Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Körfez Köprüsü Açılıyor, Geçiş Ücreti Ne Kadar Olacak?

Konu, 'Gündem' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirmesi hedeflenen Körfez Köprüsü Geçişinin açılış tarihi Mayıs 2016 sonuna doğru olması planlanıyor.

Köprü ulaşıma açıldığında körfezi dolaşarak 2 saat, feribotla 1 saat olan İzmit Körfezi geçiş süresi yaklaşık 6 dakikaya inecek. Köprüden geçiş ücreti 120 TL olacak.

35 metre 93 santim genişliğinde 113 tabliyenin montajı tamamlanırken, 2 bin 682 metre uzunluğundaki köprü bin 550 metre orta açıklığıyla dünyanın en büyük orta açıklığa sahip 4'üncü asma köprüsü oldu. Köprünün ayaklarının bulunduğu Kocaeli Dilovası ile Yalova Hersek Burnu'nda bulunan şantiyelerde hummalı çalışmalar devam ederken, köprünün Mayıs ayında ulaşıma açılması planlanıyor.

Yaklaşık 1.1 milyar dolar yatırımla yapılan Kocaeli ve Yalova istikametlerine 3'er şeritli yapılan köprüde 1 de hizmet şeridi bulunacak.

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil), 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak.

252 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliğine sahip, bin 550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan köprünün, kuzey ve güney ankraj bloklarının yüzde 99,5'i tamamlandı.

hagakure ve hakan_emre bunu beğendi.
  2. Uyumsuzelement

Uyumsuzelement Sessiz

Araç Markası:
    Mazda6
    Araç Renk ve Tip:
    Soul Red
    e daha dün kanallardan birinde 35 TL gibi bişey deniyordu 120 TL nedir yahu,sürerim arabamı paşalar gibi eski yola zaten kullanmaya sebep arıyorum :))

3. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Aynı düşüncedeyim, zaten guzuları kullanmak için fırsat arıyoruz neden üzerine para verip daha az kullanalım di mi?

Bu habere yapılan yorumun birisinde; Türkiye çağ atlıyor, 120 lira az bile 200 lira olsun şeklinde bir şeyler gördüm de zor tuttum kendimi...

Yıllardır şunu anlamamışımdır; verginizi verin ki, size yol su elektrik olarak geri dönsün diye propaganda yapan sistem, yapılan şeyleri vatandaşın kullanması için neden tekrar para alıp, aldığı paranın da tekrar vergisini alır ?? :rolleyes:

:D :D

Kocaeli de otururken; feribot ile daha kısa yol varken hep Körfez'i dolaşırdım veya Sakarya üzerinden giderdim (bu yolda trafik ışığı daha az) hem aracımın keyfini sürmek için hem de bana dayatılan saçma sapan şeylere tepki koymak için.

alper ve hagakure bunu beğendi.
  4. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Eskihisar -Topçular daha olmadı Körfez'i dolaşırım,120 TL nedir arkadaş. Bu yapılan yol köprü vesaire benim vergilerim ile yapılıyorsa daha üzerine neden geçiş parası veriyorum...Yeni köprü benim rahatlığım ama aynı zamanda cebimin hafiflemesi demek sanırım.

hakan_emre ve domestos bunu beğendi.
  5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Yapılan iş çok güzel, sistem sağlıklı bir şekilde yapıldıysa (intihar eden Japon mühendis aklıma geldi) ama neredeyse 1 depo yakıt parası verip bunu acil işi ve parası olanın haricinde kullanmayı düşünmeyecek galiba kimse ..uçak daha ucuz köprü ücretinden

Özgür ve hagakure bunu beğendi.
  6. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Yarı fiyatına hem de 3 te 1 zamanda gidilebiliyor :)

ezmocesteri bunu beğendi.
  7. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    İzmire gidiş dönüş uçak bileti 68.40 tl'ye aldım, 4 taksitle. Varın gerisini siz düşünün.

8. Teknisyen

Teknisyen Katılımcı

Araç Markası:
    Yok
    Araç Renk ve Tip:
    Yok
    Bu fiyatla kimse geçmez o köprüden. Sonra Hükümette deli Dumrula bağlar olayı. Ağır vasıta yada büyük araçların körfeze girişini yasaklar köprü için mecburi istikamet koyar onlarda mecburen geçerler.Tabi geçerlerken ettikleri küfürde Yalova'dan Tekirdağ'a köprü olur..Hemde en az 10 şerit :D

ismail-1903 ve domestos bunu beğendi.
  9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Köprünün adı; "Osman Gazi" olarak belirlenmiş ve vakti nakde çevirdik denilmiş... Çok doğru söylemiş haşmetlim... Vatandaşın vakti, onlar için nakite dönüşüyor... :D :D

Böyle bir pot bari kırmayın !!

hakan_emre ve hagakure bunu beğendi.
  10. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Bayram seyahatleri ve cuma akşam pazartesi sabah gibi yoğun zamanlarda insanlar her türlü kullanır. Otobüsler ve tırlar için fiyat aşırı yüksek olmazsa onlarda kullanır. Sonuç olarak çok yakıyor onlar ve zamanla yarışıyorlar çoğu zaman. Ama bizim gibi keyfi gezenler için mantıksız oldukça. 120 liraya 60 lt gaz alır 700 km yol giderim

domestos bunu beğendi.
  11. alper

alper Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 İmpressive
    Araç Renk ve Tip:
    Alüminyum Gri-Sedan
    beğen - beğen - beğen - alkış -alkış - alkış ( resimleri bulamadım yazıyla anlatayım hislerimi :))):)

domestos bunu beğendi.
  12. alper

alper Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 İmpressive
    Araç Renk ve Tip:
    Alüminyum Gri-Sedan
    Uçak ücretiyle karşılaştırmak aklıma gelmemişti ama süper yakalamışsınız.
    Daha geçen hafta İstanbul - kayseri gidiş-dönüş 120 ye aldım bileti:) hemde anadolujet:) aldığın ekstra nefese pasa isteyen pegasusda değil:)

ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  13. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Son üç yıldır sıklıkla Yalova-İstanbul seferi yapmama rağmen tek bir kere vapurla geçiş yapmıştım.. Zaten arabayla geçmek için bahane arıyorken bu fiyatlandırma ile bahane aramama da gerek kalmaz.. otoyolda takılırım bir tane macera ruhlu şoförün arkasına ben onu geçerim o beni geçer.. bir sağa geçerim bir sola..

250 km'lik yolumu tamamladığımda tüm fazla enerjimi tüketmiş olarak hayatıma devam ederim :)

Dipnot: Macera ruhtan kasıt trafiği birbirine katmak değil, tüm şerit değiştirmelerimi nizami yaparım..

ezmocesteri, domestos ve hagakure bunu beğendi.
  14. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Bayram seyran da 3-4 TL ücreti vermemek için köprü girişinde 2-3 saat bekleyip gece 12 den sonra geçen vatandaşım mı verecek ? imkansız.Adamlar yolda para harcamamak için gezer mutfak misali memlekete gidiyorlar.
    Çok çok acil bir durumum var ise giderim S. Gökçen'e atlarım uçağa 1 saatte oradayım..

hakan_emre, böcek ve domestos bunu beğendi.
  15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İki yorum da anlık gelişen olaylara göre şekillenecek bir durum bence... Cenazedir, bayramdır, seyrandır belki kullanacak olan çıkacaktır... Fakat; Naim abinin bahsettiği durumdan dolayı da kullanmayan çok olacaktır...

İsmail'in bahsettiği ikinci durum ise kesin gibi bir şey; ağır vasıta ve otobüsler isterse 300 lira olsun mecburen veya seve seve :p bu güzergahı kullanacaklardır... :)

Bir de; her türlü geçiş üstünlüğü olan; siyasi ve mülki zevat bu köprüyü zevkle kullanacaktır, nasıl olsa faturayı bir şekilde vatandaş ödüyor. :)

hagakure bunu beğendi.
  16. Uyumsuzelement

Uyumsuzelement Sessiz

Araç Markası:
    Mazda6
    Araç Renk ve Tip:
    Soul Red
    Köprü eğer yap işlet devret modeliyle yapıldıysa, yapan firmaya günlük geçecek araç sayısı taahhüdü verilmiştir (elin adamı eşek değil para kazanmayacağı projeye girmez) geçsekte geçmesekte eksik kalan kısım devlet eliyle vergi yoluyla yine bizden çıkar bide böyle düşünün :)

17. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Yap-işlet-devret modeliyle yapılmış. Geçiş ücreti 35 Dolar (!) + KDV olacakmış. Nakdi ödemenin dışında HGS tarzı bir uygulama olursa HGS'ye dolar da yükletiriz artık. :D

Şahsen İzmir'den Avrupa yakasına gittiğimde Çanakkale yolunu tercih ettim. Hazır fırsat bulmuşum, İstanbul trafiğinde tın tın gitmektense 200 km fazladan ama rahat giderim daha iyi. :D Hazır guzu keyfi için yer arıyoruz. :D

18. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Evet olayın birde bu boyutu var maalesef...

19. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Benim anlamadığım 9 saatlik yolun 2 saatlik körfez kısmını 6 dakikaya inecek.
    Yani 9 saat - 2 saat + 6 dakikadan 7 saat 6 dakika olması gerekirken niye 3.5 saat oluyor :)

grafff bunu beğendi.
  20. mtutun

mtutun Üstad Üstad

35-USD + KDV gibi bir geçiş ücretini bu sabah CNN Türk'te Parametre programında duydum.

Ciddi yüksek bir rakam ve neden USD? Ve KDV nasıl olacak? Fatura mı, fiş mi verecekler? Yoksa OGS ile mi geçilecek? OGS ile geçilecekse KDV'yi dahil söyleseler daha iyi değil mi?

Ben bu köprü trafik yoğunluğunu bir kısmını alırsa, Körfez'i büyük bir keyifle geze geze dolanırım... Bence ben hariç herkese bu köprüden geçmek zorunlu olmalı!

Sayfayı Paylaş