Kawasaki H2R Dünyanın İlk Süpercharged Motorsikleti!

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Kawasaki’nin efsane Ninja serisinin yeni modeli adeta devrim niteliğinde özellikler taşıyor. 300 beygirlik Ninja H2R, süper otomobillere kafa tutuyor.
İstanbul trafiğinde motosiklet kullanmanın zaman kazanmak için iyi bir seçenek olduğu söylenebilir, ya da ülkemizde 5 TL’ye dayanan benzin fiyatları yüzünden daha az yakan bir ulaşım seçeneği olduğu da iyi bir savunma. Fakat bol minibüsü, taksisi ve dikkatsiz sürücüsü olan, yollarında sürpriz delikleri bitmeyen, tümsekleri işaretsiz olan güzel memleketimizde bir yarış motoru kullanmak intihar ile eşdeğer. Kawasaki, yeni modeli Ninja H2R ile intihar motosikletçilerini daha da hızlı “hedefe” götürmeye meyilli gözüküyor.

Kawi-2

Dünyanın ilk supercharger’lı motosikleti olan Kawasaki H2R,998 cc’lik motorunda 300 beygirlik güce sahip. Özellikle ton başı beygir gücü gibi istatistiklere dahil edildiğinde bu yeni canavar dünyadaki tüm süper otomobilleri geride bırakıyor. 350 km/s hıza zorlanmadan çıkan motosikletin maksimum hızı ise şimdilik bilinmiyor.

Kawasaki Ninja H2R, Kawasaki şirketinin neredeyse tüm ana kollarının bir ortak çalışması olarak ortaya çıkmış. Örnek olarak aracın supercharger’ı Kawasaki’nin uçaklara jet motoru üreten departmanı tarafından maksimum verim için özel üretilmiş. Kawasaki’nin ağır makinalar üreten departmanı da bu yüksek güce dayanacak motorun parçalarını özel olarak tasarlayarak üretmiş. Karbon-fiber gövdenin aerodinamik özellikleri de Kawasaki’nin uzay araçları üreten departmanı tarafından tasarlanmış. Sonuç olarak ortaya inanılmaz bir mühendislik başyapıtı çıkmış.

Şimdilik hakkında daha fazla bilgi olmasa da resmi sitesini takip ederek yeni gelişmelerden de anında haberdar olabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    63.1 KB · Görüntüleme: 43
  • image.jpg
    image.jpg
    166.7 KB · Görüntüleme: 46

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kawasaki test pilotu Jeremy Toye Ninja H2R ile saatte 210 mil hızla (338km/s) giderken ibre sonuna dayanmamıştı bile…
Superbike dünyasında geçtiğimiz haftalarda Ninja H2R ile yer yerinden oynamış, dengeler bozulmuş, yeni bir devir başlamıştı. Karbonfiber kaplı gövdesi, ultra ince şasisi ve turboşarjlı motoru ile kuralları yeniden belirleyen Ninja H2R’nin 296 beygirlik motoruyla neler yapabileceğini hayal etmek dahi zordu. Motosiklet tanıtıldığından beri hemen hemen her çevrede “en az şu kadar basıyordur bu abi” tarzındaki tahminden öteye geçemeyen tartışmaları aydınlatacak bir gelişme markanın test pilotu ve yarışçısı Jeremy Toye’nin Instagram hesabından paylaştığı bir fotoğraf ile geldi. Toye yolladığı fotoğrafta: “Bugün saatte 210 mil ile gittim, kanatlar gerçekten işe yarıyor.” diyerek Ninja H2R’ın potansiyeli hakkında ufak bir ipucu vermiş oldu.

Motosiklet üzerinde yer alan kanatların Kawasaki tarafından süs olsun diye tasarlanmadığı ortada ancak Akashi’li firma modelin son hızı hakkında resmi bir açıklama yapmaktan şu an için kaçınıyor. Sebebi ise muhtemelen, motosiklet almak isteyen torunları olan büyükannelerin iyice korkmasını önlemekten çok Japon üreticilerin ortaklaşa yaptığı anlaşmada yer alan motosikletlerin 186 mph (297 km/s) ile sınırlandırılması gerekliliğini şart koşan bir maddenin bulunması.
Kawasaki Motors USA Ar-Ge pilotu Derek keyes aynı zamanda üzerinde kan izleri bulunan kaskını paylaştığı fotoğraf için: “İşimin tehlikeli tarafı, bir kuşa 210 mil ile giderken çarpmak.” dedi ve daha sonra tekrar attığı bir yorumda: “Aslında 210 milden daha hızlı gidiyordum.” diyerek Ninja’nın 338 km/s hızın üzerine çıkabildiğini de böylece belirtmiş oldu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki tekerli zımbırtılara karşıyım... Hiç bir şekilde ilgimi çekmiyorlar... Bu ülkede, O kültür olmadığı sürece zor sahip olacağım veya zor kullanacağım alet...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
İki tekerli zımbırtılara karşıyım... Hiç bir şekilde ilgimi çekmiyorlar... Bu ülkede, O kültür olmadığı sürece zor sahip olacağım veya zor kullanacağım alet...

Rahmetli babanem; şeytan arabası derdi iki tekerlekli olan şeylere...

Ben 2 yıl devamlı motor kullandım birkaç kez kaza yaptım ama Allah'a şükür küçük sıyrıklarla atlattım. Gerçekten çok tehlikeli şey bu motor

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tadılmayan duygular hakkında önyargılı davranma abisi
Ülke gerçekleri kısmına katılıyorum fakat senin gibi bilinçli bir tüketici akıllıca kullandığında motorsiklet tutkusundan asla vazgeçmez...Umarım birgün sahip olursun ve hissettiğim hisleri sende yaşarsın ve gerçekten 2 tekere senin gibi aklı başında adamların binmesi gerek...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tadılmayan duygular hakkında önyargılı davranma abisi
Ülke gerçekleri kısmına katılıyorum fakat senin gibi bilinçli bir tüketici akıllıca kullandığında motorsiklet tutkusundan asla vazgeçmez...Umarım birgün sahip olursun ve hissettiğim hisleri sende yaşarsın ve gerçekten 2 tekere senin gibi aklı başında adamların binmesi gerek...

Enes benim kendimden yana sıkıntım yok, ama trafikte hanzo çok olduğu sürece bana çok uzak bir uğraş, her gün ortalama 2 tane yaralamalı motor kazası dosyası yapıyorum ben... Geçen ay çok sevdiğim bir yakınım 26 yaşındaki oğlunu kaybetti motor sevdasına...

:(

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
[member=97]ktaskan[/member] dan bisiklet konusu açmasını rica ediyorum, bu başlık çağrışım yaptırdı :)

Motorsiklet fanatiği olan tanıdıklarım var ama benim de bir türlü yollarımın kesişmediği bir tür.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Makine fena yalnız :) Ama Türkiye'de binilmez buna ölüm ihtimali bir hayli yüksek :)

Üst Alt