Kışlık Lastik Tercihi

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Ben kışlık lastik olayını çıkma 4 adet temiz sac jant üzerine Nokian 175/65 R14 82T WR D4 Kış Lastiği (Üretim Yılı:2017) takarak hallettim ve şimdi sadece kış geldimi 16 bijonun sökülüp tekrar takılması kaldı. Toplamda herşey dahil 930 TLye maal oldu. Böyle bir lastik jant takımıyla kışı geçirmek daha rahat olur. Tavsiye ederim.
Mantıklı, teşekkür ederim:)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Mesajları okuyunca dört mevsimde mantıklı geldi coğrafyaya göre,
Yazlıkları iyi fiyata satma şansı olabilir belki
4mevsim için de
Nokian weatherproof
Goodyear vector 4
Michelin cross climate
seçenekleri var

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
manisada geçen kış kış lastiklerinin öyle faydasını gördümki 1 haftalığına hayat felç oldu arabalar birbirine girdi 195/65/15 lerle hepsinin yanlarından güvenli bir şekilde geldim geçtim çok şükür ne kaza ne kayma ne patinaj yapmadan o lastikler 3000 km kullanıldı orjinal ölçülere geçtim
yani manisada gereksiz olduğunu düşünmeyin bu sadece kar için değilki hava koşulları kışa doğru geçince işe yarıyor

@skyline_323F GT abi bir 3-4 ay ses yapacak mecbur kış lastiği özellikleri bakımından a etiketlerinden biraz uzakdır istediğin ölçü petlasda olabilir ve kış lastikleri iyidir hem çok pahalı değildir diye düşünüyorum

4 mevsim lastik için bir şey diyemem ama kış lastiği eşittir kışın güvenli sürüş :) iki boy büyük lastiklerle bile çok rahat bir kış geçirdim ;)
tavsiyem
Petlas 195/55 R15 85h Snowmaster W651 Lastik - n11.com

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
manisada geçen kış kış lastiklerinin öyle faydasını gördümki 1 haftalığına hayat felç oldu arabalar birbirine girdi 195/65/15 lerle hepsinin yanlarından güvenli bir şekilde geldim geçtim çok şükür ne kaza ne kayma ne patinaj yapmadan o lastikler 3000 km kullanıldı orjinal ölçülere geçtim
yani manisada gereksiz olduğunu düşünmeyin bu sadece kar için değilki hava koşulları kışa doğru geçince işe yarıyor

@skyline_323F GT abi bir 3-4 ay ses yapacak mecbur kış lastiği özellikleri bakımından a etiketlerinden biraz uzakdır istediğin ölçü petlasda olabilir ve kış lastikleri iyidir hem çok pahalı değildir diye düşünüyorum

4 mevsim lastik için bir şey diyemem ama kış lastiği eşittir kışın güvenli sürüş :) iki boy büyük lastiklerle bile çok rahat bir kış geçirdim ;)
tavsiyem
N11den geçen hafta 130 liraya Nokian alınca petlasin anlamı kalmıyor. Lastik 2016 eylül üretimi ama petlastan iyidir. Petlas 2 yıl çok iyi ama sonraki yıllar verimi çok düşüyor bakalım bu yıl idare edecek mi

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB

tavsiyem
Teşekkür ederim Süleyman. Ben gezen biriyim, kara kış çetin geçer geçmez bilemiyorum, Manisa'ya pek belli olmuyor. Tek bildiğim bu meret kışın daha pahalı oluyor :) . Zaten haftasonları biniyoruz, onda da geziyoruz. Nokian kafama yattı gibi. Orijinal ebat harici kullanmak istemiyorum. Biliyorsun 60 yanak önceki lastiklerim çamurluğa değiyordu. 55 tam ama az bulunuyor meret:)

Son düzenleme:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@skyline_323F GTorjinal ölçü al zaten ben yanlışlıkla aldım satmadım da şu pert işleri belli olsa belki Yen'i aracıma uyar ;) illaki orijinal ölçü bir yerlerde vardır abi lastikçilerede sor abi net de stok bilgileri güncel olmayabiliyor

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Falken Eurowinter HS449 195/55/15 lastiği nasıl bilirsiniz ? Çok hesaplı denk geldi. Tane 135₺ Yarın depodan haber gelecek kaç yaşında diye sorduk bakalım :) ( ellerinde kalmış, 7 tane ) isteyen olursa adres ve tel verebilirim. Kafam Nokian WR D3 & D4 diyor. Neyse yorumları alalım ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Falken Eurowinter HS449 195/55/15 lastiği nasıl bilirsiniz ? Çok hesaplı denk geldi. Tane 135₺ Yarın depodan haber gelecek kaç yaşında diye sorduk bakalım :) ( ellerinde kalmış, 7 tane ) isteyen olursa adres ve tel verebilirim. Kafam Nokian WR D3 & D4 diyor. Neyse yorumları alalım ?
Bir Nokian ile kıyas kabul etmez ama günü kurtarır f\p olarak tercih edilebilir, tabi tarih önemli.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bülent abi f/p nedir ? Tarih yarın gelecek. 2016 falan ise alacağım. Değilse Nokian gönlümü fethedecek.
Kışlık lastikte net olarak diyebilirim ki "Nokian ve diğerleri"
F\p =fiyat\performans

Yani demek istedigim verecegin paraya göre görevini yerine getirir rahatlıkla. 2016 dan eskiyse hic gerek yok zaten. Direk bildiğimiz birisnden değilse ikinci el lastik kimseye tavsiye etmem zaten o da ayrı konu

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben ciddi ciddi Petlas almayı düşünüyorum kış için. Petlas'ın ne tür sıkıntıları var, konuyu biraz açabilir misiniz? Tamamen öğrenmek için soruyorum.

Daha önce de yazmıştım ama aralarda kaynamıştır muhtemelen.
İlk kışı harika. Süper ya falan diyorsunuz. Sonra ilk kış bitmek üzereyken ıslak bir zeminde viraja girdiğinizde hiç beklemediğiniz bir anda araç bırakıyor kendini, yanal kaymalar başlıyor. Ama bir bakıyorsunuz bir ıslak zeminde sanki buz pistinde kayıyor gibiyken, başka bir zamanda aynı şartlarda başka bir ıslak zeminde gayet güzel tutuyor. Bana göre çok dengesiz bir lastik, kar performansı çok iyi, ıslak zemin performansı vasat altı, belirsiz performansta, kuru zemin performansı iyi, 2. senesi performansı yavaş yavaş düşmeye başlıyor ve 3. kışta baya azalıyor.

2. kışında Ilgaza çıktım, çoğu araç zincirle çıkabilirken, hatta 4x4 ranger zincirsiz yola devam edemiyorken sadece petlaslarla Ilgaz'ın 2 karış kar olan yoluna çıkabildim. Fakat ıslak zemin performans belirsizliği çok tedirgin ediyordu. Normal bir lastikten beklenmeyecek kadar kötüydü benim deneyimim. Kar performansı ne kadar iyi olsa da ıslak zemin performansı çok daha önemli ve hayati.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Daha önce de yazmıştım ama aralarda kaynamıştır muhtemelen.
İlk kışı harika. Süper ya falan diyorsunuz. Sonra ilk kış bitmek üzereyken ıslak bir zeminde viraja girdiğinizde hiç beklemediğiniz bir anda araç bırakıyor kendini, yanal kaymalar başlıyor. Ama bir bakıyorsunuz bir ıslak zeminde sanki buz pistinde kayıyor gibiyken, başka bir zamanda aynı şartlarda başka bir ıslak zeminde gayet güzel tutuyor. Bana göre çok dengesiz bir lastik, kar performansı çok iyi, ıslak zemin performansı vasat altı, belirsiz performansta, kuru zemin performansı iyi, 2. senesi performansı yavaş yavaş düşmeye başlıyor ve 3. kışta baya azalıyor.

2. kışında Ilgaza çıktım, çoğu araç zincirle çıkabilirken, hatta 4x4 ranger zincirsiz yola devam edemiyorken sadece petlaslarla Ilgaz'ın 2 karış kar olan yoluna çıkabildim. Fakat ıslak zemin performans belirsizliği çok tedirgin ediyordu. Normal bir lastikten beklenmeyecek kadar kötüydü benim deneyimim. Kar performansı ne kadar iyi olsa da ıslak zemin performansı çok daha önemli ve hayati.
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Tamamen maddi nedenlerden dolayı Petlas'a yönelmiştim. Şimdi tekrar düşüneceğim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Petlas ve benzeri ucuz yollu ve biraz da sert hamurlu lastikler ilk yılında beklentinizin üzerinde performans verir ikinci yıl çöp, üçüncü yıl zaten hak getire.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Tamamen maddi nedenlerden dolayı Petlas'a yönelmiştim. Şimdi tekrar düşüneceğim

Valla Bursada çok sert kuş olmuyor sanıyorum. Nokian weatherproof da düşünülebilir. Ediz hoca bu lastiği araştırdığında bursadaki bir satıcı "önceleri 4 mevsim diye performansı vasattır diye düşünüyorduk ama bu lastik uludağa zincirsiz çıkabildi." diye söylemiş ona. Yaz ve kış %80-90 arasında performans sunabilsin o bile yeter zaten.

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Yaşadığım yerde yılda 1-2 kez ,normal sürüş güzergahımda buzlanmadan kışlık lastik ihtiyacımız olur lakin ailemize 3.kişinin de katılımıyla daha dikkatli olma kararı aldık. Ara ara Kocaeli yolu da gözükünce bu sene bende Mazda6'ma kışlık lastik tercih edeceğim. Nokian ,bende çok methini duyuyorum. Pirelli fabrikasındaki akrabamda snowcontrol öneriyor ,fabrikadan sana alayım diyor tane 247 Tl'den. Kararsız kaldım. Bizim buralarda ,dağlarda çok piknik alanları olur ve ben hep gitmeye korkarım. Bu kez kışlık lastiklerim ile bol bol kara buza giresim var açıkçası :) Lassa ,Petlas çok marka arasında gidip gelsem de fark fazla olmamasından kaynaklı (lastik başına max 50-60tl) herhalde Pirelli ya da Nokian'dan birini tercih edeceğim.

Bu arada ,4 mevsim bende kullandım daha önce ancak bana mantıksız geliyor. Hem soğuk hem sıcak iklime uygun lastik üretilemez ,bu mantıksız diye düşünüyorum. Benim gibi kış lastiği ihtiyacı çok çok az olan bir yerde yaşıyorsanız ve tek tip lastik kullanacaksanız ,bence tercihiniz 4mevsim değil yazlık olmalı. Saygı sonsuz :)

ediz07

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Motion AT
Valla Bursada çok sert kuş olmuyor sanıyorum. Nokian weatherproof da düşünülebilir. Ediz hoca bu lastiği araştırdığında bursadaki bir satıcı "önceleri 4 mevsim diye performansı vasattır diye düşünüyorduk ama bu lastik uludağa zincirsiz çıkabildi." diye söylemiş ona. Yaz ve kış %80-90 arasında performans sunabilsin o bile yeter zaten.
yaz performansindan memnunum sessiz yol tutusu guzel zaten teknik verileri de sessiz olacagini soyluyordu. gorenler direk kis lastigi taktirmissin diyor gorunum olarak kis lastigine cok benziyor zaten ben karabukte yasadigim icin kis performansi daha iyi olsun diye tercih ettim. kis az yazin daha cok diyorsaniz michelin alin derim ama onun uzerinde hic kisin gidecek gibi izlenim vermiyor bana bu kisisel dusuncem:). yaz kis cikart tak yerine dort mevsim deniyecem kullandikca yazarim buraya durumu. genel kullananlarin yorumuna ve bursadaki satici uludaga kisin cok rahat cikarsin dedi ve youtube da test surusleri var kullananlarin hepsini goz onune alarak aldim.

Üst Alt