Lastik Taban Genişliğinin Arttırılması

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
195x65x15 orjinal ebatı 17" yaparsak en uygun (piyasada en çok bulunan ebat olarak) 225x45x17 oluyor birebir aynı çapta % değişimi yok tavsiye edermisiniz ? Orjinal ebat alırsam nokian line serisi , 17 olursa zline serisi olacak fiyatlarıda 15:140 tl 17:240 tl ? Tek sorun nokian bayisinin denizlide olmayışı netten siparişle alacağım

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
195x65x15 orjinal ebatı 17" yaparsak en uygun (piyasada en çok bulunan ebat olarak) 225x45x17 oluyor birebir aynı çapta % değişimi yok tavsiye edermisiniz ? Orjinal ebat alırsam nokian line serisi , 17 olursa zline serisi olacak fiyatlarıda 15:140 tl 17:240 tl ? Tek sorun nokian bayisinin denizlide olmayışı netten siparişle alacağım

Aradaki fark yüzünden 17 ye geçmezdim şahsen. Eğer çok istiyorsanız yazlıkta kullanabilirsiniz ama 17" lastikler çok pahalı.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Aradaki fark yüzünden 17 ye geçmezdim şahsen. Eğer çok istiyorsanız yazlıkta kullanabilirsiniz ama 17" lastikler çok pahalı.
Zaten yazlık olacak lastikler kışın kar yağdığında kullanmıyorum aracı zorda kalırsam zincir takıyorum sadece , aradaki fark 4 lastikte 400 tl tabi birde yaklaşık 1000 tlye jantlar var , ikilemdeyim 15e devam etsemmi lastikleri değiştirmişken 17mi yapsam bilemiyorum ?

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Zaten yazlık olacak lastikler kışın kar yağdığında kullanmıyorum aracı zorda kalırsam zincir takıyorum sadece , aradaki fark 4 lastikte 400 tl tabi birde yaklaşık 1000 tlye jantlar var , ikilemdeyim 15e devam etsemmi lastikleri değiştirmişken 17mi yapsam bilemiyorum ?

Hocam valla sizin zevkiniz sizin kararınız. :) Yazlık lastik olunca değişir olay çünkü. Görünüş önemilyse değişin. Ama şahsen yol sesinin azlığı ve aracın konforu benim için önemli olduğundan 196-65-15 kullanıyorum. Performans istersem 36 psi basıyorum lastiklere, yolda yatma da yapmıyor. Şehiriçindeyse çukurlar vs olduğundan 33 psi a indiriyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Infinite bir süre daha seninle olacaksa ve maddi anlamda sıkıntıya girmeyeceksen kesinlikle 17" ve Nokian diyorum

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Infinite bir süre daha seninle olacaksa ve maddi anlamda sıkıntıya girmeyeceksen kesinlikle 17" ve Nokian diyorum
Aslında işler iyi giderse seneye değiştiririm gibi geliyor aracı , boşuna 1500 masraf edeceğim gibi birde ben durmam yay falanda almaya kalkarım hop birde amortisörler patlar 2500 e malolur bana valla bilemedim kilometre 100 ü geçti daha fazla binmem diye düşünüyorum ,boşver vazgeçtim 15e devam
Hocam valla sizin zevkiniz sizin kararınız. :) Yazlık lastik olunca değişir olay çünkü. Görünüş önemilyse değişin. Ama şahsen yol sesinin azlığı ve aracın konforu benim için önemli olduğundan 196-65-15 kullanıyorum. Performans istersem 36 psi basıyorum lastiklere, yolda yatma da yapmıyor. Şehiriçindeyse çukurlar vs olduğundan 33 psi a indiriyorum.
15" konfor bakımından bizim denizlinin bozuk yollarında bile vuruyor malesef 32 havayla geziyorum, 17 den vazgeçtim sanırım

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
BL kasanın altında 16'' dahi sıska dururken 15'' lerin görüntüsünü düşünemiyorum....Aracı satacaksan gerek yok ama mirai için 17 üretildiyse neden olmasın diyorum :) Birde bizim guzuların süspansiyon zaten çok sert inanın farkeden birşey göremedim ben...Eğer bu araçlarda konforu arttırmak istiyorsanız bunun için süspansiyon sistemini komple değiştirmeniz gerek isterseniz 14 jant takın aracın verdiği tepkiler hep aynı 16-daN 18 e geçiş yaptım sandımki patküt diye ses gelecek jant üzerinde gider gibi :) Baktım 205-55-16 nın verdiği tepkimelerle aynı...
Lastik ebadıyla oynayarak mazdanın süspansiyonunu yumuşatmak fikri bana göre yanlış bir reno megane fluence gibi bir süspansiyona sahip değil fakat yüksek hızlardaki viraj kabiliyeti yol tutuş sürüş zevki olarak asla bu süspansiyon sistemini değişmem :) Birde şöyle bir psikoloji oluşuyor aracın süspansiyon sert olunca bozuk yolda daha dikkatli daha yavaş kullanıyorsunuz yumuşak olsa hissetmeyecek pat küt diye gideceksiniz :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
BL kasanın altında 16'' dahi sıska dururken 15'' lerin görüntüsünü düşünemiyorum....Aracı satacaksan gerek yok ama mirai için 17 üretildiyse neden olmasın diyorum :) Birde bizim guzuların süspansiyon zaten çok sert inanın farkeden birşey göremedim ben...Eğer bu araçlarda konforu arttırmak istiyorsanız bunun için süspansiyon sistemini komple değiştirmeniz gerek isterseniz 14 jant takın aracın verdiği tepkiler hep aynı 16-daN 18 e geçiş yaptım sandımki patküt diye ses gelecek jant üzerinde gider gibi :) Baktım 205-55-16 nın verdiği tepkimelerle aynı...
Lastik ebadıyla oynayarak mazdanın süspansiyonunu yumuşatmak fikri bana göre yanlış bir reno megane fluence gibi bir süspansiyona sahip değil fakat yüksek hızlardaki viraj kabiliyeti yol tutuş sürüş zevki olarak asla bu süspansiyon sistemini değişmem :) Birde şöyle bir psikoloji oluşuyor aracın süspansiyon sert olunca bozuk yolda daha dikkatli daha yavaş kullanıyorsunuz yumuşak olsa hissetmeyecek pat küt diye gideceksiniz :)
İlk aldığım zaman fümeye boyattım jantları yoksa , o baya bir küçüklüğünü kapattı yoksa ilk sene 17ye geçerdim , şimdide seneye satarsam diyip takmak isteyorum bellide olmaz satmayabilirimde herşey iş durumuna bağlı , yoksa 17" vossen cv7 hayalim ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk aldığım zaman fümeye boyattım jantları yoksa , o baya bir küçüklüğünü kapattı yoksa ilk sene 17ye geçerdim , şimdide seneye satarsam diyip takmak isteyorum bellide olmaz satmayabilirimde herşey iş durumuna bağlı , yoksa 17" vossen cv7 hayalim ..

Evet Serkan, jantların koyu rengi sırıtmasını engelliyor, jantın boyutunu bilmeyenler 15 olduğunu anlayamaz bence... :)

Güzel taktik aslında.

Sen seneyi bekle yine de... Boşa masrafa gerek yok. :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3

Vossen candır :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Evet Serkan, jantların koyu rengi sırıtmasını engelliyor, jantın boyutunu bilmeyenler 15 olduğunu anlayamaz bence... :)

Güzel taktik aslında.

Sen seneyi bekle yine de... Boşa masrafa gerek yok. :D
Aynen abi uzaktan gören 16mı 17mi diye soruyor , senin tabirinle rengi göz yamulması yaşatıyor
Aynen tam japon araçlara uygun jantlar bence

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Ben de bi değişiklik düşünüyorum bu jant mevzusunda. Orijinal jant ve lastik ebatı 195 55 15 bu şekli bozmadan 16 jant yapsak lastik ebadı en uygun ne olmalı sizce?

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
205 55 16 olur oğuz mazda3 lerdeki gibi yanak aynı 55 kalır taban daha geniş 205 olur

Rakamsal olarak yanak aynı ama o yüzdelik hesaplamaydı sanırım. Örneğin 205x0,55=yanak 195x0,55=yanak
Bu hesaba göre büyük gibi sanki 205 55.
Yine de yanlışım varsa düzeltin. :)

maytalman52

Katılımcı
Rakamsal olarak yanak aynı ama o yüzdelik hesaplamaydı sanırım. Örneğin 205x0,55=yanak 195x0,55=yanak
Bu hesaba göre büyük gibi sanki 205 55.
Yine de yanlışım varsa düzeltin. :)
yok öyle değil :) eger mazda 3 le aynı ofset aynı bijon aralığındaysa takacagın lastiğin ölçüsü o oluyor kardeşim yanak 55 kalsın diyorsan.
Ortadaki ölçü lastiğin yanak ölçüsü sen doğal olarak inç buyuteceğin için 195 taban genişliğinde bi lastik takarsan janta küçük gelir bizim stepneler gibi durur dar ve buyuk. 5*114.3 ise orjinal jantların bijon aralıgı hem rahatsız etmicek hem 15 inçten daha guzel gosterecek lastik ölçüsü 205 55 16 olur mazda 3 ün bütün 16 inçlerini ayrıca mirai modelin 17' jantını da takarsın onun lastik ölçüsü de 215 55 17 idi bildigim kadarıyla

Üst Alt