Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

LPG Nereden Alınır? '' Ortak Konu''

Konu, 'Otomotiv Genel Bilgiler' kısmında hakan_emre tarafından paylaşıldı.

1. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Lpg hakkındaki düşüncelerimizi buradan paylaşalım.

2. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    İPRAGAZ'ın lpg'si hakkında bilgisi olan varmı. Bizim şehirde en uygun fiyata satılan ve performanslı olduğu söyleniyor.

Shell'den aldığım gazla İpragaz'dan aldığım kadar yol yapamıyorum.

3. faroz_52

faroz_52 Aktif

Lpg li aracım olmasada lpg vectra ila uzun yol tecrübemde
    Opetin aygaz euro lpg + sinin çekişi olumlu etkilediğini net söyleyebilirim

4. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    İpragazdan almazsam Opeti tercih ediyorum.

Bundan sonra kendime bir kara liste yapcam nerelerden almıyayım diye. Shell ilk sırada 2.78'den aldım, memnun kalmadım. Buradaki yorumlardan sonra kararım değişebilir ama...

5. faroz_52

faroz_52 Aktif

Çalıştığım istasyonda lpg satışımız yok ama 2.istasyonumuzda
    Akçagaz satılıyor aygazdan alındığını söylemişlerdi
    Müşteri memnun isterseniz bi deneyin

6. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Son aldığım İprazgazdan sonra birde Aygaz'ı deneyelim bakalım.

Buarada İpragaz performanslı ve uygun fiyatlı

7. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Lpg ile uzaktan yakından bir bağım yok ama Shell bu işi de iyi yapıyordur bence.

8. aytacesen

aytacesen Katılımcı

Lpg alırken dikkat etmek güvenilir bir yerden almak her şeyden önemlisi.Bana kalırsa Shell içlerinde en performanslısı ancak en pahalısı.İpragaz denk geldikçe alırım sürekli kullanmadığım için net bir yorum yapamaycağım ama performasn ve verimlilik adına güzel bir his uyandırdı bende.Aygaz'ı katkılı olduğundan olsa gerek BRC nin hiçbir ustası önermiyor.Ayrıca Aygaz diğerlerine göre tüketimi daha çok.Bu aralar POGAZ a takılıyorum bir iki depo daha bitireyim izlenimlerimi aktarırım:)

9. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Çok ucube olmadıktan sonra, çok salaş olmadıktan sonra her yerden alıyorum... Biz son kullanıcı olarak özellikle şehir içi kullanımda hangi gazın daha fazla kilometre yaptırdığını anlamamızın teknik olarak imkanı yok, hepsi de psikolojik etki...

Gazın ülkemize girişi belli, dağıtım şirketleri kendi bazında katkı vs. koyuyor ve bunu reklam ile lanse ediyor... Yoksa gelen gaz hemen hemen aynı kalitede...

10. zafercet

zafercet Sessiz

Genelde opet kullaniyordum,son zamanlarda bp alıyorum.opete nazaran çekiş ve menzil olarak daha iyi geldi bana.

11. aytacesen

aytacesen Katılımcı

Özellikle uzun yolda merkezlerden uzaktafi istasyonlardan LPG alırken dikkatli olunması taraftarıyım.Bir kaç kere başıma geldi gaz yerine hava basıyorlar.Hatta istasyonun biriyle bu konuda baya tartıştım mali müşavirim falan deyince bir şey diyemediler:)Neredeyse rüşvet bile teklif edeceklerdi.Gazın kalitesini performansını ölçerken genellikle uzun yolu tercih ederim hatta rampalarda falan tabiri caizse gaz pedalına ve ibreye odaklanırım.Hatta farklı bir gaza geçtiğimde biraz daha abartıp devir ve hız oranlarını sık sık gözden geçiririm.Kalite olayını 2 başlık altında incelemek daha doğru olacaktır.
    1-Pompanın uygunluğu ve filtreleme sistemleri.
    Eski aracımda özellikle bir dönem sürekli farklı istasyonlardan aldım.Aracın 10000 km sonra filtersini değiştirirken rezil halde olduğunu gördüm.Ondan önceki filitre değişimdeyse filitre sıfır gibiydi.
    2-Gazın bileşenleri
    Propan ve bütan LPG nin bileşenleri olup bunun sıcak ve soguk ülkeler olmaz üzere 2 farklı oranda karıştırıldığını düşünürdüm.Ancak gecen Shell de propan oranı en %60(oranda yanlışlık olabilir)diye bir yazı gördükten sonra gazdaki çeşitliliğin farkına vardım.Normalde bizim ülkede %30 propan %70 bütan karısımlı lpg satılır.Ne kadar doğrudur bilmem ama bir arkadaş propan oranoın fazla olması daa kaliteli olduğunu gösterir dedi.Biraz arastırınca bu oranlarla ilgili bir test yapılmış olduğunu görmüştüm onuda bulup paylaşırım

12. aytacesen

aytacesen Katılımcı

BUJİ İLE ATEŞLEMELİ BİR MOTORDA PROPAN VE FARKLI
    ORANLARDA PROPAN/BÜTAN KULLANIMININ
    PERFORMANSA ETKİLERİNİN DENEYSEL ANALİZİ

Yakup İÇİNGÜR ve Ahmet DOST* Makine Eğitimi Bölümü, Teknik Eğitim Fakültesi, Gazi Üniversitesi, Teknikokullar, 06500 Ankara
    *Endüstri Meslek Lisesi, Bafra, 55400 Samsun
    icingur@gazi.edu.tr
    (Geliş/Received: 18.02.2005; Kabul/Accepted: 17.05.2005)
    ÖZET
    Dünyada artan enerji ihtiyacının karşılanabilmesi ve içten yanmalı motorlardan kaynaklanan hava kirliliğinin
    azaltılabilmesi için alternatif yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları araştırılmaktadır. LPG içten yanmalı
    motorlarda yakıt ekonomisi sağlamak ve egzoz emisyon değerlerini azaltmak için kullanılan alternatif
    yakıtlardan biridir. Bu çalışmada, dört faklı propan/bütan oranına sahip LPG’nin motor performansı ve eksoz
    emisyonlarına etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyler tam gaz kelebeği açıklığında, stokiyometrik
    hava/yakıt karışım oranında, farklı motor hızlarında yapılmıştır. LPG karışımlarının kullanımı benzin
    kullanımına göre; moment ve güçte % 3,6-7 oranında düşmeye neden olmuş, CO emisyonunda %42-62 ve HC
    emisyonunda %37-45 oranında iyileşme sağlamıştır. 1800 devirde propan kullanımı, 3/7 p/b kullanımından %1,3
    oranında daha yüksek güç ve moment üretirken; 3200 devirde %-2,85 oranında güç ve moment kaybına neden
    olmaktadır. 2200-2400 devirleri arasında LPG karışımlarının güçleri aynı seviyelere gelmekte bu devirlerden
    sonra bütan oranı artışı motor gücünü ve momentini artırmaktadır. 1800 devirde propan kullanımı 3/7 p/b
    kullanımına göre %8 daha düşük HC emisyonu sağlarken; 3200 devirde %6 daha kötü HC emisyonuna sebep
    olmuştur. Propan kullanımı CO emisyonlarını düşük devirlerde iyileştirmiş motor devri arttıkça emisyon
    değerleri bütün LPG karışımları için aynı değerlere yaklaşmıştır.

13. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Aytaç hocam ilk yazısında önemli bir noktaya değinmiş. Bazı istasyonlar sanırım hava basıyor.

Bundan yaklaşık 4-5 ay önce 30 TL'lik gaz aldım 35 km sonra bip bip bip sesi geldi benzine geçti. Ertesi gün aldığım yere gittim; durumu anlattım verilen yakıt miktarına bakalım dediler, geçmiş güne baktık miktar doğru,

Aynı yerden yine 25 yada 30 TL'lik gaz aldım. Hatırladığım kadarıyla normal şartlara göre yine yarı yarıya menzil yol yaptım. O istasyonu mimledim herkese söylüyorum.
    '

14. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Şimdilik po'dan alıyorum memnunum, ama şu propan olayı doğru ise shellden de alabilirim, istasyonlar karşılıklı :) po 2,35 tl, shell 2,43 tl

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu ülkede akaryakıt gibi tüketimin can damarı olan şeylerin de fiyatının düştüğünü görmek sevindirici... Umarım kalıcı olur...

Ağustos 2014 2,43 Lpg

Ocak 2015 1,90 Lpg

O0

16. fung_hu

fung_hu Katılımcı

Türkiye Petrollerinden alıyordum. Çorumda pazar günleri 1.93 e düşüyor. genelde merkeze gittiğimde alırdım. Osmancıkta D-100 karayolu üzeri olmasına rağmen en ucuz 2.21 PO'da.
    diğer türlü hep shell derim. Çorum Merkezde 1.99
    Opet katkılıydı. şimdi katkısıza döndük diyorlar. katkılının gereksizliğini ve uzun vadedeki zararını onlarda anlamışlar. shell de hile hurda yok. tertemiz gaz. kışın bile pompaların 10bardan aşağıya düştüğünü görmedim.

17. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Evet abi şu an po'dan 1.90 TL'den alıyorum, diğer istasyonlarda 2,30 TL civarı.

18. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Opet özellikle kışın daha kısa mesafe götürüyor şu an po dan alıyorum.

19. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Eğer pompa hava basmıyorsa veya çok aşikar bir olumsuzluk yoksa hangi gazın daha uzun/kısa gittiğini son kullanıcının anlaması imkansızdır hocam...

Bütün şartlar eşit olmalı ki, sen daha az/fazla gittiğini anlayabilesin, laboratuvarımız yok ki test edip anlayalım... ;)

Lüzumsuz bir ışıkta beklediğin 30 saniye veya az sıkışık trafik bile yakıtı etkiler...

20. javier

javier Katılımcı

Araç Markası:
    2001 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Kampanyalardan bahsetsek de olur. Lukoil kartla her alışverişe %4 indrim veriyormuş.

Opet veya bp de var mı böyle bişey??

Sayfayı Paylaş