyle butun devirler olsun bu rolanti dahil o kadar asalara cekemeyiz 3700 devire cekebildi sadece isi derecesi 60derece gecis zamani 30sn olarak ayarlandi.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kadir kitten kite değişir. Atikerde bu yapılabiliyor. Prins de de yapılabiliyor. 4500 devre ayarlattım ben.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Lpgde belirli bi devir sonrasinda benzine gecis yok ayarlanmis oldugu devir sonrasinda % bilmem kac benzin takviye ederek isiyi dusuyor demisti lavota genel mudurluk ve arac test merkezi ve dedimki madem oyle butun devirler olsun bu rolanti dahil o kadar asalara cekemeyiz 3700 devire cekebildi sadece isi derecesi 60derece gecis zamani 30sn olarak ayarlandi.
Bende de lovato akıllı kit var. İstediğn devire çekebiliyorsun,önce 3300 devirdi,3500 e aldırdım. İstersen rölantide benzine geçmesi bile ayarlanabiliyor.

akif can

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 (2010) Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Evet atikerde ayarlanıyor,ben de 4000 bin devire ayarlatmıştım.Gerçi 4000 bin deviri pek geçtiğim görülmemiştir :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Demek istedigimde o gecis degil sadece damlatma gibi tamamen gecmiyor diye bilgilendirdiler beni akldede oyleydi tamamen gecmiyor idi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Şöyle anlatayım,istediğin devirde istediğin oranda benzin püskürtülebiliyor. Bir arkadaşınkinde 2500 devir sonrası her 15 ms yede 2 idi,benim araçta ise 3500 devir sonrası her 10 ms yede 2 ms benzin püskürtüyor. Lovatoda birçok seçenek var,diğer markalar nasıl bilmiyorum.

Üst Alt