Lada Yine Yeniden

Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#1
Renault-Nissan yönetimine giren Rus Lada, tümüyle yenilediği modellerini Türkiye’de de satışa sunmayı planlıyor. Çelik Motor distribütörlüğümüz devam ediyor açıklaması yaparken, Lada Azerbaycan distribütörü de Türkiye’de satış yapacağını duyuruyor.SÜMER DEMİRCİLER
sumer.demirciler@aksam.com.tr

Türk tüketiciler 1990’lı yıllarda pazarda fırtına gibi esip, satış listelerinin zirvesine oturan iki markayı Rus Lada ve Çek Skoda’yı çok iyi hatırlar. Uygun fiyatları ve tutumlu motorlarıyla satış rekoru kıran Lada Samara ile Skoda Favorit modelleri hâlâ yollarımızda dolaşmaya devam ediyor. VW çatısı altına giren Skoda, kabuk değiştirip gerek teknoloji gerekse tasarım olarak Avrupa’nın güçlü markaları arasındaki yerini alırken, değişime ayak uyduramayan Lada, uzun bir kış uykusuna yattı. Ancak, artık uyuyan Rus devi kısa süre sonra tekrar uyanmak üzere.

FRANSIZLAR DİREKSİYONA GEÇTİ

Rusya’nın en büyük üreticisi, Lada markasının sahibi AvtoVAZ ile işbirliğine giren Renault-Nissan ittifakı, geçtiğimiz günlerde şirketin yüzde 50.1 hissesini 742 milyon dolar ödeyerek satın alınca markanın kaderi değişti. Şirketin direksiyonuna geçen ittifak, uzun süredir devam ettiği teknoloji transferini daha da hızlandırdı. 400 milyon euro ekstra yatırım yapılan Rusya Togliatti'deki fabrikaya dünyanın en büyük üretim tesislerinden birini dönüştü. Bu fabrikada üç markanın ortaklığıyla yılda 1.6 milyon adet araç üretilmesi planlanıyor.

RUSYA'DA OTOYA TALEP YÜKSEK

Rusya, kişi başına düşen araç sayısı bakımından, ülkemiz gibi Avrupa’nın talebi en yüksek pazarı. Batı Avrupa’da 1000 kişiye düşen otomobil sayısı 613’ken bu rakam Türkiye’de 151, Rusya’da ise 260. Araç satışlarındaki yükselişe bakıldığında da şu anda yılda 3 milyon aracın satıldığı Rusya pazarının 2017’ye kadar her yıl ortalama yüzde 3 büyümesi öngörülüyor. Kısa bir süre içinde Avrupa’nın en büyük araç pazarı olması beklenen Rusya’da otomobil üretim kapasitesi de yıllık 3 milyon adede ulaştı.

5 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR

Rusya’nın en büyük otomobil üretici AvtoVAZ ie ortakları Renault ve Nissan geçen yıl 890 bin 433 araç satışı gerçekleştirdi. Şirketin 15 farklı modelde ürettiği Lada markalı araçların Rusya fiyatları 5 bin dolardan başlıyor. Rusya'da Volkswagen’in 315 bin 937 araç sattı.

Çelik Motor'la yola devam

Lada’nın Türkiye distribütörlüğünün devam ettiğini vurgulayan Çelik Motor KİA Genel Müdürü Bora Koçak, “Biz halen sattığımız araçlara satış sonrası desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz . Uzun süreden beri LADA’da ihracat pazarlarına uygun bir ürün olmadığı için ise satış faaliyetimiz yok. Yeni Lada modelleriyle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor” açıklaması yaptı. Öte yandan Lada Türkiye A.Ş’nin sitesinde yayınladığı telefon numaralarından ulaşılamazken, verilen e-posta adresinden de herhangi bir yanıt alınamıyor. Ayrıca ODD kayıtlarında da distribütör Çelik Motor görünüyor.

DiSTRiBÜTÖR SAVAŞI MI?

Uzun süredir ülkemiz pazarında satılacak bir modeli bulunmayan Lada markasında ilginç gelişmeler de yaşanıyor. Yıllardır markayı ülkemizde temsil edip, başarılı satış rakamlarına ulaştıran Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor, distribütörlük anlaşmasının devam ettiğini belirtiyor. Ancak, Lada Azerbaycan Distribütörü XEZER LADA ile Türkiye’den Demirbaş İnşaat’ın ortak şirketi Lada Türkiye Otomotiv de distribütör olduğunu duyuruyor.

Türkiye Lada'nın hedefinde

Lada fabrikasının tam kapasiteyle çalışmaya başlayacağı önümüzdeki yıldan itibaren, firma ihracata da yüklenecek. Rusya, artık her yıl 1 milyon adetten fazla otomobil ihraç etmeyi planlıyor. Bunun büyük bölümü de Lada tarafından gerçekleştirilecek. Hedefte de doğal olarak marka bilinirliği çok yüksek ve otomobil talebi her yıl artan ülkemiz var. Tasarımdan teknolojiye kadar yenilenmiş, Renault-Nissan ile ortak motor ve platformları kullanan yeni Lada'nın fiyat avantajıyla Türkiye'de eski başarılarını tekrar etmesi çok zor görünmüyor.
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#2
çocukluğumda samara hb modeli vardı söküp takmadığım tamir etmediğim yeri kalmamıştı
Neler olur bilinmez ama bir lada niva hala beni çekmiyor değil
Nissan ağırlığını koyarsa işe güzel bişeyler çıkar ama Reno ya kalırsa
Dacia tarzı araçlar çıkması muhtemel...
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#3
Muhtemelen aynı çizgide araçlar üretilmeye devam edecektir. Niva yı Duster gibi yaparlar artık, yarı kurbağa yarı otomobil gibi bir şey çıkar ortaya. Niva bir dönem bizde vardı kar çamur dinlemezdi sağolsun çok kahrımızı çekti.
 
Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
#4
çocukluğumda samara hb modeli vardı söküp takmadığım tamir etmediğim yeri kalmamıştı
Neler olur bilinmez ama bir lada niva hala beni çekmiyor değil
Nissan ağırlığını koyarsa işe güzel bişeyler çıkar ama Reno ya kalırsa
Dacia tarzı araçlar çıkması muhtemel...
Lada Niva benide çekiyor. Malum karadenizliyiz alıp bitane dağlara vurmak lazım :) Pahalı bir araçda değil :)
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#6
Nissan'ın ağırlığını koyabileceğini sanmıyorum çünki onun da yönetimi Röno'nun elinde diye biliyorum...

Dacia'nın ucuz otomobili piyasaya çıkmadan önce Röno'nun hayali, bu tarz araçları ucuza üretip, gelişmekte olan ülkelere satmaktı, Dacia ile harika iş başardılar, sıra Lada'da sanırım...
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#8
Çok güçlü bir 4*4 ü vardır. Ya lastiği kopartıp parçalayacak ya gidecek başka şansı yok.