Mazda 2 DE (2007-13) Lastik Seçimi

killua

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 2 Play 1.3
Araç Renk ve Tip
Füme
maşallah hocam ya. çok iyisiniz. evet ta kendisi... bana 50 yapalım dediler.

4 mevsim sordum.. kış lastikleri sordum...

lastikçi amca lassa dan kış lastiği önerdi. yazın da kullanabilirsin 80bin km den sonra değiştirmen gerekir dedi...

acemiyiz diye elinde o vardı da onu mu kakalamaya çalıştı anlamadım. bilen olmadığı için yanımda uzadım direk. müsait zamanda gelirim diyerekten.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Yalnış hatırlamıyorsam orijinal ebatın 185/55/15 olması lazım. Ben 195/50/15 Pirelli Cinturato P1 kullanıyorum. Testlerde birinci gelen, ıslak performansı iyi bir lastikti. Araştırıp almıştım. Fakat 50 yanak hali hazırda sert olan Mazda2'nin konforunu kötü yönde etkiliyor. Aile için kullanacaksanız, 60 yanağa yönelmenizi öneririm. Aksi taktirde 50 yanakla, özelllikle plastik tümseklerden geçerken zor anlar yaşayabilirsiniz.

Not: Özellikle lastikte yerli markalar değil de daha kaliteli markalara yönelirseniz, uzun süreli olarak yol güvenliğinizi artırabilieceğinizi düşünüyorum.

killua

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 2 Play 1.3
Araç Renk ve Tip
Füme
hocam 60 yanak sürttmez mi?
çok acemiyim sorularımı mazur görün .

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
hocam 60 yanak sürttmez mi?
çok acemiyim sorularımı mazur görün .
Orijinal ebat baz alınarak %3'lük oranda lastiğinizin ebatlarını değiştirebilirsiniz. 65 sürtebilir ama 60'da bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Zira yanlış hatırlamıyorsam başka bir forumda 60 taktıran vardı. Tabi 15 jant için konuşuyorum.

Alternatif lastik ebatlarınızı şu siteden hesaplayabilirsiniz.
Tyre Size Calculator

killua

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 2 Play 1.3
Araç Renk ve Tip
Füme
woow çok enteresan lastik ebatları çıktı yav:)

205 ler filan.. üstad kış lastiği değil sanırım 195/50/15 Pirelli Cinturato P1 ?

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
P1 yazlık hocam. Kışlık bakıyorsanız forumda sanırım çoğunluğun önereceği tek lastik markası Nokian olacaktır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
En uygun sekilde 185\50\16 oluyor ama ara kesit ve epey pahalı oluyor, uygun ölçü varsa Nokian tavsiye ederim, ve kışlık alıp yazın değişmeniz daha güzel olur maddiyat uygunsa tabi, yoksa dört mevsim olabilir.

60 yanak için jantları da değiştirmeniz gerekir ki bu da ekstra maliyet demektir.

killua

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 2 Play 1.3
Araç Renk ve Tip
Füme
hocam ilk lastik deneyimi olacağı için.. en uygunu neyse o olsun diyorum artık..

185 50 16 araştıayım bi.. 4 mevsim alsam daha güzel olur diye düşünüyorum.

edit.. baya baya ara değermiş. nerdeyse hiç hiç yok:) tükendi yazıp duruyorlar.. sakin kafa ile yarın bakıcam bakalım tekrardan.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Varsa kesit eger, daha uygun maliyetle Hankook ta tavsiye ederim hocam.

hocam ilk lastik deneyimi olacağı için.. en uygunu neyse o olsun diyorum artık..

185 50 16 araştıayım bi.. 4 mevsim alsam daha güzel olur diye düşünüyorum.

edit.. baya baya ara değermiş. nerdeyse hiç hiç yok:) tükendi yazıp duruyorlar.. sakin kafa ile yarın bakıcam bakalım tekrardan.
Aceleye gerek yok hocam, sakin ve derinden ilerleyip nokta atış yaparız, dur hele :)

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Hocam öncelikle kafanızda bir lastik belirleyip, bayiileri telefonla aramanızı tavsiye ederim. Bu şekilde internette stokta olmayan veya olup yüksek fiyata satılan lastikleri uyguna bulabilme şansınız var.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Arkadaşlar uzun süreli kullanım sonrasında yukarıda önerdiğim Pirelli Cinturato P1 Verde lastiğinin, özellikle 1 yıl ardından yolu düzgün tutmadığını, kaydırmaya başladığını gözlemlemiş bulunmaktayım. Bu sebeple artık bu ürünü önermiyorum.

Üst Alt