Lastik Ömrü ve Lastik Saklama Şekilleri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kışın yaklaşması nedeniyle, hem kışlık lastiklerin takılma zorunluğu hemde çıkan lastiklerin nasıl ve ne şekilde muhafaza edileceği soruları beyinlerde yankılanırken;

Bazı lastik satış ilanlarında Ankara Ticaret Odası'nın yapmış olduğu zorunlu açıklamada; "sıfır bir lastiğin uygun saklama koşullarında 10 yıl ömrü olduğunu öğrendim" ve bu saklama koşulları nedir diyerek araştırma yaptım...

LASTİK NASIL SAKLANIR, SAKLAMA KOŞULLARI NELERDİR?

Lastikler, serin, kuru ve sıcak su boruları ile elektrik jeneratörü gibi ısı ve ozon kaynaklarından uzak ortamlarda saklanmalıdır.

Doğrudan güneş ışığına veya kötü hava koşullarına maruz kalmayacak şekilde havalandırılmış, kuru ve ılık bir mekanda (10 ile 25°C arası) depolanmalıdır.

Eğer lastikler, daha uzun bir süre saklanacaksa yola bastığı şekli ile saklanmalıdır. Uzun süre saklanacakları için yatık şekilde üst üste gelmemelerine özen gösterilmelidir. Aksi halde lastiğin, yanak olarak tabir edilen yüzeyinde deformasyon olacağından jantla birleşim yerinden hava kaçırması gibi problemler olabilir. Ayrıca uzun süre saklanan lastiklerde, karışım malzemesinin özelliğini yitirmesi ve çatlaklar oluşması olası sonuçtur.

JANT İLE SAKLAMA

1-Lastikler dikey konumda saklanmamalıdır.
2-Jantlar çengelle asılmalıdır.
3-Lastikler yığılmış olarak yatay konumda saklanmalıdır, ancak her 4 haftada bir en alttaki lastiğin deformasyonunu engellemek için konum değiştirilmelidir.

41424

JANTSIZ SAKLAMA

1-Lastikler yatay saklanmamalıdır.
2-Lastikler iplerle asılmamalıdır.
3-Lastikler dikey olarak saklanmalı ve her 4 haftada bir geniş bir açıyla değiştirilmelidir.

41425

Ayrıca; lastik saklamak için yeri müsait olmayanlar için bu işi ücret karşılığında yapan işletmeler mevcut, reklama girmesin diye buraya yazmıyorum.

Sağlıcakla, kazasız günler...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
İlk cümlede bir düşüklük mü var abi serin kuru yerde saklanıp sıcak su borularından vs uzak mı tutulacak :) Hiç bilmiyordum abi teşekkürler bana kalsa üst üste 4'lerdim :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlk cümlede bir düşüklük mü var abi serin kuru yerde saklanıp sıcak su borularından vs uzak mı tutulacak :) Hiç bilmiyordum abi teşekkürler bana kalsa üst üste 4'lerdim :)

Sıcak su borusu ısı kaynağı olarak değerlendirilmekte hocam... İdeal sıcaklık 10-25 olarak verilmiş zaten.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güzel bilgiler bunlar abi sağol, yalnız bir lastiği nerede ne şekilde saklarsan sakla 10 yıl ömrünün olmayacağını düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güzel bilgiler bunlar abi sağol, yalnız bir lastiği nerede ne şekilde saklarsan sakla 10 yıl ömrünün olmayacağını düşünüyorum.

Bende öyle düşünüyorum ama koskoca Ankara Ticaret Odası işin içinde olunca da iş değişiyor sanırım...

Ekli dosyalar

• Otolastikduyuru.jpg
    Otolastikduyuru.jpg
    124.4 KB · Görüntüleme: 26

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Çok verimli bilgiler..Teşekkürler Veli abi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Vays güzel bilgiler bunlar eline sağlık abi ;)

Üst Alt