Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Gördüm hocam. Lastikler almış gitmiş. Mazdaya 150 TL mıydi. Hemde büyük jantı almıştım. Şimdi bu ebatta 185 civarı ortalama.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Senin dediğin de olur o zaman, hangisi uygunsa onu alayım...
Kumhonun fiyatları uygun ama beğenilmiyordu sanırım

falken oldukça yumuşak hatta lastikler geldiğinde yanaklarına elimle bastırmıştım çok yumuşak gelmişti. zamanla sertleşirmi bilemem ama 7 aydır yaklaşık 10 bin km oldu kullanıyorum hala ilk günkü performansındalar.

bence sessizlik çok değişken bir kavram, zaten lastiklerin desibel oranları aşağı yukarı yakın yani 10-15 desibellik fark yok. sessizlik daha çok arabanın yalıtımı en önemliside gittiğin asfalt kalitesine göre daha çok değişiyor. yeni atılan asfalttan geçtin mi en dandik lastik olsa bile acayip fark ediyor. ama dandik asfaltta en kaliteli lastik bile aşırı sesli olabiliyor.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
falken oldukça yumuşak hatta lastikler geldiğinde yanaklarına elimle bastırmıştım çok yumuşak gelmişti. zamanla sertleşirmi bilemem ama 7 aydır yaklaşık 10 bin km oldu kullanıyorum hala ilk günkü performansındalar.

bence sessizlik çok değişken bir kavram, zaten lastiklerin desibel oranları aşağı yukarı yakın yani 10-15 desibellik fark yok. sessizlik daha çok arabanın yalıtımı en önemliside gittiğin asfalt kalitesine göre daha çok değişiyor. yeni atılan asfalttan geçtin mi en dandik lastik olsa bile acayip fark ediyor. ama dandik asfaltta en kaliteli lastik bile aşırı sesli olabiliyor.
Abi benim için öncelik yol tutuş ve sağlamlık, ses ikinci planda.
Henüz bakamadım fiyat uygunsa falken alırım. Michelin çok pahalı. 3 yılda lastik fiyatları 2 katına çıkmış galiba. 2014 aralıkta Forestere yokohama almıştım. 1200 lira idi, şimdi jeepe uygun ebattaki lastikler bayağı bi pahalıdır...

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Henüz bakamadım fiyat uygunsa falken alırım. Michelin çok pahalı. 3 yılda lastik fiyatları 2 katına çıkmış galiba. 2014 aralıkta Forestere yokohama almıştım. 1200 lira idi, şimdi jeepe uygun ebattaki lastikler bayağı bi pahalıdır...
yol tutuşuna kefil olurum opel de harika iş çıkarıyor bir kere kaydığını görmedim. yollarımız londra asfaltları gibi olduğundan sağlamlık konusunda birşey diyemem :):)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bugün 50 senelik lastikçiyle konuştum adam 65 yaşında ve hayatında sadece bu işi yapmış.

Diyor ki; lastiği sadece markasına, etiket değerlerine göre seçmeyin. Aracınız eğer yeni bir araçsa fabrikasyon lastik neyse onu alın, farklı marka alacaksanız aynı araçta aynı lastiği kullanan kişi yorumlarını bulmaya çalışın, sürüş tarzlarını öğrenmeye çalışın diyor. X marka lastik, golf'te çok iyi performans verirken a3'te memnun etmeyebilir diyor...

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Hocam bende yaz lastiği arayisindayim. Araştırdığım kadarıyla falken ve Dunlop japon menşeli Türkiye'de üretilen lastikler. Yüksek ihtimal Petlas ortaklığı da vardır. Etiket değerleri her iki lastiğinde aynı ve iddialı değerler. Galiba sadece lastiklerin adları değişik kalanı aynı. Kullanıcıların çoğuda memnun. Benim ebatlarda (kaldı ki çok küçük ebatlar) diğer orta seviye lastikler ile bir lastik bedavaya geliyor denilebilir. Fiyatları cezbedici yani. Fiyat konusu internet üzerinden aldığım, reel piyasayı yarın görürüm.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kuru zemin performansı artar
Yol tutus artar
Yakit az da olsa artar

Yanak kalınlığı düşeceğinden konfor azalır
Islak zemin performansı azalır
Yanak kalınlığını da düşürmem :)

Hocam bende yaz lastiği arayisindayim. Araştırdığım kadarıyla falken ve Dunlop japon menşeli Türkiye'de üretilen lastikler. Yüksek ihtimal Petlas ortaklığı da vardır. Etiket değerleri her iki lastiğinde aynı ve iddialı değerler. Galiba sadece lastiklerin adları değişik kalanı aynı. Kullanıcıların çoğuda memnun. Benim ebatlarda (kaldı ki çok küçük ebatlar) diğer orta seviye lastikler ile bir lastik bedavaya geliyor denilebilir. Fiyatları cezbedici yani. Fiyat konusu internet üzerinden aldığım, reel piyasayı yarın görürüm.
2500-3000 lira Micheline para vermektense orta derecede lastik alıp daha kısa sürede değiştirmek daha mantıklı geliyor.
Ben de falken bakıyorum, uygun fiyatlı buldum ama 2016 üretim yılı. Ocak ayına kadar zamanım var bakınırım o zamana kadar.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Taban genişliğini 215 ten 225 e çıkarıp yanağı aynı yani 45 olarak bıraksam ne olur

1 kademe değişimlerde çok da birşey hissedilmez. Yol tutuş kuru yolda artarken, ıslak yolda bir miktar azalabilir. Lastiğin çapı artacağından bir miktar fazla yakıt yakar. Hızlanma çok az azalır. Bunlar hissedilemez ama.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
@ezmocesteri üstat, bu lastik etiket değerlerini firmalar kafalarına göre yazabiliyor mu, yoksa belli bir standarta göre mi alıyorlar. Kısacası etiket değerleri güvenilir mi?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
@ezmocesteri üstat, bu lastik etiket değerlerini firmalar kafalarına göre yazabiliyor mu, yoksa belli bir standarta göre mi alıyorlar. Kısacası etiket değerleri güvenilir mi?
Kesinlikle güvenilir, kafalarına göre yazamazlar ki bahsettiğimiz firmalar geçmişi olan dev üreticiler, yalnız her markanın ebata göre etiket değerleri değişir, atıyorum Nokian 16 inç lastikte harikalar yaratan etiket değerini 14 inç te çok kötü bir halde görmemiz mümkün, bunun yanında etiket değerlerindeki maddelerin hepsinin AA olması da çok zor hatta imkansız durum olabiliyor (ebat ve mevsime göre), bir şeyin en iyisini yaparken başka bir şeyden ödün vermek zorunda kalıyorsun mecburen, tıpkı hayat gibi :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Kesinlikle güvenilir, kafalarına göre yazamazlar ki bahsettiğimiz firmalar geçmişi olan dev üreticiler, yalnız her markanın ebata göre etiket değerleri değişir, atıyorum Nokian 16 inç lastikte harikalar yaratan etiket değerini 14 inç te çok kötü bir halde görmemiz mümkün, bunun yanında etiket değerlerindeki maddelerin hepsinin AA olması da çok zor hatta imkansız durum olabiliyor (ebat ve mevsime göre), bir şeyin en iyisini yaparken başka bir şeyden ödün vermek zorunda kalıyorsun mecburen, tıpkı hayat gibi :)
Son cumlen filmden mı alıntı :)
Şaka bir yana o zaman bu Falken ve Dunlop un benim ebatlarda ki değerleri iyi hocam. Şöyleki yakitta C, ıslak zemin A,gürültü 69 db.
Fiyatta 4 tanesi 600 TL. Diğer nokian, Yokohama,hankook gibi orta seviye lastikler 750 TL'ye geliyor. Bu farka gerek var mı?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Mazda yine gönlümü fethetti. Guzunun üzerindeki lastiklerin n11 deki tane fiyatı 833 lira...
Yalnız ben aynı cömertliği gösteremeyeceğim guzuya :)

Forester de Yokohama kullandım çok memnundum....Ama fiyat farkına değermi bilmiyorum...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Son cumlen filmden mı alıntı :)
Şaka bir yana o zaman bu Falken ve Dunlop un benim ebatlarda ki değerleri iyi hocam. Şöyleki yakitta C, ıslak zemin A,gürültü 69 db.
Fiyatta 4 tanesi 600 TL. Diğer nokian, Yokohama,hankook gibi orta seviye lastikler 750 TL'ye geliyor. Bu farka gerek var mı?
Yok hocam filmden değil, doğaçlama gelişti :) Fiyatı uygun olanı alın hocam illaki az da olsa kalite farkı olacak ama bu fark ilk yıldan sonra belli olur.

Üst Alt