Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik Seçimi

Konu, 'Jant - Lastik - Yay [Modifiye]' kısmında Maytalman tarafından paylaşıldı.

 1. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Dikkat edilmesi gerek şeylerin başında emniyet gelir. Sonra sürüş konforu, dayanıklılık, sessiz sürüş gibi özellikler lastik alırken önem sırasına göre değerlendirilmelidir. Fakat tüm aranan özelliklerin bir arada olduğu bir lastik daha üretilmemiş olmakla beraber bilinmelidirki bazı özellikler ön plana çıkdıkca diğer aranılan değerler azalır. Mesela, konforlu bir sürüş için alınacak yumuşak bir yapıya sahip olan lastiklerin fren mesafesinin orta sertlikde olanlarınkine göre daha uzun olacaktır.

  Lastik seçimi yaparken sürücün kendini ve otomobilini tanıması çok önemlidir. Hızlı ve sert araç kullanan otomobil sahiplerinin, kullandıkları lastiklerden konfor beklentilerinin çok fazla olmaması gerekir. Eğer aracınızı sert ve hızlı sürüyorsanız mutlaka araç üreticilerinin önerdiği hız kodlarındaki lastikleri kulanınız.

  Kısacası lastik alırken öne çıkan en önemli kriter otomobilinizi nasıl kullandığınızdır. Sonra yol koşulları ve iklim şartları gelmektedir. Yol koşullarının çok iyi olmadığı ülkemizde yumuşak yapı özelliğine sahip olan lastiklerin darbelere karşı mukavemetinin az olacağıda unutulmamalıdır.

  İklim özellikleri; her lastiğin tüm iklim koşullarında aynı tepkileri vermesi beklenmez. Lastikler yapıları itibariyle iklim koşullarına göre farklılıklar gösterir burda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise kış koşullarının ağır geçtiği bölgelerde kış lastiği kullanılmasıdır.
   
 2. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Araçtaki Lastiklerin Başka Ne Gibi Görevleri Vardır?:

  Araçlarda lastik aksamı o aracın öncelikle ağırlığını sırtlamıştır. Aynı zamanda motordan kaynaklanan döndürme hareketini zemine aktararak hareket sağlar.

  Bir diğer görevi yoldan kaynaklanan sarsıntı ve darbeleri bünyesinde yok ederek araç içi konfora katkı sağlar.

  Sürücü Yavaşlamak istediğinde frenin potansiyel gücünü ve virajlarda direksiyon kontrolünde sürücülere kolaylıklar sağlar.
  Hangi tür yol olursa olsun farketmez (şose, asfalt, toprak) ve hava şartları ile birlikte ( yağmur, çamur, kar, buz) bütün bu durumlarda en iyi şekilde yola tutunmayı sağlayacak özellikte imal edilirler.

  Günümüzde otomobil bilinci gelişmiş bir çok vatandaşımız, araç lastikleri konusunda güvenlik ve konforla birlikte başka özellikleri de lastiklerinde görmek istiyor. Günümüzde gelişmiş modernizasyonu yapılmış olan lastik sistemleri sayesinde artık araç içinde çok daha hafif hissedilen sarsıntı sağlaması ve gürültüyü olabildiğince emmesi, düşük yuvarlanma direncine gibi özellikler ile yakıt tasarrufuna katkı sağlaması da lastiklerden beklentiler arasında yer alıyor. Açıkçası günümüz teknolojisi ile tüm bu isteklerin ve beklentilerin tek bir lastikte toplanması pek mümkün görünmüyor. Aradığımız en ideal lastik bu özelliklerden en fazlasını barındırabilen lastik olacak.

  Lastik Alımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

  Birincisi ebatlar; Otomobil firması o araç veya model için hangi ebatlarda lastiği uygun görmüşse o ebatlarda bir lastik almak olacak. Göze daha güzel görünmesi veya diğer sebeplerle lastik ebadını değiştirirken dikkatli olmak gerekir. Zira virajlarda dönüşlerde sıkıntı yaratabilir veya yol tutuşu zayıflayabilir. Bunun yanında ıslak zeminde kızaklama ihtimali de artmış olur. Diğer bir husus araçtaki km sayacı lastik ebatlarına göre çalıştığı için bu ebatların değişmesi göstergenin de size yanlış bilgiler sunmasına neden olabilir. Bu değişikler otomobillerin düzeninde de bazı arızalar çıkarabilir.

  Lastik alırken aşağıdaki hususları da araştırmanızı ve en uygun olanı seçmenizi öneririm:

  Katagoriler

  -Lastiklerin belirtilen fiyat aralığı
  -Lastik için belirtilen dayanıklılık ve kullanım süresinin uzunluğu
  - Lastik üretiminde kullanılan teknoloji
  -Araç içi konfora etkisi
  - Lastikler üzerinde yer alan desenler
  -Lastiklerin ne zaman üretildiği de önemli bir konu
  - Lastiklerin markası ve kullanım yaygınlığı
  - Daha önce yaşamış olduğunuz tecrübeler
  - Hangi ülkede üretilmiş olduğu
   
 3. karardvn

  karardvn Aktif

  Şehir:
  Karabük
 4. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Çok önem verilmesi gereken bir konu bence bu lastik konusu, bir çok kişi (söz meclisten dışarı) lastik alırken sadece markaya ve kaç inç olduğuna bakıp alıyor, oysaki fabrikasyon çıkışında lastiğin yük taşıma kapasitesi ve hız limitine göre uygun olan lastikle sunuluyor. Ama bu kodalara bakmaksızın gidip her hangi bir lastik alıp takan çok var.

  Bazı eşya ve araç-gereç leri alırken hesap kitap yapar, hatta ikame ürün bile kullanabilirim belki gereksiz masraftan kaçmak için ama söz konusu lastik olunca bütçemi sonuna kadar zorlarım. Çünkü biliyorum ki arabam ne kadar teknolojik donanımlarla donatılmış olsa da benim yerle bağlantımı sağlayan ve bu teknolojiyi tam anlamıyla kullanabilmemi sağlayacak şey lastiktir. Lastik iyi olmadıktan, ya da önerilenin dışında bir tercih yapılmışsa arabanın özellikleri devreden çıkıyor kısmen de olsa.
   

Sayfayı Paylaş