Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Koltuk, Direksiyon, Dikiz Ayna Ayarları Nasıl Yapılır?

Konu, 'Video' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

 1. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Araba koltuk ve direksiyon ayarları nasıl yapılır?
  Araba yan ve dikiz aynası ayarları nasıl yapılır?


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
  immmir, ezmocesteri ve Oğuzhan bunu beğendi.
 2. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Paylaşım için teşekkürler Veli ,koltuk direksiyon tamam ama dikiz aynalarını biraz daha açmam lazımmış,benimkinde guzunun sağ ve sol tarafı görünüyor..
   
  domestos bunu beğendi.
 3. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Ayna ayarımın bozulmasına gıcık kaparım.
   
  domestos bunu beğendi.
 4. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Kör noktayı azaltmak için çok fazla dışa baktırdı ama ben ilk bakışta arabanın bir kısmını görmeden yapamam mesela, az da olsa arabanın ucunu görmem lazım.
   
 5. Murat

  Murat Kıdemli Üye

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Aynı ben :D :D Uçlardan da olsa her iki taraftanda aracı görmem lazım :D
   
  domestos bunu beğendi.
 6. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Ben genel anlamda bu durumdan şikayetçiyim... Eşim kullandığı an bütün ayarlar alt üst oluyor... En güzeli hafızalı koltuklar galiba...
   
  ezmocesteri bunu beğendi.
 7. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  En güzeli 2. araba. Otomatik ufak bir şey bul abi sen bütün dertlerin biter :D
   
 8. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Kontak anahtarını bile çevirmeden önce ilk hazırlamanız gereken şeylerden biri doğru koltuk pozisyonudur.Buna çoğunlukla fazla dikkat edilmez, veya yanlış örnek alınır ve daha zayıf araba kontrolü ve adale kasılmalarına sebep olur.
  Eğer çeşitli yarış otomobillerine bakarsanız değişik şekillerde oturuş pozisyonları olduğunu fark edersiniz.Açık tekerlekli CART ve Formula arabalarında genelde sürücü yatar pozisyonda olup kolları gergindir (aslında değildir).Tam kaporta kaplaması olan NASCAR türü yarış arabalarında ise söför daha dik ve neredeyse direksiyona yapışmış durumdadır. Bu pozisyonların hiç biri binek otomobillerinde kullanılması gereken doğru oturuş biçimi değildir. Açık tekerlekli yarış otomobillerinin gövdesi derin ve kokpit çok dardır.Bu durum sürücünün oturuş pozisyonunu belirler.Sürücünün bacakları dizde hafif bir açıyla neredeyse uzanmış pozisyondadır ve ayaklar neredeyse kalçaların altındadır.Bu araçların pedalları neredeyse birbirine deyecek kadar yakındır.Pedallar bileğinizi germe hareketinden birazcık fazla güç gerektirir.Sürücünün kollarını oynatabilmesi için çok az yer vardır fakat direksiyonu çevirmek için çok az bir döndürme yeterlidir.

  Açık tekerlekli otomobillerde fonksiyon (sürücünün oturuş pozisyonu ve kontrol operasyonu) aracın formuna (derin ve ince kokpit) göredir.

  Doğru koltuk ayarı için üç dikkat edilmesi gereken madde vardır.Bunların her biri aşağıda maddeler halinde geniş olarak açıklanmıştır.Binek otomobillerde pedal veya direksiyon sekli sizin yapınıza göre doğru yapıda veya uzunlukta olmayabilir.Fakat biraz fedakarlık edilip dengeli bir doğru oturuş pozisyonu bulunabilir.Üzerinde para harcadığınız yarış otomobillerinde veya cadde otomobillerinde pedal kolları veya değişik çaplarda ve derinliklerde direksiyon modifiyeleri ile mükemmel oturuş pozisyonu sağlanabilir.

  Madde 1

  İlk madde koltuğa oturmak, koltuğa oturulduğunda sürücünün arkası koltuğun arkasına dik durumda olmalı sürücünün kalçası da koltuğun arkasında ve altında olan kesimlerin ortasına sıkışmış olmalıdır.Bacakların içi koltuğun zeminiyle temasta olmalıdır.Bu pozisyonun amacı sürücünün vücudu ve koltuk arasındaki teması en yüksek düzeye çıkarmaktır.Bunun güvenlik açısından yararları yanında da sürücüye en zahmetsiz kullanımı sağlar.

  Madde 2

  İkinci madde kol pozisyonu.Yukarda tarif edildiği şekilde oturulduğunda sürücünün kolları tamamen uzanmış durumda bilekler direksiyonun üzerine konulabilecek uzaklıkta olmalıdır. Bu dönüşlerde uzanmış kolların hafifçe dirsekten bükülmesini sağlar.Bu pozisyonun amacı dönüşlerde kolların çok bükülmemesini sağlamaktır (omuzlar direksiyon tamamen çevrilip kollar çapraz pozisyonda iken bile kalkmayacak şekilde olmalıdır).Çok uzatılan ve gerilen kollar çabuk yorulmaya sebep olup sürücünün direksiyondaki titreşimleri hissetmesini de önler.

  Madde 3

  Üçüncü madde ise bacak pozisyonu.Bacaklar herhangi bir pedal komple ayak parmaklarının altındaki eklemli kişim basıldığında (ucuyla değil), dizlerden bükülmüş olmalıdır.Bu kollarda da olduğu gibi gerilmeyi engellemek içindir. Bununla birlikte bir sürü oto meraklısı binek otomobili kullanmaktadır, bunun için dizlerin konsol altına ya da direksiyonun altına yapışık olmamasına dikkat etmek gerekir.Hatta birkaç santim boşluk olması kaza anında yaralanmayı önlemek açısından çok yararlıdır.Sağ bacak için daha fazla diz mesafesi ayırmakta yarar vardır.Böylece topuğunuzun frende ve ayağınızın ucun unun gaz pedalında olmasını sağlayıp topuk-ayak ucu seklinde vites düşürebilirsiniz
   

Sayfayı Paylaş