Kış ve Yaz Lastikleri Üzerine...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu konuyu yer yer dile getiriyoruz, yeniden hatırlatman iyi oldu. Kullanılan zemin iklim şartı ve ebata göre veriler ve markalar öne çıkıp geriye düşebilirler, ama yine de Nokian candır

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yılda 10 bin km yapmayan (benim gibi) birisine nefes alsın yeter mantığı devreye girebilir. En baba lastik iki yıl sonra aynı sertlikte birleşiyor...

Ömrü yollarda geçenleri tenzih ediyorum. Çünkü lastiğin ömrü bitmeden dişleri kalmıyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yılda 10 bin km yapmayan (benim gibi) birisine nefes alsın yeter mantığı devreye girebilir. En baba lastik iki yıl sonra aynı sertlikte birleşiyor...

Ömrü yollarda geçenleri tenzih ediyorum. Çünkü lastiğin ömrü bitmeden dişleri kalmıyor.
En baba lastikler 4-5 yıla kadar özünü koruyor abi ama birçoğu dediğin gibi 2 yıl sonra vitamini alınmış meyve gibi

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Aslında 3 yılda yaklaşık 10 bin km yapan dayım için etiket değerleri iyi diye sınıflandırılabilecek aynı zamanda fiyatı çok yüksek olmayan lastik fazlası ile yeter ama dur bakalım araştırıyoruz daha..

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
O orta hal sıkıntı işte Murat ,adam benim takıntılı halimin 3 katı o yüzden temkinli bir şekilde yardımcı olmaya çalışyorum :)

Zaten temkinlide olmak lazım. En nihayetinde kullandığınız araba ne kadar lüx özellikli güvenlik donanımı ile donanmış olsun yerle bağlantısını sağlayan 4 tane teker ve bu 4 tekerin sizi azami olarak koruması lazım. Acil veya kötü bir durumda fren mesafesi 1-2 metre bile oynadığı zaman sonu kötü bitebiliyor.Eğer bizler ucuz olsun uzun gitsin deyip diğer daha önemli özelliklerini göz ardı edersek hayatta 1-2 defa işe yaraması gereken durumda işe yaramaz.

Şehir içinde özellikle kışın görülen ışıklarda ani frenleme durumlarında aynı model arabaların arasında (erken basma faktörünü göz ardı ederek) arasında 1- 1,5 metre kadar oynama oluyor ki oda yaya geçidinin üzerine çıkma ile sonuçlanabiliyor.

Kişisel kanaatim lastik mevzusunun paraya endekslenmemesi ve önce güvenlik düsturunun uygulanması yönünde.

Son düzenleme:

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Herkes Markaya takılmışta Lastik üzerindeki etiketleri değerlendirip alan hiç yok mu? Yakıt sınıfı , Islak zemin yol tutuşu,gürültü (desibel) ?

Markanın yanında etiketlerede dikkat edin derim. A markasının ürünleri B markasından normalde iyi olduğu halde siz seçiminizden dolayı A markasının kötü ürününü alabilirsiniz.
OAOrEQ.png

Hocam brn bu konuda epey cahilim, ve lastik alma zamanım yaklaştı nelere dikkat etmeliyim, ben sadece markasına ve sert ya da yumuşak olmasına baktım bu zamana kadar

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Hocam brn bu konuda epey cahilim, ve lastik alma zamanım yaklaştı nelere dikkat etmeliyim, ben sadece markasına ve sert ya da yumuşak olmasına baktım bu zamana kadar

Abi , bu forumda Hocam denilecek son adama hocam demişsin. O kadar bilgi birikim bizde ne gezer.

Sorunun cevabı ise aslında basit.Etikettende net anlaşılıyor ama kısaca özet geçmek gerekirse (Bu arada Etketlerde her bilgi yoktur. Kuru zemin performansı ,stabilite,Viraj performansı ,kullanım ömrü ,dayanıklılık ,manevra yeteneği ,konfor gibi.Bu değerler üretici firmanın kataloglarından öğrenmek gerekiyor)

Etikete tekrar dönersek Etiketler AB kuralları gereğince 3 çeşitte bilgilendirme yapıyor (değiştiyse cahilliğime verin)Nedir bunlar?

1 (sol üsteki renkli barem) :Bu ölçü size dönme direnci denilen şeyi gösterir. Şekilden de anlaşılacağı üzere bunun etkisi yakıt tüketiminedir. Yine yanlış bilmiyorsam her kademe arasında %1.5 civarında bir yakıt tüketimi farkı söz konusudur.Örneklemek gerekirse B kategorisi A kategorisinden %1.5 fazla yakıt tükettirir size.

2 (Sağ üstteki yağmur işaretinin olduğu barem):Bu Islak zeminde frenleme mesafesini (80 km) gösterir ve yine A ile B arasında A sınıfı bir lastik 3 metre daha kısa mesafede frenleme sağlar.

3 (Alttaki ses işaretinin olduğu yer): Adı üzerinde desibel yani ses.Lastiğin çıkardığı sesi gösterir.Bazı arkadaşların lastiği değiştirdim arabanın gürültüsü azaldığı dediği yer.Diğer iki ölçünün aksine düşük olması beklenir. Ne kadar az desibel o kadar gürültü.

Özetle böyle.

Son düzenleme:

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
Etiket değerlerinde fren yakıt ses hakkında bilgiler var hocam, onları da dikkate alırsın

Tavsiye için teşekkürler hocam:)
ama bu bilgiler bana biraz sınırlı geliyor. yani başka kriterlere de, testlere de bakabiliriz dimi:)

ADAC testleri var diyorlar. Ne kadar objektif bilmiyorum ama. Fikir verir diyorlar :eek:

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Araştırmalarımda ekonomi ve ses değerlerinin iyi olduğu lastiğin Nokian olduğunu görmüştüm. araştırın isterseniz

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Ben lassa greenways aldım arkadaş tavsiyesi uzerine 195 65 15 etiket değerleri yakıt tasarrufu C yol tutuş B yol sesi 70db tanesini 145 liradan aldım imkanlar biraz daha iyi olsaydı continental alacaktim continental in fiyatı 175 lira idi lastik başına 30 TL toplamda 120 TL fark var aslında çok bisey değil helede lastik için dediğim gibi imkanlar ölçüsünde gücüm lassaya yetti lastik hoşuma gitti parasının hakkını veriyor bence ama imkanı olan conti nokian alsın derim

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Çok teşekkürler kardeş.
Abi , bu forumda Hocam denilecek son adama hocam demişsin. O kadar bilgi birikim bizde ne gezer.

Sorunun cevabı ise aslında basit.Etikettende net anlaşılıyor ama kısaca özet geçmek gerekirse (Bu arada Etketlerde her bilgi yoktur. Kuru zemin performansı ,stabilite,Viraj performansı ,kullanım ömrü ,dayanıklılık ,manevra yeteneği ,konfor gibi.Bu değerler üretici firmanın kataloglarından öğrenmek gerekiyor)

Etikete tekrar dönersek Etiketler AB kuralları gereğince 3 çeşitte bilgilendirme yapıyor (değiştiyse cahilliğime verin)Nedir bunlar?

1 (sol üsteki renkli barem) :Bu ölçü size dönme direnci denilen şeyi gösterir. Şekilden de anlaşılacağı üzere bunun etkisi yakıt tüketiminedir. Yine yanlış bilmiyorsam her kademe arasında %1.5 civarında bir yakıt tüketimi farkı söz konusudur.Örneklemek gerekirse B kategorisi A kategorisinden %1.5 fazla yakıt tükettirir size.

2 (Sağ üstteki yağmur işaretinin olduğu barem):Bu Islak zeminde frenleme mesafesini (80 km) gösterir ve yine A ile B arasında A sınıfı bir lastik 3 metre daha kısa mesafede frenleme sağlar.

3 (Alttaki ses işaretinin olduğu yer): Adı üzerinde desibel yani ses.Lastiğin çıkardığı sesi gösterir.Bazı arkadaşların lastiği değiştirdim arabanın gürültüsü azaldığı dediği yer.Diğer iki ölçünün aksine düşük olması beklenir. Ne kadar az desibel o kadar gürültü.

Özetle böyle.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tavsiye için teşekkürler hocam:)
ama bu bilgiler bana biraz sınırlı geliyor. yani başka kriterlere de, testlere de bakabiliriz dimi:)

ADAC testleri var diyorlar. Ne kadar objektif bilmiyorum ama. Fikir verir diyorlar :eek:
Tabiki birçok kriter var, mesela hangi yol ve iklim şartlarında kullanacağımızı biz çok dikkat etmeyiz ve kaliteli marka almışsak tamam olay bitmiştir

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Demekki lastik deyip geçmiycez, alacamız zaman işin uzmanına bir danışacaz. Yoksa canımız Allaha emanet olur. :)

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
Demekki lastik deyip geçmiycez, alacamız zaman işin uzmanına bir danışacaz. Yoksa canımız Allaha emanet olur. :)

Kesinlikle, çünkü aracımızın süper özellikleri olabilir. Fakat unutmamak gerek ki aracın yer ile temas eden tek yeri lastikler. Yani aramızdaki yegane bağlantı lastik. Bu yüzden lastiğin karakteri, davranışları, ani ve zor durumlarda tepkileri çok önemli.
bazen yolda giderken düşünüyorum. neredeyse saniye 10 defa dönüyor ve üzerinde 1 tondan fazla ağırılık var ve yoldaki tümsekler, çukurlar, taşlar falan. Vay bee, yapana, düşünene helal olsun. yıllarca düşünsem aklıma gelmez, ağaçtan kauçuğu alacan, lastiğe koyacan falan.. beni aşar :)))

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Hepimizi aşar, Goodyear bu işi iyi akıl etmiş, hem de o zamanlarda.

Üst Alt