Kilitli Kalan Araçlar İçin Müthiş Buluş

Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
#1
Bursa'nın İnegöl ilçesinde çilingirlik yapan Mustafa Usta, otomobil sürücülerinin sıklıkla başına gelen kilitli kalan araç kapıları için bir alet geliştirdi.

ARACA ZARAR VERMEDEN KAPI AÇILIYOR

İnsanoğlu bazen garipsediğimiz ilginç icatlar ve buluşlar üretmeye yaşamın başlangıcından beri ara vermeksizin devam ediyor. Kimisi gerekli, kimisi gerçekten gereksiz olan icatlar hayatı kolaylaştırma adına yapılırken, Cuma Mahallesi Kültür Sarayı arkası belediye dükkanlarında çilingirlik yapan 65 yaşındaki Mustafa Yayla, kilitli kalan araç kapılarını kendi geliştirdiği sistem sayesinde kısa sürede açıyor. Araca zarar vermeden geliştirdiği aletle kapıları açan Yayla, kapı açma aletinin patentini almak için başvuruda bulunacak.DÖRT FARKLI ŞEKLE SAHİP DÖRT FARKLI ALET GELİŞTİRDİ

Çalışmalarına 2010 yılında başladığı kapı açma sisteminin dört farklı versiyonunu geliştiren Yayla, anahtar kontakta kaldığı için kilitli kalan araç kapılarını kısa sürede açıyor. Araç kapılarına herhangi bir zarar vermeden açtığını ifade eden Yayla, araçların farklı özelliklerine göre aletlerini geliştirdiğini belirtti. Yayla, "Çilingircilik yaptığım için kilitli kalan araç kapılarını açmakta zahmet çekiyordum. 2010 yılında bu aleti yapmaya karar verdim. 5 yıl içinde farklı aşamalar geçirerek şu anki haline getirdim. Kilitli kalan araçların yanına gittiğimizde her zaman farklı durumlarla karşılaşıyoruz. Bu durum üzerine alete farklı opsiyonlar ilave etmek durumunda kaldık. Şu an araç kapısı açmak için dört farklı şekle sahip dört alet geliştirdim." dedi.ALET NASIL ÇALIŞIYOR?

Beş yılda aletleri iyice geliştirdiğini ifade eden Yayla, "Önceden kilitli kalan araç kapılarını açmak için araca zarar vermek gereken durumlar oluyordu. Ama şu anda araca hiç zarar vermeden açabiliyorum. Ön kapının üst köşesini 4-5 milim esnetiyorum. Sonrasında aleti bu açıklıktan sokuyorum. Durumun özelliğine göre, kapı açma kilidini veya içten açma kolunu çekiyorum. Bu ikisi de olmuyorsa, kontak anahtarını bu iş işin özel tasarladığım aletle alıp, üzerindeki kapı açma kilidine tuşlayıp kapıları açıyorum. Anahtarı çıkartmadan ikinci bir aletle bunu yapıyorum." diye konuştu. 
Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
#5
Her aracın camı esner mi o kadar acaba
Üst kısımdan esnetilen kısım tekrar milimetrik eski haline dönüyor mu? yoksa Türk işi ittir çektir düzeltiliyor mu?
Mustafa ustayı arayıp sormak lazım abilerim :D

Benim bi ara akü bitti, araç kilitli kaldı. Kapı şifreleri bozuk galiba dıştan anahtarlada acamadım. Kapı fiilinin ordan bi tel saldım içeri ama kilit alanhtarını çekemedim.
En sonunda aracın altına yattım kaputu açan teli çektim kaput açıldı sonra aktarma atarak aküye enerji gelince merkezi kilit kumandası çalışmaya başladı.

Usta inşallah patent alır, sistem yaygınlaşır :)
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#7
Kapalı sistem ameliyat yapar gibi... Esneme işi sıkıntılı ama...
 

Olgun

Katılımcı
Konum
Giresun
Araç Markası
TOFAŞ-GARTAL
Araç Renk ve Tip
BEYAZ/1995
#8
Müthiş falan ama şeytanın elinde de atom bombası misali bir şey bu hani... :confused:
Adliye den falan sabıka kaydı alınmalı satarken ;)
 
Son düzenleme: