LPG Sorunları Hakkında Sorular - Cevaplar

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Manuel kullanımda bir sorun yok.Olay geç kavrama değil olsa idi haklısınız. Gaz pedalına basıyorum pedal gidiyor ama motor devrinde gıdım oynama yok tamamen tepkisiz.Yolda trafik olmasa idi viteslerde alternatif geçişler yapar denerdim .Yakında genel bakım yapıldı ,şanzıman yağını olay ardından kontrol ettim eksik çıkmadı.Böyle bir yorum buldum alakası olabilir diye düşünüyorum.

Haa tamam şimdi oldu. Rölantide benzinde dahi çalışırken motor beyni gönderilecek yakıt ayarını zor ayarlar. 2500-3000 devre göre rölantide yakıt ayarının oynaması çok fazladır. Lpgye geçince de motor beyni bu yakıt ayarını düzeltemediğinden yakıt ayarı çok fazla bozulur. Öyle olunca da rölantide bir süre bekledikten sonra gaza basıldığında böyle durumlar olabiliyor.
Bunun için lpg filtresi değişmeyeli 10bin km. olduysa değişmeli, ardından yolda düzgün bir lpg ayarı yapılmalı. Her bakımda da mutlaka maf sensörü solventsiz temizleyici ile (karbüratör ya da balata temizleyici) temizlenmeli.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Aracın rölanti devrinde sıkıntı yok kuzu kuzu sabit duruyo,hadi gidelim diye gaz veriyorum pedal yarıya kadar iniyor ama ben hiç basmamışım gibi tınmıyor.Stop edip çalıştırtırınca yada gazı butondan kapatıp benzine geçince uyanıyor normal şekilde çalışıyor.Pedala basmadan önce N den D ye sorun yokken aldığımda kasada hafif ileri gidecek gibi yüklenme oluyordu bu arıza da bu yüklenme hissi olmuyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Rölantide benzinde dahi çalışırken motor beyni gönderilecek yakıt ayarını zor ayarlar. 2500-3000 devre göre rölantide yakıt ayarının oynaması çok fazladır. Lpgye geçince de motor beyni bu yakıt ayarını düzeltemediğinden yakıt ayarı çok fazla bozulur. Öyle olunca da rölantide bir süre bekledikten sonra gaza basıldığında böyle durumlar olabiliyor.

Rölanti oynuyor demedim.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
İlk defa böyle bir şey duyuyorum. :rolleyes:
Haklısınız tarifi bile kafa karıştırıyor bide mazda olunca bizde cihazı yoka düşüyor.Gaz filtrelerini 5000 km önce değişmiştim ancak sebep elemek için değişim yapılabilir.LPG ayarını yeni yaptırdım ancak yol testinde ayar yapan ustaya gitmeye fırsat olmadı bu hafta 2 kez motor arıza ışığı yandı bir iki gün sonra kendiliğinden söndü. Tam arıza ışığı yanık iken cihaza bağlanacaktı ki olmadı.Gaz tepkisizlik arızası esnasında öncesinde motor arıza ışığı yanık değildi.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Haklısınız tarifi bile kafa karıştırıyor bide mazda olunca bizde cihazı yoka düşüyor.Gaz filtrelerini 5000 km önce değişmiştim ancak sebep elemek için değişim yapılabilir.LPG ayarını yeni yaptırdım ancak yol testinde ayar yapan ustaya gitmeye fırsat olmadı bu hafta 2 kez motor arıza ışığı yandı bir iki gün sonra kendiliğinden söndü. Tam arıza ışığı yanık iken cihaza bağlanacaktı ki olmadı.Gaz tepkisizlik arızası esnasında öncesinde motor arıza ışığı yanık değildi.

Kendiniz söylemişsiniz. Yol ayarı yapan bir ustaya götürün.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Bu sıkıntı olsa hep yapar. Ayrıca aracın gaz pedalı ve otomatik vites kullanım alışkanlığına göre "öğreniyor". Denemek istiyorsanız buyrun.
Kullanıma göre öğrenebilme ve çalışma modunu buna göre düzenlediği konusunu okumuştum.Gaz pedalına basıyormuş gibi yapıp basmamazlık etmedim.Benden öğrenmiş olamaz.:D

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Lpg ayarı kontrolü için gittik cihazda herhangi bir arıza kaydı veya izlemede anormallik saptanmadı.Olası arıza nedenleri değerlendirildi.Otomatik vites pozisyon sensör hatası,gaz pedalı elektronik arızası veya lpg beyin arızası olabilirliği ifade edildi.Tecrübelerle sabit arıza netleşmeden veya tespit edilmeden kıpraşmamak lazımdır.İsterseniz lpg sistemini komple yenileyelim de dediler.Tabi ki kabul etmedim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Lpg ayarı kontrolü için gittik cihazda herhangi bir arıza kaydı veya izlemede anormallik saptanmadı.Olası arıza nedenleri değerlendirildi.Otomatik vites pozisyon sensör hatası,gaz pedalı elektronik arızası veya lpg beyin arızası olabilirliği ifade edildi.Tecrübelerle sabit arıza netleşmeden veya tespit edilmeden kıpraşmamak lazımdır.İsterseniz lpg sistemini komple yenileyelim de dediler.Tabi ki kabul etmedim.
Peki kesin teşhisi kim koyacak ?

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Sade benzin yada lpg olsaydı kolaydı ama şimdi topu kim nasıl isterse öyle atar, o yüzden arıza oturmadan kurcalatmam.Benzine geçince sorun kayboluyor nasılsa yolda kalmam. Belki de çok basit bişeydir.temassızlık gibi.Bağlatı soketlerini bir ellemek lazım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sade benzin yada lpg olsaydı kolaydı ama şimdi topu kim nasıl isterse öyle atar, o yüzden arıza oturmadan kurcalatmam.Benzine geçince sorun kayboluyor nasılsa yolda kalmam. Belki de çok basit bişeydir.temassızlık gibi.Bağlatı soketlerini bir ellemek lazım.

Benzinde olmayıp lpgde olması lpg ye işaret ediyor.
Nerede yaşıyorsunuz, lpg kiti ne, nereye gittiniz?

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Benzinde olmayıp lpgde olması lpg ye işaret ediyor.
Nerede yaşıyorsunuz, lpg kiti ne, nereye gittiniz?
Aracımda brc sıralı lpg sistem takılmış ,kullanım ömrü hakkında net bilgim yok.Yaz ortası regülatör arızasınnedeniyle atiker regülatör takıldı.Yaz döneminde egzost sistemde ki iki oksijen sensör arızası ile epey uğraştım mazda yetkili serviste öpülmekten son anda kurtarık.Motor indirip komple revize edeceklerdi.Hatta bunu alıp m3 verelim dediler fiyatta anlaşamadık. Bursa da yol testi ayarı yapabilir dediler ni-ra mühendisliğe gidip üst devirlerde dinamik ayar yaptırmak niyetindeyim.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
19/12/2016 tarihine randevu aldım sızdırmazlık için. Lpgyi hayırlısıyla işletmeyi düşünüyorum. Normalde muayenesi 10/01/2016 tarihinde sona eriyor. Siz ne diyorsunuz belirttiğim tarihte mi işleteyim yoksa 2017 de mi? Bir de işletme esnasında Ek 1 formu gerekiyor mu? MMO Ek 1 istemiyor TÜVTÜRK istiyor anlamadım gitti.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aracımda brc sıralı lpg sistem takılmış ,kullanım ömrü hakkında net bilgim yok.Yaz ortası regülatör arızasınnedeniyle atiker regülatör takıldı.Yaz döneminde egzost sistemde ki iki oksijen sensör arızası ile epey uğraştım mazda yetkili serviste öpülmekten son anda kurtarık.Motor indirip komple revize edeceklerdi.Hatta bunu alıp m3 verelim dediler fiyatta anlaşamadık. Bursa da yol testi ayarı yapabilir dediler ni-ra mühendisliğe gidip üst devirlerde dinamik ayar yaptırmak niyetindeyim.

Çorum'daki Mehmet Özenç beye ulaşın derim. Türkiye BRC distribütörü kendisi. Bursa'da yol ayarı yapabilecek bir ustaya yönlendirir kendisi. Ayardan olup olmadığını öğrenmek için akü resetleme yapın. Akü resetleme ile aracın beyni de sıfırlanır ve bu tür sonradan ayar nedeniyle oluşan sıkıntıların bir süre tekrarlamaması gerekir.

Eğer lpg takılalı en az 60bin km. olduysa regülatör ve enjektörden de şüphelenmek gerekir. Hepsinin bir ömrü var sonuçta. Regülatör ömrünü doldurdukça gerekli basıncı sağlayamaz. Bundaki bir neden de atiker regülatör takılması da olabilir. Ayrı marka olduğundan uyum sağlayamamış olabilir. Tavsiyem ya orijinal brc regülatöre geri dönün, ya da sistemi komple atiker obd li kitle değişin. BRC nin regülatörü pahalı olabiliyor. O paraya komple atiker takılabilir, regülatör ve tank var, obd li beyin ve enjektör gerekir sadece. Obd ile yolda güzel bir ilk ayar yapıldıktan sonra bir daha ayar derdi de olmaz.

19/12/2016 tarihine randevu aldım sızdırmazlık için. Lpgyi hayırlısıyla işletmeyi düşünüyorum. Normalde muayenesi 10/01/2016 tarihinde sona eriyor. Siz ne diyorsunuz belirttiğim tarihte mi işleteyim yoksa 2017 de mi? Bir de işletme esnasında Ek 1 formu gerekiyor mu? MMO Ek 1 istemiyor TÜVTÜRK istiyor anlamadım gitti.

İşletme için Tüvtürk ek1 istiyor. Şöförler odasından alabilirsiniz. İsterseniz önce gidin, isterseniz zamanında gidin. Yeter ki lpg takılma fatura tarihini 30 gün geçirmeyin.

Moderatörün son düzenlenenleri:

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Çorum'daki Mehmet Özenç beye ulaşın derim. Türkiye BRC distribütörü kendisi. Bursa'da yol ayarı yapabilecek bir ustaya yönlendirir kendisi. Ayardan olup olmadığını öğrenmek için akü resetleme yapın. Akü resetleme ile aracın beyni de sıfırlanır ve bu tür sonradan ayar nedeniyle oluşan sıkıntıların bir süre tekrarlamaması gerekir.

Eğer lpg takılalı en az 60bin km. olduysa regülatör ve enjektörden de şüphelenmek gerekir. Hepsinin bir ömrü var sonuçta. Regülatör ömrünü doldurdukça gerekli basıncı sağlayamaz. Bundaki bir neden de atiker regülatör takılması da olabilir. Ayrı marka olduğundan uyum sağlayamamış olabilir. Tavsiyem ya orijinal brc regülatöre geri dönün, ya da sistemi komple atiker obd li kitle değişin. BRC nin regülatörü pahalı olabiliyor. O paraya komple atiker takılabilir, regülatör ve tank var, obd li beyin ve enjektör gerekir sadece. Obd ile yolda güzel bir ilk ayar yapıldıktan sonra bir daha ayar derdi de olmaz.
Merhaba Mutlu Tekir ,tavsiyeleriniz yerli yerinde oldu teşekkürler. Bugün Nira mühendisliğe gittim .Brc sistemi 90.000 km de iken 2011 yılında aracıma takılmış. Atiker regülatör üzerinde ısı sensörü hatalı okuma yapıyordu 90 dereceyi 135 görüyordu.Değeri yüksek okuyor diye lpg devreye girme sıcaklığını 60 C ayar edilmiş . Brc sensör ile değiştik.Benzine geçme sorunu yapıyordu regülatörden basıncı sanırım 1600 mbar yükseltiler rakam net aklımda kalmadı.Yol testine çıktık 6000 d/d ya kadar yüklendik.Frenleyip durunca stop etmeye başladı.Bizim atiker regülatör 4500 mbar çıkmış bu basınca çıkınca enjektörleri kapatıyormuş .İyisi mi brc regülatöre geçelim dedik.Brc regülatör takip yol testlerini de yaptık, çekişler gayet iyi rampalarda performans düşüklüğü toparlanmada yetersizlik vardı bu sorun da kayboldu. Şimdi lpg yi doldurup ekonomi teslerini geçecek mi ona bakacağız.Nira mühendisliğin probleme yaklaşım ve sorunu degerlendirme biçimlerini çözüm yöntemlerini beğendim.

Son düzenleme:

Üst Alt