Klima Kullanımı ve Bakım Hakkında

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Klima kullanımı ve genel bakımları hakkında bilgi vermek isteyenler buraya yazabilirler.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Klima hakkında kullanım yanlışlığı olarak bir bilgi vermek istiyorum.
Seyir halinde klimayı açmayınız. Eğer seyir halinde açma durumunda kalırsanız debriyaja basınız ve motor rölanti devrine indiğinde klimanızı açınız.
Devirli motorda klimayı açmak klima motorundaki kasnağı dağıtır. Klimacılar bunu söylemez çünkü en çok ekmeği bu tarz sorundan kazanırlar. Klima devreye girerken baskı tarzı mekanızması yoktur çat die girer çat diye devreden çıkar. Bu bir anda yüke girmeler zarar verir devir ne kadar düşükse o kadar uzun vadede dağılır. Devreden çıkarırken motor devri önemli değildir istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sağol bilgi için, ben hiç bir zaman buna dikkat etmedim şuana kadar, seyir halinde araç devrinde giderken açtığım çok oldu, rolanti hali derken ayağı gazdan kesmek yeterli mi seyir halinde ?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Sağol bilgi için, ben hiç bir zaman buna dikkat etmedim şuana kadar, seyir halinde araç devrinde giderken açtığım çok oldu, rolanti hali derken ayağı gazdan kesmek yeterli mi seyir halinde ?
Hayır ayağını gazda çek debriyaja bas devir rölanti devrine düşsün öle ac tutuna bas abi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bilgilendirme için çok teşekkür Murat

-Mobil uygulamadan gönderildi-

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arabayı iyice durma noktasına getir diyon yani :D İyi de bu saçma değil mi hocam, bunun önlemini almıyor mu üreticiler?, kaç kişi bunu biliyor yada bunu uyguluyor ki.

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
Otomatiklerde o zaman N ye alıp öyle açmak gerekir galiba.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Otomatiklerde seyir halinde yapmanızı tavsiye etmem. Seyir halinde N ye takıp açtığınızda klimayı korursunuz ama bu sefer de seyir halinde tekrar D ye almanız gerekeceğinden şanzımana zarar verebilir. Otomatik araç sahipleri zorunlu kalmadıkça durup ac yi açsın. İlla seyir halinde takmak isterlerse N ye falan almadan direk açsın yapacak bişey yok. Şanzıman klima kasnağından daha önemli :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Kesinlikle hayır, yüksek devirde N'ye alıp, tekrar D'ye almak tavsiye edilmiyor... Ben yavaşlıyorum, 50-60 km aralığında açıyorum klimayı...

Murat bilgilendirme için teşekkürler.

Son düzenleme:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Arabayı iyice durma noktasına getir diyon yani :D İyi de bu saçma değil mi hocam, bunun önlemini almıyor mu üreticiler?, kaç kişi bunu biliyor yada bunu uyguluyor ki.
Durma noktasına gelmez be abi abartma :) 2 snlik iş vites değiştirmenin 2 katı süre sürekli vites değiştiriyorsun buna mı takıldın abi:)
Parçalar zaten direk geçip çıkmak için sağlam yapılmaya çalışılmıştır ama niye devirli halde çekirip ömrünü kısaltasın ki abi. Yüksek devirde 5-6 kez klimayı devreye sok çıkar sok çıkar bak sonra noluyor. ya komple devreye girmez olur ya da boşluk yapar titreşimli çalışır. He rahatımızı bozmasakta olur tamiri çok pahalı değil bulunmaz parça da değil.
Kaç kişi uyguluyor sorusuna da uygulamayanlar sanayide abi klimacılar gaz basma ya da bu olay dışında iş yaptığı nadirdir. Modelli araçlarda olma olasılığı daha az ama yine de ben çok gördüm bu sorundan gelen modelli araç.

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Merhabalar, iyi cumalar.

Bu aracın kullanım kitapçığında, belirtildiği şekilde işlem yapılması hususunda hiç bir ibare yok, arkadaşlar neye göre bu değerlendirme yapılıyor, eğer öyle bir şey olsa vede sakıncalı da bulunsa, her halukarda bu bilginin kullanıcılara aktarılması gerekmezmiydi?

Hoşçakalın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar, iyi cumalar.

Bu aracın kullanım kitapçığında, belirtildiği şekilde işlem yapılması hususunda hiç bir ibare yok, arkadaşlar neye göre bu değerlendirme yapılıyor, eğer öyle bir şey olsa vede sakıncalı da bulunsa, her halukarda bu bilginin kullanıcılara aktarılması gerekmezmiydi?

Hoşçakalın.

Abi ona kalırsa aracınızı şu devirde bu kilometrede devirli kullanın veya haftalık yağını suyunu kontrol edin ne bileyim kasislerden şöyle geçin böyle geçin diye de yazmıyor...

Bu sadece klimanın uzun ömürlü olması için basit bir önlem. 120 ile giden ve 3 bin devir çevirirken o kasnağın devreye girmesi var, 1500 devirde veya rölantide devreye girmesi var...

Mazda gibi bir markada bu tarz kronik arızanın yaşanacağını sanmıyorum ama böyle bir ihtimalde var, anlatılmak istenilende bu.

Saygılar, kazasız günler... :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Merhabalar, iyi cumalar.

Hoşçakalın.
Benim dediğimin kitapçığa yazılacak bir durumu yok. Araçlar 3 sene garantili çıkar. Bu sure içinde bozulacak kadar hassas değil tabikide. Özenli kullanıcı bilgisi olarak verdim bunu. Kitapçıkta tümseklere yüksek hızda girmeyin de yazmıyor ama bozuk yollarda hızlı ve sert sürüş sergilenirse alt takım bozulur. Bu da klimanın fazla bilinmeyen en sık bozulma sebeplerinden sadece. Benim çoğu arkadaşım yolda giderken araç az yaksın diye klimayı açıp kapatıyor. Bende onlara eğer bu sekilde sık açıp kapama yapacaksan bari devri rolantiye düşürerek yap derim. 8-10 senede bozulacak malzeme benim dediğim özenle kullanılırsa 15 seneden önce bozulmaz. Benim arkadaşlar gibi seyir halinde aç kapa yapılırsa 5 sene dayanması bile zor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Dikkate almaya çalışacağım bundan sonra, sağolun bilgilendirmeler için, ben ikna oldum O0

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Araçların, kaç km ye kadar ne şekilde kullanılması gerektiği, sıvı kontrollerinin hangi aralıklarla yapılması gerektiği, KASİSLERDEN NASIL GEÇİLMESİ GEREKTİĞİ :D, hatta kapıları nasıl kilitleyeceğimiz konusunda bile ve diğer tüm başka konularda (KULLANICI TARAFINDAN YAPILACABİLECEK İŞLER ) başlığında kitapçığında açıklamalar mevcut.

Ha herşey kitaba uygun mu? ...... ama bahsedildiği gibi ise ve bu durum da da arıza vs çıkması muhtemel ise mutlak surette bunun açıklaması yapılırdı/yapılmalıydı dan yola çıkarak bunları yazıyorum,

ama yine de bilgilendirme için teşekkürler, elbette olası arızaların önüne geçilmesi için dikkat edilmesi gereken bir durum. :tey:

hoşçakalın.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
bilgi için teşekkürler, valla bilmiyordum iyi oldu. debriyaja basıp alırım artık..

ben de şunu sormak isterim, sabahları aracı çalıştırdığımda ön cam buhar düğmesine bastığımda direkt AC moda geçip klima çalışıyor ama ben onu hemen modu değiştirip kalorifere geçiriyorum. bir sıkıntı olur mu yoksa belli bir zaman öyle mi çalışsın??

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bilgi için teşekkürler, valla bilmiyordum iyi oldu. debriyaja basıp alırım artık..

ben de şunu sormak isterim, sabahları aracı çalıştırdığımda ön cam buhar düğmesine bastığımda direkt AC moda geçip klima çalışıyor ama ben onu hemen modu değiştirip kalorifere geçiriyorum. bir sıkıntı olur mu yoksa belli bir zaman öyle mi çalışsın??

Klimayı açma sebebi nemli hava ile birlikte camdaki buharı kısa sürede yok etmek... Dikkat edersen zaten şaşırtıcı sürede camdaki buğu açılıyor... Ben buğu açılana kadar klima açık kullanıyorum ve klimayı kapatıyorum zaten belirli bir süre sonra yine camlar buğu yapıyor yine açıyorum...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Peki dijital klimalı sistemlerde kalorifer tertibatını on tuşu ile açtığınızda ac ile birlikte açılıyor fabrika bunu neden bu şekilde üretmiş kış ayındasın buğu da yok içerde açtın direk ac devrede ama sen ac yi kullanmak istemediğinden ac yi kapatıyorsun sistem ac yi acar acmaz her durumda her mevsimde devreye sokuyor dijital klimalı çoğu arabada bunu farkettim sizce sebep ne olabilir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki dijital klimalı sistemlerde kalorifer tertibatını on tuşu ile açtığınızda ac ile birlikte açılıyor fabrika bunu neden bu şekilde üretmiş kış ayındasın buğu da yok içerde açtın direk ac devrede ama sen ac yi kullanmak istemediğinden ac yi kapatıyorsun sistem ac yi acar acmaz her durumda her mevsimde devreye sokuyor dijital klimalı çoğu arabada bunu farkettim sizce sebep ne olabilir?

Auto tuşundan klimayı açarsan bende de açılıyor ama ben her zaman üfleme düğmesini çeviriyorum ve klima açılmadan üflemeye başlıyor daha sonra AC tuşuna basarak veya Auto tuşuna basarak klimayı açıyorum...

Dijital kliması olanlara tavsiyem; belirli bir dereceye kendilerini alıştırıp devamlı aynı derecede kullanmalarıdır, hem sağlık açısından, hem de rahatlık açısından...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Otomatik olarak klimanın devreye girmesi, sistemin devreye girdiğinde hangi sıcaklık ya da soğukluk derecesinde ayarladığına göre ac devreye giriyor. Ortam sıcaklığının altında ya da üstünde sıcaklık ayarlanmışsa, ortamı o dereceye getirmek için sistem açıldığında ac ona göre hemen devreye giriyor diye biliyorum. En azından ben de öyle oluyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Üst Alt