LPG Sorunları Hakkında Sorular - Cevaplar

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
tüp bakımında kaputun ıcıne bır tup flıtresı takılmıştı.20 bın km gectı takılalı.onun degıstırılmesı gerekiyor mu...yada ne kadar surede degısımı gerekiyor

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
tüp bakımında kaputun ıcıne bır tup flıtresı takılmıştı.20 bın km gectı takılalı.onun degıstırılmesı gerekiyor mu...yada ne kadar surede degısımı gerekiyor

Prinste 20bin km.de 1, diğer markalarda 10bin km.de 1 değiştirilir lpg filtreler.

@huseyin akg Hocam çok sevindim sorununuzun çözülmesine atiker regülatör deyince şüphelenmiştim zaten.

Moderatörün son düzenlenenleri:

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
c934a293c5c63384aa0d97df051314e9.jpg
Büyük metal filtreyi daha önde değişmiştim bu sefer ikisini birden değiştik.Epeyce kurum biriktirmiş.

thranduil

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaşlar herkese iyi günler. Aracım 2011 Mazda 3 Impressive, araca servis çıkışında Ankara Başayarda Autogas Italia diye lpg takılmış. Tam üç yıldır bu markaya baktırabileceğim yer bulamadım Ankara da, artık bakmıyormuş kimse. (şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadığım için çok umursamadım) Araç şu anda 80.000km de, 50.000km den bu yana motor arıza lambası yanıyor (fakir karışım) söndürtüyorum tekrar yanıyor artık alıştım onu kafaya takmıyorum. Ama aracım motor suyunu boşaltmaya başladı, hortumların lpg ye bağlantı noktasında sıkıntı varmış, Autogas Italia servisi ve yedek parçası olmadığı için komple sistemin yeni marka ile değişmesi gerekiyormuş. Var mıdır bu konu ile bilgisi olan yardımcı olabilecek bir arkadaş?

thranduil

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sistemi yenilemek en iyi çözüm ;) Eğer fazla para vermek istemiyorsanız atiker gold takılabilir ;)
Cevap için teşekkür ederim, çok abartı olmamak koşuluyla parasında değilim aslında, arıza lambasını yakmayacak yakıtta tasarruf sağlayacak sorunsuz bir sistem olmasını istiyorum.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Cevap için teşekkür ederim, çok abartı olmamak koşuluyla parasında değilim aslında, arıza lambasını yakmayacak yakıtta tasarruf sağlayacak sorunsuz bir sistem olmasını istiyorum.

Zamanında yaşadığım acı tecrübelerden dolayı LPG'ye pek sıcak bakmazdım. Ama son aracımda atiker gold obd2 modeli takılı. Bu zamana kadar araçta lpg olduğunu hiç hissetmedim. Aslında markadan çok ustanın mahareti önemli burada. Ankara'da yaşayan arkadaşlar usta tavsiyesi de verebilir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar herkese iyi günler. Aracım 2011 Mazda 3 Impressive, araca servis çıkışında Ankara Başayarda Autogas Italia diye lpg takılmış. Tam üç yıldır bu markaya baktırabileceğim yer bulamadım Ankara da, artık bakmıyormuş kimse. (şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadığım için çok umursamadım) Araç şu anda 80.000km de, 50.000km den bu yana motor arıza lambası yanıyor (fakir karışım) söndürtüyorum tekrar yanıyor artık alıştım onu kafaya takmıyorum. Ama aracım motor suyunu boşaltmaya başladı, hortumların lpg ye bağlantı noktasında sıkıntı varmış, Autogas Italia servisi ve yedek parçası olmadığı için komple sistemin yeni marka ile değişmesi gerekiyormuş. Var mıdır bu konu ile bilgisi olan yardımcı olabilecek bir arkadaş?
BRC de tavsiye ediliyor ama daha pahalı sanırım, sizin aracınızda muhtemelen supap sorunu olabilir yalnız her şey LPG sisteminden kaynaklı olmayabilir

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ankara şaşmazlar quattro garage Bekir beye gidin, bilgi alın Atiker obd konusunda. İlk sayfadaki yazdıklarımı okursanız zaten obd yi önerdiğiimi ve neden önerdiğimi görürsünüz. Aracınıza daha fazla fakir karışımla işkence etmeyin. Bekir bey yol ayarında da çok iyi.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
LPG filtrelerini hafta sonu değiştirmeyi düşünüyorum. Dolum ağzını benzin deposu girişine almak çok zaman alır mı, çok maliyetli olur mu?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
LPG filtrelerini hafta sonu değiştirmeyi düşünüyorum. Dolum ağzını benzin deposu girişine almak çok zaman alır mı, çok maliyetli olur mu?

Yer varsa alınır da, yer yoksa sürekli aparat takıp çıkarmak gerekiyor. Çok vakit alacağını sanmam. Aşağıdaki boruyu kaportanın içinden benzin kapağına yakın bir yere açacağı delikten çıkaracak sonuçta.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yer varsa alınır da, yer yoksa sürekli aparat takıp çıkarmak gerekiyor. Çok vakit alacağını sanmam. Aşağıdaki boruyu kaportanın içinden benzin kapağına yakın bir yere açacağı delikten çıkaracak sonuçta.

Bir an önce yaptırayım onu. Adaptör problem olmaz, torpidoya durur sürekli. En azından adamların işi biraz kolaylaşır.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Bujilerin 10,000km ara kontrolü yaptım.Bir saat dinlendikten sonra bujileri tek tek sıralı söküp taktım.Buji vida diş yerlerinde motor yağ bulaşmıştı.Sillip tekrar taktım.Ateşleme tırnakları tertemiz idi hiç kararma kurum yok az bir gri duman izi vardı hiç zımpara atmadan tekrar takutım.Çalıştırıp gaz verdik güzel devirlendi.Bir de ne görelim arkadan mavi duman püskürüyor.Kontağı kapatıp bir kaç kes çalıştırdık rolantide hafif 3-4 bin devir de yoğn duman atıyordu.Bujileri tekrar sökmeden azbuçuk boşluklarını sıkıp aldık, duman atma devam etti.Daha sonra yol denemesi yaptık biraz yol aldıktan sonra tamamen kesildi.Buji yuvalarından içeriye yağ sızmış kısmen yanıp kısmen egzostan atınca sorun devam etmedi.Bujileri tavsiye ederim gayet güzel.

Ekli dosyalar

• 20170221_105732.jpg
    20170221_105732.jpg
    68.2 KB · Görüntüleme: 28

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bugün atiker servisini aradım. Tek filtre değiştiriyoruz, diğeri gereksiz diyorlar. Dolum ağzını depo kapağına alma ve bakım için 150 TL fiyat verdilerç

Yav bu ustaları anlamıyorum. :D Gereksiz ne demek? Gereksiz olsa mühendis onu oraya koyar mıydı? 50-60 bin km.de 1 değiştiriyorlar genelde Murat abi gaz kesici filtresini.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çıkan filtredeki pisliği canlı olarak bir görseniz, ayda bir değiştireyim dersiniz... Bulabilirsem üç beş alıp, sık sık değiştirmeyi düşünüyorum.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yav bu ustaları anlamıyorum. :D Gereksiz ne demek? Gereksiz olsa mühendis onu oraya koyar mıydı? 50-60 bin km.de 1 değiştiriyorlar genelde Murat abi gaz kesici filtresini.

Çıkan filtredeki pisliği canlı olarak bir görseniz, ayda bir değiştireyim dersiniz... Bulabilirsem üç beş alıp, sık sık değiştirmeyi düşünüyorum.

Benim lpg daha 15 bin km.lik ne yapsam bilemedim :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Normal filtre zaten 10 binde bir değişim deniliyor. Sen genel olarak bi bakımını yaptır, filtrenin pislik durumuna göre değerlendirirsin. Bir sonraki bakım için elinde veri oluşur. :)

Üst Alt