Kaza Yapan Şahin'ler Neden İkiye Bölünür?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
aa326323-fc3d-4b31-bb2b-db2151ed292a.jpg

Bu sefer Şahin değil ikiye bölünen... :D :D

fotoğraf için @yakup 'a teşekkürler

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Otobüste veya aracın diğer kısmında büyük bir hasar olsa anlayacağım da bariz araç ortadan kağıt gibi yırtılmış, darbeyle kopup gitmiş motor ağırlığından dolayı ön kısmı. Ne desem boş vallahi. :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son dakika… Kadıköy’de korkunç kaza! Ölü ve yaralılar var

Bu akşam olmuş ben göremedim..
Kaza olan yer ana cadde gidiş geliş 2 şerit ama hem trafik lambaları hem de genel ( günün büyük bir bölümü) yoğun trafik nedeni ile en fazla 60 km hıza çıkabilirsiniz..

Bu haberi görünce bende şaşırdım abi, yoğun trafikte o araç nasıl bir hıza ulaşır da kağıt gibi dağılır. o_O Ayrıca gidip baksak, otobüsün "şase ve direklerde gram oynama yoktur" :p

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Tek cevap olmasa bile en büyük sebep oksi-asetilen kullanılarak onarım yapılmasıdır. Oksi-asetilen (kaporta atölyelerinde kullanıldığı hali ile) bir kaynak metodu değildir, lehimleme niteliğindedir. Yukarıdaki video da katılmadığım çok bilgi var. Doğru uygulanmış bir Mig/Mag kaynağı ki, otomobilin normal çelik gövdesinde Mag oluyor bu metod, asla ve asla kaynak bölgesinden kopmaz.

Kazalı aracı oksi asetilen ile ısıtarak düzeltirseniz, otomobilde kullanılan metalin tüm niteliklerini yok edersiniz. Hele ki, hasar almış aracın yapısal parçalarını oksi-asetilen ile keserseniz ve yerine bir başka araçtan alınan veya yeni parçayı da oksi-asetilen ile lehimlerseniz, bu araç 40 km/h ile ikiye bölünür.

Yukarıdaki videoda ikiye bölünmüş diğer yeni araçların kaza hızı zaten Dünya'da hiçbir materyalin dayanamayacağı hızlar, bunlar konu ile alakasız. Zaten bu konuyu markaya özel konuşmak ta mantıksız olur. Bu hataları hangi marka için yapsanız, aynı riskleri üzerinize alırsınız...

Günümüzde halen hasarlı araçların onarımında son derece yanlış metotlar kullanılabilmektedir. Daha dün bana bir onarım videosu gönderildi, 'Allah aracın sahibinin yardımcısı olsun' yorumundan başka bir şey yapamadım. Araç ta yeni modeldi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de şu var ki genel olarak, çarpışma testleri çok daha eski olmasına rağmen esas 2000'lerden sonra bu konudaki ilerlemeler çok etkiliydi. Gerek çelik teknolojileri (hatta gövde de kullanılan materyal teknolojileri diyelim, farklı materyaller de girdi işin içine) birleştirme teknolojileri, korozyona karşı koruma teknolojileri, Şasi dizaynı ve bir kaza anındaki çalışması konusunda ilerlemeler bu tarihten sonra patladı. 40 yıl önce dizayn edilmiş bir otomobil ilk günkü haliyle mükemmel bir durumda saklanmış olsa bile, bugünün şartlarını karşılamaktan çok uzak olması normal...

Son düzenleme:

Üst Alt