LPG Sorunları Hakkında Sorular - Cevaplar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim aracımda enjektör takımı o siyah bölümün altında gizliydi. Ekstra bir işlem yapılarak manifolda en yakın şekilde montajlanmıştı.

Artısı veya eksisi nedir dersen bilmiyorum. :)

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Merhaba arkadaşlar haftasonu 2011 Mazda 3 aracıma sonunda LPG montajı yaptırıyorum. Bu süreçte bir çok konu okuyup, gerektiğin de sizlerin de başını ağrıttım:) Artık taktırıyorum ve montajla ilgili son kez sizleri rahatsız ediyorum:)

Montaj için iki yer arasında kaldım. Ya Mocan (BRC) ya da Quattro (Atiker-Grand OBD) taktıracağım. BRC için 2200-2300 civarı Atiker için 1700TL fiyat aldım. İki usta ile görüştüm ikiside manifoldu sökmeden deliyormuş. Bizim araçların manifoldu ince ve plastik olduğu için sökmeden deldiklerini her ikisi de söyledi. Ayrıca BRC için manifoldu delmeden Pipo yöntemi de uygularız size kalmış dedi. Sizin görüşleriniz nelerdir? Gönlümde hep Quattro yatıyordu, bu konularda çok güvendiğim @MutluTEKİR hocamın tavsiyesi o yönde olduğundan. Fakat OBD kitlerin RVM ile sıkıntısı olduğundan aklımda soru işareti var. Siz tecrübeli arkadaşlara sorum şu manifold sizlerin montajında sökülüp mü delindi? BRC de karar kılarsam pipo yöntemi iyi midir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Obd kit, rvm sistemine nasıl etki eder mantıken çözemedim. Geri kalan her şey ustalık ve montaj bence.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Obd lpg kitleri de canbus sistemini kullandığından ve rvm de canbus üstünden sinyal gönderdiğinden karışabiliyor ve sürekli yanma gibi problemler çıkartabiliyor diyorlar. Ama bunun da obd protokolü ayarlarından aşılabileceğini düşünüyorum. Obd bağlantı ayarlarını kurcalamak lazım lpg yazılımında.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Ya Mocan (BRC) ya da Quattro (Atiker-Grand OBD) taktıracağım. BRC için 2200-2300 civarı Atiker için 1700TL fiyat aldım. İki usta ile görüştüm ikiside manifoldu sökmeden deliyormuş. Bizim araçların manifoldu ince ve plastik olduğu için sökmeden deldiklerini her ikisi de söyledi. Ayrıca BRC için manifoldu delmeden Pipo yöntemi de uygularız size kalmış dedi. Sizin görüşleriniz nelerdir? Siz tecrübeli arkadaşlara sorum şu manifold sizlerin montajında sökülüp mü delindi? BRC de karar kılarsam pipo yöntemi iyi midir?

Mocan' da Aydın Usta montajı, manifoldu(sökmeden) delerek yapacak, randevumu cumartesi için aldım artık hayırlısı olsun... Dolum yerini benzin kapağının oraya yapmasını istiyorum şık olur ama paslanma olabilir mi acaba, yeni yönetmelik gereği ya tampona ya deponun oraya olacak zaten, beyaz araçta tamponda kötü duracağını düşündüğümden depo kapağının altına istedim ama paslanma olacaksa istemeyerek de olsa tampona yaptırırım..

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Yeni yönetmelik ile LPG dolum ağzında çığır açmış adamlar :D:D:D bu nedir arkadaş ya.. Plakaya menteşe takıp plaka altına dolum ağzı koymuşlar, buyrun bu da videosu:):):)

Sarı pencere menteşesi takmayaymış iyiymiş. Koysana oraya bas çekli mekanizma. Plaka sallanmasın, açılınca yukarıda kilitlensin kendiliğinden dursun. Yeni versiyonu şart üçel mühandislik.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Sarı pencere menteşesi takmayaymış iyiymiş. Koysana oraya bas çekli mekanizma. Plaka sallanmasın, açılınca yukarıda kilitlensin kendiliğinden dursun. Yeni versiyonu şart üçel mühandislik.

Ben öyle yaptırayım bari cumartesi montajım var:) Ciddi ciddi aklıma yattı..
Yada bizim tamponların siyah kısmına yaptıracağım, illa ki tamponun yanına yapalım derlerse o siyah kapağı gidip beyaza boyattıracağım:)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben öyle yaptırayım bari cumartesi montajım var:) Ciddi ciddi aklıma yattı..
Yada bizim tamponların siyah kısmına yaptıracağım, illa ki tamponun yanına yapalım derlerse o siyah kapağı gidip beyaza boyattıracağım:)

Bence yakıt deposuna taktırıp aparatla kullanmak daha mantıklı hocam. Tankı da olabildiğince büyük seç derim. 60 lt depoya 700 800 km yapanlar var. 35 lt depo bir noktadan sonra can sıkıyor. Depo büyük olursa 1 2 ayda 1 yakıt alacağından adaptör takmak sorun olmaz. Tamponda bence çok kötü gözükür.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Bence yakıt deposuna taktırıp aparatla kullanmak daha mantıklı hocam. Tankı da olabildiğince büyük seç derim. 60 lt depoya 700 800 km yapanlar var. 35 lt depo bir noktadan sonra can sıkıyor. Depo büyük olursa 1 2 ayda 1 yakıt alacağından adaptör takmak sorun olmaz. Tamponda bence çok kötü gözükür.

Kötü görünüyor zaten orası kesin:) ama yakıt deposuna taktırdığım vakit paslanma endişesi yaşadım. Neyse cumartesi günü doğaçlama birşey olacak göreceğiz bakalım:)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kötü görünüyor zaten orası kesin:) ama yakıt deposuna taktırdığım vakit paslanma endişesi yaşadım. Neyse cumartesi günü doğaçlama birşey olacak göreceğiz bakalım:)
Hocam niye paslanma olsun ki?
Kesilecek yeri poliüretan mastik ile sıvatın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni yönetmelik ile LPG dolum ağzında çığır açmış adamlar :D:D:D bu nedir arkadaş ya.. Plakaya menteşe takıp plaka altına dolum ağzı koymuşlar, buyrun bu da videosu:):):)

Tam harika olmuş diye düşünürken, alttan sırıtan menteşeleri görünce notunu kırdım kendimce... Bu şekilde uygulama alanı olan araçlar için harika olur bence. Gülümseyince, altın dişleri ortaya çıkan şoparlara dönmüş astracık... :p :D

SemihC

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring

Çok güzel sistem fakat benim tesisat plakayı silikonlamama ragmen koparıp duruyo bu hiç durmaz:p( türk aklı)

Üst Alt