Kışlık Lastik Tercihi

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi konunun ilk mesajında petlasın bu lastiğini de düşünüyorum dedim. Fakat o paraya çıkma daha sağlam bir marka alma düşüncesi var aklımda...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi konunun ilk mesajında petlasın bu lastiğini de düşünüyorum dedim. Fakat o paraya çıkma daha sağlam bir marka alma düşüncesi var aklımda...

Amanınnn... :D

Hafızam beni yamultmuş bu konuda... :p

Neyse; sen yine de Petlas'ı küçümseme derim, çıkma iyi bir marka kulağa daha hoş geliyor ama neticede bu zor şartlarda kullanılacak değil, imkanlarının güzel olması açısından ben tercihimi Petlas'tan yana yapardım...

Gelecek yıl guzunun lastikleri değişecek büyük ihtimalle, ben ilk önce üzerindeki lastiklere bakmayı düşünüyorum, fiyat farkı cebimi yoracak kadarsa da, doğrudan Petlas düşünüyorum... Şu sırtı desenli hız lastiği görünümlü olanlardan... Bana da; canım kardeşim [member=33]Sehzade[/member] tavsiye etmişti... Görünüm olarak bana uyarsa kaçarı yok...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben kendime Blizzak LM32 aldım daha yeni. Arada kaldığım lastikler Sottozero ile Lm32 oldu. Sonuçta Lm32 aldım... kışın yanak dayanıklılığı daha önemli. Bri konforlu bir lastik değil ama adı gibi bir kaya...

O zaman son kez soruyorum :) :) Michelin Pilot Alpin PA4 mü Bridgestone Blizzak LM 32 mi yoksa Pirelli Sottezero W240 Serie II mi? Hepsi 215/45/R18 yani orjinal lastiklerimle aynı boyutta?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bizim lassa iceways deneme fırsatımız olmuştu araç Mitsubishi carisma 1.8 gdi karadenizin yapısını biliyorsunuz...resmen buz üzerinde rampalar tırmandık banamısın dememişti lassa dan beklemezdim ama hakikaten buz lastiği yapmış adamlar

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi Petlas ı fiyat uygunluğundan dolayı tercih ediyorsan eyvallah yoksa ilk yılındaki performansı sonraki yıllarında vermez.

Kerim o lastiklerin hiç biri sana keşke dedirtmez al bir tane farketmez. Nokian o ölçülerde yokmuş maalesef.

Enes Lassa yı arkadaşım @MT53 kullandı Rize de, o da memnundu, ama bu tip lastikler uzun vadede aynı performansı vereceği konusunda şüpheliyim, gelişen ve kendini geliştiren lastik teknolojisinin üst sıralarında değil tabi.

Mt53

Katılımcı
Veli abi Petlas ı fiyat uygunluğundan dolayı tercih ediyorsan eyvallah yoksa ilk yılındaki performansı sonraki yıllarında vermez.

Kerim o lastiklerin hiç biri sana keşke dedirtmez al bir tane farketmez. Nokian o ölçülerde yokmuş maalesef.

Enes Lassa yı arkadaşım @MT53 kullandı Rize de, o da memnundu, ama bu tip lastikler uzun vadede aynı performansı vereceği konusunda şüpheliyim, gelişen ve kendini geliştiren lastik teknolojisinin üst sıralarında değil tabi.
3 kış Rizede Lassa snoways era kullandm bir önceki aracımda..Rizede köyde yaşayan biri olarak gayet memnundum..

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
3 kış Rizede Lassa snoways era kullandm bir önceki aracımda..Rizede köyde yaşayan biri olarak gayet memnundum..
Bizim kullandığımız ice ways idi yani öyle bir hamuru vardıki lastiğin tırnaklasanız sakız gibi sünecek raf ömrü ne kadar sürer bilemem ama dedimya kış değil hakikaten adamlar buz lastiği yapmış tabiki aracın önden çekiş olması japon olması 1.8 cc olması kasa ağırlı bunlarda etkilidir...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bilgilendirme için teşekkürler Bülent... Tercih etmemin sebebi yerli malı olması, ikinci seçenek ise tamamen duygusal oluşu.

O zaman bi gelsin bu bilgiler ışığında Good Year ile Petlas arasında kıyaslama yaparım...

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Merhaba arkadaşlar,

Mazda 3 Power aracım için kışlık lastik bakıyorum. Ancak yaptığım araştırmalara göre premium markalar içinde sadece Michelin ve Bridgestone 215/45/R18 ebatlarını üretiyor gibi, diğer markalarda bu ebat lastik göremedim.

Sizlere sorum şu: Bu ebatlara en yakın (muadil olabilecek) hangi ebatı kullanabilirim? İçinizde orjinalinden farklı ebatlarda lastik kullanan oldu mu hiç? Olduysa herhangi bir sıkıntı problem yaşadınız mı?

Maksadım ebatlardan dolayı seçim alternatif sayısını azaltmamak. 205/50/R18 kullanabiliyorsam örneğin, ve de bu ebat daha çok kullanılan ve imal edilen bir ebatsa, araştırmama bu şekilde yön vereceğim. Muhtemelen lastik bayileri de bu konuda yönlendirme yapacaklardır ancak gerçek kullanıcılardan tecrübi bilgi almak da önemli tabi.

Teşekkürler, selamlar.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Merhaba arkadaşlar,

Mazda 3 Power aracım için kışlık lastik bakıyorum. Ancak yaptığım araştırmalara göre premium markalar içinde sadece Michelin ve Bridgestone 215/45/R18 ebatlarını üretiyor gibi, diğer markalarda bu ebat lastik göremedim.

Sizlere sorum şu: Bu ebatlara en yakın (muadil olabilecek) hangi ebatı kullanabilirim? İçinizde orjinalinden farklı ebatlarda lastik kullanan oldu mu hiç? Olduysa herhangi bir sıkıntı problem yaşadınız mı?

Maksadım ebatlardan dolayı seçim alternatif sayısını azaltmamak. 205/50/R18 kullanabiliyorsam örneğin, ve de bu ebat daha çok kullanılan ve imal edilen bir ebatsa, araştırmama bu şekilde yön vereceğim. Muhtemelen lastik bayileri de bu konuda yönlendirme yapacaklardır ancak gerçek kullanıcılardan tecrübi bilgi almak da önemli tabi.

Teşekkürler, selamlar.
Aynı taban ve çapta yanağı 50 yapabilirsiniz. bunun dışında yanağı ve çapı sabit tutarak 225 taban yapabilirsiniz. Orjinal ebatınızdan bu verdiğim ölçüler dışını çıkmadan yaptığınız değişim teknik, konfor ve güvenlik olarak hissedilir değişiklik oluşturmaz.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
205 50 18 yaptığınız takdirde normal zeminde fren mesafeniz etkilenir. ayrıca lastiğinizin genişliği jant genişliğinden daha az olacağından kaldırım kenarına yanaşırken olur da yanlışlıkla değerseniz çizebilirsiniz. Eğer dikkat ederim diyorsanız kuru zeminde fren mesafesindeki değişimi de kendinizce daha dikkatli kullanarak telafi ederim diyorsanız bu lastik ebatı karlı zeminde diğerinden daha iyi tutunma sergileyebilir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşımız [member=97]ktaskan[/member] da sizin gibi lastik arayışlarındaydı ve ilgilendiği marka da sizin gibi o da bulamadı aynı ebatlarda, lastik taban ve yanağındaki mini değişiklikler sıkıntı yapmaz ki zaten [member=10]emytoget[/member] açıklama yapmış, bu konuda mtutun abimizinde yazısı var forumda.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Evet mtutun beyin yazısını ilgiyle okudum. Teknik olarak bana da 205/45 ya da 205/50 lik bir lastikle ikame yapılması mantıklı geldi, zaten araştırmalarım ve görüşmelerim sonunda da benzer yorumlara şahit oldum.

Tabi diğer bir önemli konu da fiyat, malum zaten kredi bi yandan, diğer masraflar bi yandan, artık her kuruşun önemi var. 18 inch lastiklerin fiyatları almış başını gitmiş, premium markalarda ortalama 400-550 TL arası fiyatlar var.

Bakalım biraz daha araştırıp, pazarlık kısmına geçeceğiz artık sonrasında.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Fiyat odaklı bakarsak, normalde tavsiye etmem ama sana 1-2 yılını sorunsuz geçirtecek Falken ya da Petlas önerebilirim. Ya da ona o kadar vereceğime az biraz daha far verip bir süt sınıftan alırım diyebilirsin Bridgestone, Pirelli gibi, ya da lastik ölçüleriyle oynayıp daha ucuz ne kadar olur bilmiyorum ama tabanı daraltabilirsin ki kış şartlarında bu olumsuz bir durum değildir zaten.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Buda bir seçenek gibi gözüküyor.. Nokian 225/45 R18 95V XL WR A3

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aynı zamanda A3 ün desen tipi de önden çeker arabada bir işe yaramaz mecbur kalmadıktan sonra taban dar olması avantaj kış için.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Aynı zamanda A3 ün desen tipi de önden çeker arabada bir işe yaramaz mecbur kalmadıktan sonra taban dar olması avantaj kış için.
Aynen katılıyorum geniş taban lastik kaymaya daha elverişli dar tabanın karlı yolu yarmakta daha etkisini gördüm

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Kliksa'nın yarı yolda bırakıp siparişimi iptal etmesi nedeniyle Nokian alamamıştım. Gönlüm olmasa da mantığım beni Petlas almaya itti :) Kışın çok aman aman bir kar buz olmuyo kaç yıldır. Belki Senede 2 bin km bile yapmayacağım kar üstünde. Duygusallık birazcık da milliyetçilik ağır basında 4 adet 205/55/16 Petlas'ı 520 e aldım n11 kampanyasıyla O0

Üst Alt