Mazda 3 BL (2009-13) Komple İç Temizliği - İzolasyon (Traktörün Yeniden Doğuşu Vol.2)

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Bende bugün gaza geldim bagaji komple söktüm 3mm bituself ve 6mm yumurta tipi kendinden yapışkanlı profesyonel ses yalıtım süngeri döşedim ankarada aksa ses yalıtım firmasından aldım en iyisinden ama bisey farketmedi ses anlamında..Ne kadar yalıtım yapılırsa yapılsın on motor kısmından gelen ses çok daha fazla olduğundan o diğer taraflardan gelen sesi bakılıyor. Davlumbaz uci yalıtım ve yumuşak lastik dışında gerik kalan kısmın yalıtımı çok önemi yok gibi geldi. Direksiyon arkasına kadar ulasilabilse en önemli yer orası.

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Murat abi taban için kaç bitüself yetti? Kaç m2. Ağır ses yalıtım bariyeri alacağım da. kaç m2 almam gerektiğini kestiremiyorum. koltukların altı için 1 er m2 olsa, 1er m2 için de ayakaltının motor duvarına doğru kısmı için düşündüm ve toplamda 6 m2 diye bir rakam çıkardım. Ne dersin?

Bitüselfi de kapılar için 10 cm lik olandan almıştım. yarısı 1 kapıya yetti. arkaya da 10cm likten alacağım. ama m2/fiyat hesabından taban için 20 ya da 30 luk alacağım. sen ne kullandın tabanda bitüselfde, ve kaç rulo gitti?

Kapılarda oto ses yalıtım ürünü 8 i kullanacağım. 2 tane almıştım arka 2 kapı için de alacağım. Tavan için de bu ürünü düşünüyorum. Yapışkanlı olmasından ötürü ve hem sünger hem ses yalıtım bariyeri barındırdığı için. Aynı zamanda bu ürünlerden artan kısmını bagajın yan duvarlarında kullanmayı düşünüyorum.

Taban için sadece 2.5 mm lik ağır ses yalıtım bariyeri kullanmayı planlıyorum, bitüself üstüne tabiki de. Yaşam alanı için 6 m2 düşünüyorum. Bagaja sonra yerleştirmeyi planlıyorum. Oraya da tahmini 2 m2 gider.

Motor kısmı için de yine ağır ses yalıtım bariyeri üstüne de firex planlıyorum. Adetaşyapıda firex 5m2 şeklinde satılıyor. ayakaltı hizasının ileri kısmına yerleştirebildiğim kadar yerleştiririm. Artan kısmını da bagajda kullanırım.

Diye düşünüyorum.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eni 20 cm. olanından 2,5 rulodan biraz daha fazla gitti. Bagaj, pandizot dahil ;) 2 tane alsan yeter sana, bagaja girişmeyeceksen.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eni 20 cm. olanından 2,5 rulodan biraz daha fazla gitti. Bagaj, pandizot dahil ;) 2 tane alsan yeter sana, bagaja girişmeyeceksen.
tamamdır sağolasın. yok girişeceğim de bagajın süngerini sonra koyacağım. tavanla birlikte 3 rulo 20 cm lik bitü yeter o zaman bana. ;)kapılar için de 1 tane daha 10 cm lik alırım.
Daha kaput ve davlumbazlar da var halbuki oy oy. :D neyse zamanla.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
tamamdır sağolasın. yok girişeceğim de bagajın süngerini sonra koyacağım. tavanla birlikte 3 rulo 20 cm lik bitü yeter o zaman bana. ;)kapılar için de 1 tane daha 10 cm lik alırım.
Daha kaput ve davlumbazlar da var halbuki oy oy. :D neyse zamanla.

Tek seferde al, banka üzerinden taksit yaptır o zaman dokunmuyor :D

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Murat hocamın yardimiyla Dün 15*10cm (50tl) butiself aldım bagaji hiç boş kalmayacak şekilde kapladım yarısı arttı. 3 tane 50*50 sünger aldım 23tl tanesi iyisinden aldım komple kapattı bagaji.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Murat hocamın yardimiyla Dün 15*10cm (50tl) butiself aldım bagaji hiç boş kalmayacak şekilde kapladım yarısı arttı. 3 tane 50*50 sünger aldım 23tl tanesi iyisinden aldım komple kapattı bagaji.
Resim?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Makyajsiz BL otomatik ;
-Direksiyon altinda kapak yok.
-Torpido altinda kapak var.

Makyajli BL otomatik ;)

Makyajsiz BL benzinli manuel;
-?
-?

Makyajli BL benzinli manuel;

-?
-?

Makyajsiz BL manuel dizel;

-Direksiyon altinda kapak + sunger var.
-Torpido altinda kapak + sunger var.

Makyajli BL manuel dizel ;

-Direksiyon altinda kapak + 2 katli elyafli bi izolasyon var.kaliteli ve ozenle yapilmis.
-Torpido altinda kapak + 2 katli elyafli bi izolasyon var.kaliteli ve ozenle yapilmis.

1-BL makyajli benzinli manuel ve makyajsiz benzinli manuel sahipleri bu bolumleri kontrol edebilirmi?Onlarda ne var ?

2-BL dizel makyajlinin direksiyon altindaki kapak ve izolasyonu , torpido altindaki izolasyonunu alsak BL benzinli icin katkisi olurmu?
Sonucda bunun yapilmasinin mazda muhendisleri belirlemis vardir bi bildikleri diyorum ama sizce???

A-Acaba pahalimidir?
B-Gereklimidir?
C-Benden baska fark eden varmi?
D-Kadir sen kafayimi yedin?
E-Olum baska isinmi yok?

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İllaki bi sebebi vardır da onun yerine firex sünger alıp oralara tıksan çok daha fazla verim alırsın.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İki gündür söküyorum ben de hazır tatildeyken..Bi yandan detaylı temizlik.. Bi yandan tabanı ve kapıları elden geçirdim. Silikon+mebran destekle birlikte.

Pedalların altındaki eğimden düzlüğe gelene kadar kısımda kalın beyaz keçe ve keçe altında 8-10 mmlik beyaz strafor var.
Ordan itibaren kaplamayı yaptım.
Kışın yaptığım bagajdaki süngerlerde gevşemeler bırakmalar olmuş, yarın onları da silikon destekle tekrar yapıştıracağım.
İki ayrı programla kol dayama üzerinden 120 km hız sabitleyiciyle Tekirdağ yolunda 75 ve 83 db ortalamalarla ölçüm yaptım.
İki prorgam farklı ortalama verdi ama sorun değil. Aynı yolda aynı hızda yine bu programları kullanarak ölçeceğim ve ne kadar faydası olmuş olmamış ona bakacağım.
-5 db ye razıyım ben :)

Makyajsiz BL otomatik ;

Makyajli BL otomatik ;)

Makyajsiz BL benzinli manuel;
-?
-?

Makyajli BL benzinli manuel;

-?
-?

Makyajsiz BL manuel dizel;

-Direksiyon altinda kapak + sunger var.
-Torpido altinda kapak + sunger var.

Makyajli BL manuel dizel ;

-Direksiyon altinda kapak + 2 katli elyafli bi izolasyon var.kaliteli ve ozenle yapilmis.
-Torpido altinda kapak + 2 katli elyafli bi izolasyon var.kaliteli ve ozenle yapilmis.

1-BL makyajli benzinli manuel ve makyajsiz benzinli manuel sahipleri bu bolumleri kontrol edebilirmi?Onlarda ne var ?

2-BL dizel makyajlinin direksiyon altindaki kapak ve izolasyonu , torpido altindaki izolasyonunu alsak BL benzinli icin katkisi olurmu?
Sonucda bunun yapilmasinin mazda muhendisleri belirlemis vardir bi bildikleri diyorum ama sizce???

A-Acaba pahalimidir?
B-Gereklimidir?
C-Benden baska fark eden varmi?
D-Kadir sen kafayimi yedin?
E-Olum baska isinmi yok?

Dizelin gürültüsünü kesmek için ekstra birşeyler olmalı mutlaka.. :)
Adamlar zaten bi seviye koymuş, onu kurtarsak tamam demişler. Benzinlide sesi belli düzeye getirmiş, dizelde farkı kapatacak kadar ilaveler yapıp bırakmışlar :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
DSC_0003.JPG
Sonunda yolda tekrar ölçüm yaptım.
His olarak biraz daha tok ve kapıdan değilde camlardan gelen ses daha fazla gibi artık.
Aynı programlarla 110 km sabit hızda aynı yolda ölçtüğümde birinci program işlem öncesi 75db ortalama verirken şimdi 71db ortalama verdi.
Diğer programda 83db ortalama verirken işlem sonrası ölçümde 79 db ortalama verdi.

Yani 4db düşüş var. Bu kadar zahmete değer mi sorusu herkes için tartışılabilir. Ben detaylı temizlik yapmak için zaten söktüğümden ekstra zahmet olmadı. Ama sadece izolasyon için girişecek arkadaşlar için değer bazında fikir verir umarım.
Bu arada ben aracın tabanını 2 farklı mebran ile 2 kat kapladım. Katlardan biri düz ve daha yumuşak hamurlu bi tık ince malzeme, diğeri alüminyumu pürüzlü ve mebranı daha sert malzeme.
Bir kaç foto da benden gelsin.
(pedalların altındaki keçe ve altındaki straforda ekte.)
DSC_0003.JPG
DSC_0939.JPG
DSC_0940.JPG
DSC_0941.JPG

DSC_0929.JPG
DSC_0927.JPG
DSC_0928.JPG

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
3 db azalınca sesin %50 azaldığı hissi vermesi gerekir. 4 db ölçen programlar mikrofon kullanıdğından hatalı ölçümler verebilir. His olarak %50 civarına inmediyse 3 db bile yetmemiştir. 1 db bile yeri geliyor baya farkettiriyor çünkü.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ellerine sağlık.
Kapı iç döşemesini sökerken dikkat edilmesi gereken nokta varmı yoksa direk sökülebilirmi?

@MutluTEKİRR @ibrasoft

Dikkat edilmesi gereken noktaları kendi konumda yazdım Kadir.
Cam kaldırma motoru yuvasından hafifçe döndürülerek çıkarılıyor. Buna dikkat etmek gerekli takarken. Bir de cam krikosunun 2 vida ucunu kapı panelinden çıkarmak biraz zorlayıcı olabiliyor takarken. Önce motoru yuvaya hafifçe döndürerek oturtacaksın, sonra o dar alanda krikonun 2 vida ucunu panelden çıkartıp hemen somunlarını takacaksın ki sonra zorlamasın.
Eğer cam ortada bırakılırsa panel çıkarıldığı gibi cam düşebilir, o nedenle en yukarıda tutturmakta fayda var.
Bir de panelin kaportaya değdiği yerde fitilimsi birşey var, ilk açarken zorluyor yapışmış oluyor tabi onca sene orada durmuş. Paneli çıkardıktan sonra da hem kaportadaki değdiği noktayı, hem de o panelin fitilimsi kısmını silmek lazım ki tekrar takıldığında tam yapışsın.

Üst Alt