Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@Mzd20
Bu lastiği bende araştırmıştım, kullanıcılar biraz fazla gürültülü olduğunu söylüyordu.

Mzd20

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
teşekür ederim.

ben petlas kışlıklarını kullanıyorum gayet memnunum.fakat yazlık hiç kullanmadım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben de bu konuda aşırı kararsız kaldım. Aylardır ara sıra bakıyorum ama işin içinden çıkamadım.

Şu andaki lastiklerim 2015 üretimi Milestone İntendo ve gürültü harici şikayetim yok aslında. Lastikçiler biran önce değiştir diyor ama ne ıslakta ne kuruda hiç falso vermiyor lastikler. Bir tek balans çabuk kayboluyor. Gürültü nedeniyle değiştirmeyi planlıyorum.

185/65/14 için İstediğim özellikler şunlar;

1 - Özellikle sessiz ve yumuşak olması.
2 - Islak zeminde hayal kırıklığı yaratmasın.
3 - Çabuk sertleşmesin, ortalama 30 bin km performansını korusun. En az 40-45 bin km (3 yıl) ömrü olsun.
4 - Dayanıklı olsun, balon vs yapmasın, parçalanmasın. (Sakin şoförümdür, nazik kullanırım. Azami ölçüde çukurlara vs dikkat ederim ama İzmir yollarında maalesef ne kadar dikkat edilirse edilsin yollar tarla gibi. )

Bunlar için şu lastikleri buldum;

1 - Nokian iLine.

Nokian 185/65 R14 86T iLine Oto Lastik (Üretim Yılı: 2017) Fiyatı

Etiket değerleri;
Yakıt - C
Islak Zemin - C
Gürültü - 67 db

( iLine serisi için yolda giderken lastiğin yarıldığına dair birkaç şikayet okudum, bu beni epey tedirgin etti)

2 - Michelin Energy Saver.
MICHELIN 185/65 R14 86T Energy Saver Lastik (Üretim Yılı: Fiyatı

Etiket değerleri;
Yakıt - C
Islak Zemin - B
Gürültü - 68 db.

(Islak zemin B olmasına rağmen yağışlı havalarda çok fazla kontrolün yitirildiğine ve frenlemenin çok problem olduğuna dair şikayet var. İlginç geldi bana. )

3 - Continental Eco Contact 3

Continental Conti Eco Contact 3 185/65R14 86T - KolayOto

Etiket değerleri;
Yakıt - E
Islak Zemin - B
Gürültü - 70 db.

(Bu lastikten pek şikayet görmedim, kullananlar memnun ama Nokian ve Micheline göre biraz daha sertmiş. Zaten yuvarlanma direnci de fazla. )

Size ne dersiniz?

Mzd20

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
türkiye şartlarında yumuşak lastik sıkıntı olur diye düşünüyorum. üçü arasında continental daha uygun olur.

gerçi nokian kullananların çoğu memnun.ses olarak desibel hepsinden düşük.üçünden herhangi birini alsanda pişman olmazsın.

Moderatörün son düzenlenenleri:

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Nokian hakkında konuşabilmek için daha çok yeniyim ama tavsiye ederim, Michelin ler için her ne kadar yanaklarda sorun olabileceği söylense de önceki aracımda 2.5 yıl kullanımda hiç bir sorun yaşamadım..

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Ben de bu konuda aşırı kararsız kaldım. Aylardır ara sıra bakıyorum ama işin içinden çıkamadım.

Şu andaki lastiklerim 2015 üretimi Milestone İntendo ve gürültü harici şikayetim yok aslında. Lastikçiler biran önce değiştir diyor ama ne ıslakta ne kuruda hiç falso vermiyor lastikler. Bir tek balans çabuk kayboluyor. Gürültü nedeniyle değiştirmeyi planlıyorum.

185/65/14 için İstediğim özellikler şunlar;

1 - Özellikle sessiz ve yumuşak olması.
2 - Islak zeminde hayal kırıklığı yaratmasın.
3 - Çabuk sertleşmesin, ortalama 30 bin km performansını korusun. En az 40-45 bin km (3 yıl) ömrü olsun.
4 - Dayanıklı olsun, balon vs yapmasın, parçalanmasın. (Sakin şoförümdür, nazik kullanırım. Azami ölçüde çukurlara vs dikkat ederim ama İzmir yollarında maalesef ne kadar dikkat edilirse edilsin yollar tarla gibi. )

Bunlar için şu lastikleri buldum;

1 - Nokian iLine.

Nokian 185/65 R14 86T iLine Oto Lastik (Üretim Yılı: 2017) Fiyatı

Etiket değerleri;
Yakıt - C
Islak Zemin - C
Gürültü - 67 db

( iLine serisi için yolda giderken lastiğin yarıldığına dair birkaç şikayet okudum, bu beni epey tedirgin etti)

2 - Michelin Energy Saver.
MICHELIN 185/65 R14 86T Energy Saver Lastik (Üretim Yılı: Fiyatı

Etiket değerleri;
Yakıt - C
Islak Zemin - B
Gürültü - 68 db.

(Islak zemin B olmasına rağmen yağışlı havalarda çok fazla kontrolün yitirildiğine ve frenlemenin çok problem olduğuna dair şikayet var. İlginç geldi bana. )

3 - Continental Eco Contact 3

Continental Conti Eco Contact 3 185/65R14 86T - KolayOto

Etiket değerleri;
Yakıt - E
Islak Zemin - B
Gürültü - 70 db.

(Bu lastikten pek şikayet görmedim, kullananlar memnun ama Nokian ve Micheline göre biraz daha sertmiş. Zaten yuvarlanma direnci de fazla. )

Size ne dersiniz?
Bu mesajını yeni farkettim. Listeye lassa impetrus revo 2+'ları(özellikle 2+ olanı daha iyi) da eklemeni tavsiye ederim. Bir önceki ve şimdiki aracımda var. Sessizlik konusunda oldukça mutlu ediyor(66 dB başka lastikte görmediğim bir değer). Tol tutuşu, yakıt, yağış performansı çok parlak değil, kötü de değil. Fiyatını uygun bulursan değerlendir bence kardeşim
lassa impetus revo 2+ yeni bir sessizlik referansımı ?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu mesajını yeni farkettim. Listeye lassa impetrus revo 2+'ları(özellikle 2+ olanı daha iyi) da eklemeni tavsiye ederim. Bir önceki ve şimdiki aracımda var. Sessizlik konusunda oldukça mutlu ediyor(66 dB başka lastikte görmediğim bir değer). Tol tutuşu, yakıt, yağış performansı çok parlak değil, kötü de değil. Fiyatını uygun bulursan değerlendir bence kardeşim
lassa impetus revo 2+ yeni bir sessizlik referansımı ?
Maalesef revo 2+'de 185/65/14 ölçüsü yok. Yoksa ilk baktıklarımdan biriydi. Aslında Lassa'dan Greenways bakmıştım.
Lassa 185/65R14 86H Greenways Oto Lastik (Üretim Yılı: 2017) Fiyatı

Etiket Değerleri;

Yakıt - C
Islak zemin - B
Gürültü - 70 db.

Fiyatı da 165 TL ile rekabetçi. Ama bayilerde 200-210 TL fiyat çekiyorlar.

Yumuşak lastiklerde problem Yaşar mıyım diye çok soru işareti var kafamda. Bir de Nokian'da yarılma vs gibi bir sorun yaşarsam lastiği tek bulabilmek de büyük sorun olur gibi geliyor. Örneğin kış mevsiminde Nokian'ın internet stokları hep 0'dı.

Çok arada kaldım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Az önce fark ettim ki arka sağ lastiğim patlamış. Jantta giderek benzin istasyonunda hava bastım. Hava basarken lastiğin iç tarafında vida bana pis pis bakıyordu. :D 3-4 dk içerisinde basınç 30 bar'dan 26 bar'a düşünce (guzuda anlık lastik basınç göstergesi var demeyi isterdim :p ) dooooruuuuu lastikçiye yol aldım.

Sanırım Lassa Greenways ile arayışımı sonlandıracağım. Etiket değerleri fena değil. Fiyatı diğer lastiklerden daha iyi. Hepsiburada'da 165 TL'ye alınabiliyor ama taktırma vs derken bayi fiyatını geçer. Mayıs sonuna kadar da indirim ve 60 TL bonus kampanyası var. Kullanıcı yorumlarının neredeyse tamamı olumlu. 1-2 tane olumsuz yorum gördüm sadece. Bayilerde şu anda 2016 var hala. 2017 denk gelmedi. Mayıs sonunu bekleyeceğim ki hem 2017'ler de gelsin. Çok çok elzem bir durum olmazsa Lassa Greenways alacağım gibi görünüyor.

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Arkadaşlar bu gün itibarı ile FALKEN ZX 914 ECORUN 205 55 16 4 ADET LASTİK aldım, A-C performans, 68 db ses , takma balans vs ücretsiz, yarın taktıracağım. fiatı 680.00 TL 50 TL hediye çeki, 1 adet klima temizleme spreyi HEDİYE, 50 TL de kredi kartı hediyesi. vs vs vs. malum toyo lar resmen odun gibi olmuş.

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
Arkadaşlar bu gün itibarı ile FALKEN ZX 914 ECORUN 205 55 16 4 ADET LASTİK aldım, A-C performans, 68 db ses , takma balans vs ücretsiz, yarın taktıracağım. fiatı 680.00 TL 50 TL hediye çeki, 1 adet klima temizleme spreyi HEDİYE, 50 TL de kredi kartı hediyesi. vs vs vs. malum toyo lar resmen odun gibi olmuş.
hayırlı olsun. iyi günlerde kullanın.
ben de aynı lastiklerden almayı planlıyordum..
2013 nisanda aldığım conti-premium5 ile 4 sezon ve yaklaşık 60bin km yol yaptım. sanki daha kullanırım gibi geliyordu ama 2 farklı lastikçi lastiklerden ikisinin asimetrik aşındığını ve kesin değiştirmemi söylemişlerdi. bu yüzden lastikleri yennilemeye kadar verdim.

sizin fiyat çok iyi geldi. mahsuru yoksa adres-bayii bilgisi alabilrmiyiz?

Üst Alt