Led mi Xenon (HID) mu?

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Farlarda cam kullanılmıyor, cam olayı çoktan kalktı. Isı ise merceklide de, şapkasız halojende de hepsinde var. Şapkanın nedeni kesilme çizgisini daha iyi hale getirmektir. Şapkalı farlarda şapka kaldırıldığında genelde kesilme çizgisi kaybolur ve yukarılara da ışık sızması olur.
Bazı farlarda reflektör o kadar güzel ayarlanmış ki led takıldığında kesilme çizgisi de güzel oluyor. Bu da deneme yanılma yöntemiyle bulunabiliyor ancak.

Bazı ledlerde boy ayarlaması için basit bir mekanizma var, halka şeklinde, kesilme çizgisinin düzgün olduğu yerde sabitliyorsunuz ve karşıdan gelenlerle akraba olmuyorsunuz :)

Ledler ne kadar minik olursa odaklanması daha iyi oluyor demişti biri...

Bi de ne kadar minikse far koruma kapağını kapatabilme şansınız artıyor :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bi de ne kadar minikse far koruma kapağını kapatabilme şansınız artıyor :)

Benimkiler hatırlarsım belki
-Fanlı
-far kapagı yok bizde yani dışarda

Deli gibi ısınıyor fan çalıştıgı halde bunu bide kapaklı farlarda içeri koymak ne kadar doğru ?
Biledim!

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
-Fanlı

Deli gibi ısınıyor fan çalıştıgı halde bunu bide kapaklı farlarda içeri koymak ne kadar doğru ?
Biledim!
Aynen öyle. Ancak şehirlerarası yüksek hızlarda (50-60 üstü) ısınmadığını keşfettim. Haliyle hava almayan bir yerde istediği kadar fan dönsün dursun bir işe yaramaz. Kapaklı olanlar ya xenon kullansın ya da metal şeritleri olan fansız ledlerden kullansınlar.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
-Fanlı

Biledim!

Haklısın, halojenle de arasında ne kadar sıcaklık farkı var bakmak lazım. Ufak park ampülü bile acayip ısınıyor

Celaleddin

Sessiz
Araç Markası
1991-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Far içinde ki şapka ile alakalı olarak Farba'ya sorduğum soruya cevaben ;

Celaleddin bey merhaba,
Umarım bu açıklama yeterli olmuştur.
Mesut bey,
Bu yoğun çalışma temponuzda vakit ayırdığınız için teşekkürler.

İyi çalışmalar,
Saygılarımla …

N**** Ü*****

Satış Sorumlusu

FARBA Otomotiv Aydınlatma ve Plastik Fabrikaları A.Ş.

Url : www.farba.com

Subject: RE: Far içindeki şapka
Farların içinde ampullerin önündeki gölgelik sacı tamamen optik nedenlerden dolayı kullanılan bir parçadır.
Farın ampulünden ve optik olmayan yan duvarlardan yansıyan ışıkları gölgelemek için kullanılır.
Reflektörün etrafındaki optik olmayan bu yan duvarlardan yansıyan ışıkların ECE standartlarına göre bir maksimum limit değeri vardır (Ece onayı için 0,7 lux, seri üretim için 1 lux). Eğer ışık kaçakları bu değrerleri aşıyorsa farlarda bu gölgelik sacı (şapka) kullanılır, aşmıyorsa genelde kullanılmaz. Işık kaçağının 1 lux ten fazla olması karcıdan gelen, yada önde giden sürücülerin gözünü alır (kamaşma yapar), o yüzden bu ılık kaçağını engellemek için bu şapkaya ihtiyaç vardır.

Celaleddin

Sessiz
Araç Markası
1991-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Inwells marka H4 Led almıştım, denemesini yaptım.

Gündüz ve hava kararmaya yakın sellektör çok güzel, kısalar halojen ampüle göre daha iyi aydınlatıyor ama kesilme çizgisi nedeniyle çok dağınık. Ledlerin arkasında fanlar var herhangi ısı problemi yaşamadım. Halojen ampul ile aşağı yukarı aynı ısıya sahip. Arkası kapalı farlarda sorun olabilir diye düşünüyorum.

Akşam üstü çekilen video, (gündüz farlarının sönmesi ufak bir teknik hatadan kaynaklandı.)

Garajdan çekimi ;

Yol çekimi ;

Sonuç olarak sadece gündüz ve akşama doğru sellektörü güzel, onun haricinde kısalar karşıdan gelene sıkıntı veriyor. Ayrıca karanlık yolda uzunlar ha yanmış ha yanmamış. Kesilme çizgisi tutan farklı farlarda deneme yapılabilir.

Ekli dosyalar

• 296189479_tn50_0.jpg
    296189479_tn50_0.jpg
    47.3 KB · Görüntüleme: 23

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Zaten en büyük derdi, karşı tarafa verilen rahatsızlık yoksa her yer bembeyaz şahane oluyor. :)

MehmetPetek

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Sedan
LED ampul fakat sogutmali sistemli olanlardan, xenonlar mercegi ve fari yakıyor zamanla gorus kapasitesini ve mercegi mahvediyor cok maliyetli bi hal aliyor far farinizdan oluyorsunuz,led ambullerin sogutmasiz olanlari da ayni sekilde,maliyetten kacmayip sogutmali ve aydinlatmasi yuksek led ampuller en sağlıklsi ve mantiklisidir

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
LED ampul fakat sogutmali sistemli olanlardan, xenonlar mercegi ve fari yakıyor zamanla gorus kapasitesini ve mercegi mahvediyor cok maliyetli bi hal aliyor far farinizdan oluyorsunuz,led ambullerin sogutmasiz olanlari da ayni sekilde,maliyetten kacmayip sogutmali ve aydinlatmasi yuksek led ampuller en sağlıklsi ve mantiklisidir
Dediklerinden hiç bişey anlamadım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim oslampda 3ayda mefla oldu biri satıcı ile konuştum garanti kapsamında yenisini gönderdi.
Ama gecen denedim eskiside çalışıyor ;)

Bu seferde diğeri trafikde çok durunca iptal oluyor trafik olmayınca sıkıntı yok

Üst Alt