Kitlelerin Afyonu

Araç Markası
Mazda CX-5
#1
Alinti:
"Dinden özür diliyorum, kitlelerin afyonu futbolmuş!", imza: Marks.
Sozun gercekten Marks a ait olup olmadigi tartisilir fakat dogrulugu tartisma goturmez bence.
Toplumsal olaylara ilgi ve tepkinin yetersizligi sakin bu bilincli verilen afyon olmasin.
Siz ne dersiniz?
 
Konum
İzmir
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
#2
Futbolun kitleselleşmesi 20. yüzyıl ikinci çeyreğine rastlamakta. Marx ise 19. yy. sonlarında öldü. Aradaki yıl farkına bakarsak Marx'ın bu sözü söylemesi imkansıza yakın.

Ben özellikle ülkemizdeki tepkisizlikle Avrupa toplumunun tepkiselliği arasındaki farkı ısınan sudaki kurbağaya benzetiyorum.
 
Araç Markası
Mazda CX-5
#3
Sevgili aurora nedense aklima beni hep gulumseten su atasozunu getirdi son sozun
"Dereye Su gelinceye kadar kurbaganin gozu patlar" :)
Gelirmi su yada senin tabirinle sogurmu?
Gelde dusunme
 

romulus

Katılımcı
Konum
Kayseri
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
#5
@aurora ya katılıyorum.Kronolojik olarak olayı ispatlamış. Yakında futboldan özür dilenir afyon siyasetmiş denir...
Bence afyon fanatiklik. Ne konuda yaparsan yap afyonu çekmiş olursun.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#6
Patladık ama haberimiz yok maalesef. Bir gün uyandığımızda, ülkemizin başında türlü çeşit insanlar olduğunda görmek isterim bu vicdansız ve umursamaz kitleyi.
 
Konum
Yalova-Armutlu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
#7
Millet olarak son bir yıldır o kadar çok badireler yaşadık ama hala yeni bir köprü açılsa da resim çekilsem diye km'lerce yol tepen bir topluma sahibiz. Bu toplum nasıl bu şekilde afyonlandı, nedir bu afyon, kimler tarafından veriliyor, hergün ibretlik olaylar yaşanırken biz niye hala gaflet uykusundayız...
Başımıza gelen her olayı "dış güçler paranoyası" na bağlamanın manası yok artık. Şu hayatta ev almaktan, araba almaktan, para kazanmaktan, nefsimize uymaktan, akranlarımızla eğlenceli vakit geçirmekten... daha önemli bir misyonu var insanoğlunun.. Bizler kendi muhakememizi yapmadan başkalarını eleştirmeyi bırakıp kendimizi ıslah etmeyi düşünmeliyiz.. Düşünmediğimiz ve başımıza gelenleri "onlar-bunlar" diye grupların üstüne attığımız ve duyarsızlığımıza doyamadığımız müddetçe de bugünlerin düzeleceğini, güzel günlerin geleceğini hiç beklemiyorum..
Hatta bugünlerimizi ararız diye korkuyorum ve umarım ben haklı çıkmam...
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#8
Yüreğine sağlık hocam. Pc ye geçince küçük bi analiz yaparım bu konuda... :)

Siyasî İçeriğe girmeden, okuyunca şimşeklerin çaktığı küçük bi analiz.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#9
Osmanlı;

Göçebe bir toplumun yerleşik olarak devlet olması kolay değildi ve zaten imparatorluk payesini gerektiği gibi taşıyamadı... Bunun temel sebeplerinden olan; devlet yönetiminin sistematik ve hukuki olmamasıdır bana göre. Bunun en büyük ispatı da; kardeşin kardeşi taht için öldürebilmesidir.

Buradan yola çıkarsak bir çok karşı görüş öne sürülebilir ama ben haticeye değil neticeye bakarım. :) Bu sistem ile Osmanlı ayakta kalamamış. :( Ayrıca; hanedan yönetiminin kendi çevresine göre ve ileriye dönük plansız yönetiminin neticesinde, erken kalkanın ülke yönetiminde söz sahibi olma hevesi de çöküşün temel sebeplerindendir. Burada halkın hep güdümde olması, önüne konulan ile doyması, okuyup araştırmaması, din bezirganlarının eline kolay düşmesi süreci hızlandırmıştır.

Cumhuriyet;

Adı ve tarifi ne kadar kulağa hoş gelse de; bu ülkede hiç bir zaman gerçek cumhuriyet hükümleri sürülmedi. Buna sebep olarak, Osmanlı'nın başına gelenler ve halkın yeni sisteme sahip çıkmaması bence.

Cumhuriyet tarihinde halk her daim devletten uzak tutulmuştur, devleti aristokrat olarak kendine paye biçenler yönetmiş, sahip olmuş ama sıradan halk bu sisteme dahil edilmemiştir. Yıllar yılı süre gelen bu durum neticesinde 2002 seçimlerinden sonra devlet yönetimine halktan (!) insanların gelmiş olması, yıllardır ezilen, söz sahibi olamayan kesimin çok hoşuna gitmiştir.

Bu hoşnutluk öyle bir hal almış ki; mevcut iktidar ne yapsa alkışlar olmuş, iktidarın bu alkışlayanların düşüncelerini sezmesi zor olmamış ve nabza göre şerbet gecikmemiştir. Hal böyle olunca da, toplum bir kaç parçaya ayrılmıştır.

Günümüzde kavgası verilen devlet yönetimi için din bezirganları da devreye girince ortam kaostan beter olmuştur.

Ülke insanımız özellikle 50 li yıllardan itibaren, çalışmadan para kazanmaya, yattığı yerden maaş almaya, üretmeden tüketmeye alıştırıldığı için, günümüzde bunun acısı kat kat çıkmaktadır. Üç lira para kazanan, düzenini kurmuş olan, yetmez ama evet diyen, borcum var teklersem batarım şeklinde düşünen esnaf, ev borcuna 120 ayını feda edecek olan memur, işimden olmayayım diyen işçi, solcuyum ama ekonomik düzen gayet iyi bu yüzden sağa oy veriyorum diyen purolu sahtekarlar yüzünden biz soğuk suyun içindeki altında kısık ateş yakılmış kaptaki kurbağayız...

............

Kapitülasyonlar'dan itibaren bu ülkenin kanını emen dış güçlerin varlığı bizim salaklığımız ve bölünmüşlüğümüz ile doğrudan bağlantılı olduğu sürece biz bir adım ileriye kendimiz gidemeyiz, bize ne kadar izin verilirse o kadar adım atabiliriz.

Ama din ile, ama futbol ile, ama karı kız ile ama rahatlık ile elimizden bir çok şey alındı. Yerine sahte gülüşler, para var çare var zihniyeti, oturduğu yerden bütün her şeyi yapma isteği konuldu. Ki; başarılı da oldular... Daha doğrusu bizler buna izin verdik.

:( :(

Tarihçi bir arkadaşım şu sözü söylediğinde içimi çok acıtmıştı ama düşünüp araştırınca da doğru olduğunu anlamakta gecikmedim;

"Türk'e devlet kurdururlar ama yönettirmezler"

Tarihi inceleyin, kurulan devletlerin kaç tanesini Türk kendi başına yönetmiş??
 

romulus

Katılımcı
Konum
Kayseri
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
#10
Veli abi dokturmussun gene. Birkac noktaya katilmama ragmen. Türk zaten devlet kurmak icin yatatilmis bir irktir. Fasist demeyin hemen. Yonetim olarak o zamanin getirisi olan hanedanligin elbette bir cok eksigi vardir ancak o devirde baska ne ile yonetilebilinirdi ki? Lakin çöküş bence hanedanlik kaynakli olmayip bizim ilmi eksikligimizdendir. Eski devirlerdeki dogu medeniyetinin (kaldi ki en cok ve en cetin savaslar bu bolgede gecmistir,onlarin yikimi bile doguyu batinin gerisine atamamistir)yerini batinin almasidir. Ogretmen,doktor,muhendis yetistirememektir. Kısacası ilk emri oku olan bir dine mensup olupta adini ilim kitaplarina yazdiramazsan ne ile yonetirsen yonet batmaya mahkumsundur.
 
Araç Markası
Mazda CX-5
#11
Bizde hersey atadan kalma, atalarin partisi, atalarin takimi ve dini. Babadan ogula evrilip gidiyor. Sorgulama ogretilmiyor, akil devre disi.
Tam devletin arayipta bulamadigi toplum profili, dusunme biz senin icin dusunuruz dayatmasi. Bunu ancak akil bozar.
Batilida afyon sadece futbol ise bizde futbol+din
Bu arada en yakin derbi ne zaman?
 
Konum
Mersin - Kahramanmaraş
Araç Markası
Mazda 6 2010
#12
Üniversite 1. sınıfta Beşiktaş-Akçaabat Sebatspor maçına gittim ve o gün futbolla ilgimin alakamın bittiği gün oldu. İnsanları bu kadar körleştiren, fanatizme iten ve uğruna can alacak kıvama getiren her ne olursa olsun, ben bu işin içinde yokum dedim o yaşta.

Afyon konusuna gelince. Önceki mesajların coğunda düşüncelerimden büyük parçalar var, o yüzden aynılarını yazmaya gerek yok. İnsanları cahil bırakırsanız istediğiniz gibi kandırırsınız. Yanında ilim olmadan din çok tehlikelidir ve kullanılmaya çok müsait bir hal alır, alıyor da. Eğitimci olduğum için işin içinde olan bitenleri daha yakından görüyoruz. Düşünmeyen, sorgulamayan, özgüveni aşırı şişirilirken ahlak, terbiye, saygı gibi bizi ayakta tutan değerlerimizce içi boşaltılan bir nesil yetiştiriliyor. Ben 31 yaşındayım, bizim öğrenciliğimizi ve şimdikileri karşılaştırıyorum. Durum çok acı. Bu tabloda tabiki dünyanın bir bütün olarak değişmesinin rolü büyük. Eğitim ki bir milletin can damarı olan gençleri şekillendiren yegane unsurdur, sistemimizin her geçen gün daha amaçsız, anlamsız ve içi boşaltılmış hale gelmesini ben rastgele ve masum bulmuyorum. Her geçen sene daha karışan, belli bir amacı olmayan, göz boyanan ama içi boş icraatlar(bu arada ceplerini bir şekilde dolduranlar) dolu olan bir eğitim sistemi (!) ile gençlerimiz yetiştiriliyor. Sadece eğitim değil hemen tüm devlet işleyişlerimizde bu durum var gördüğüm kadarıyla. Milli Eğitim'imizi yönlendiren kurulları oluşturan insanların geçmişini ve hayatlarını ne amaca hizmete adadıklarını araştırınca, bu kurbağanın suyunun sıcaklığının gitgide artması bana hiç de masum gelmiyor.

Art niyet, afyonun her türlüsü millet olarak bizim başımızdan eksik olmayacak, bu da bir gerçek. Asıl mesele bizim nemelazımcılıktan ne kadar kurtulduğumuz ve bilinçlendiğimizdir bence. 'Bana değmeyen yılan bin yaşasın' düşüncesinin yerini 'Bugün sana yarın bana' fikri aldığı zaman bizdeki afyon etkisiz kalır. küçük hesapların peşinde büyük güzellikleri satan insanlar oldukça da durum iyiye gitmiyor.

Uzun sözün özü budur:
mustafa_kemal_ataturk1.jpg
 
Üst Alt